1η γέννα: Βγήκε 1 πουλάκι. Η κανάρα παρατησε το μολις 7 ημερων νεοσσο, μες στο κρύο μονο του. Το μεγαλώσα εγω, που το τάιζα με συριγγα κλπ.

2η γεννα: Έκανε 2 πουλάκια, στις 17 ημερες η κανάρα έκανε πάλι "παιχνιδι" με τον αρσενικο, και οταν οι νεοσσοι ήταν 20-21 ημερών προχώρησε σε επόμενη γεννα.

Εδώ και λίγες ημέρες παρατήρησα οτι οποτε εβγαινε απ'τη φωλιά που κλωσσούσε, πηγαινε και κάπως "εσμπρωχνε" τα μικρά απ'τη 2η γεννα, που εξακολουθούσαν να είναι στην ιδια κλούβα διότι τα τάϊζε ο αρσενικός. Σα να μην τα ηθελε. Ανέβαινε στις πατήθρες που ηταν εκείνα και τα κουτουλαγε με το κεφάλι της.

Προχθές, συνέβη κάτι πολύ στενάχωρο. Γυρνώντας απ'τη δουλεία, πάω στα πουλάκια και τί να δω; Ελειπε το ένα απ'τα 2 μικρα. Α-ΦΑ-ΝΤΟ... Τα "έβαλα" με τα παιδιά μου, ότι καποιο απ'όλα ανοιξε την πόρτα, και τους εφυγε το πουλι, και μου το κρυβουν κλπ.  ... χαμός... μεγαλος καυγάς, αυτά να κλαίνε και να μου λένε δεν εκαναν τιποτε, εγω να μην τα πιστευω φυσικά... Πάει το πουλάκι...

Σήμερα, είχα άδεια από την δουλεία και ημουν σπιτι (ευτυχώς)... και ξαφνικά άκουσα ενα περίεργο δυνατό σφυριγμα πουλιού, έτρεξα έντρομη φοβούμενη κανα αρπακτικό, και τί ειδα; Πάλι ελειπε από την κλουβα το 2ο μικρο!!! "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!" Κοιταγα σαν ηλίθια γυρω γυρω το κλουβί, όλες οι πόρτες σφραγιστές, ολά ΟΚ. Κοίταξα πιο πάνω και είδα το πουλακι να έχει καθίσει πάνω απ'το κλουβί του φλώρου! Σιγά σιγα, το σκεπασα με μια πετσετα μη μου φύγει και το έπιασα. Χωρίς δεύτερη σκέψη, εβαλα το πουλάκι στο κλουβί με τον "Σπόρο" (το αδελφάκι του απ'την 1η γέννα). Οσο συνέβαιναν αυτά παρατηρούσα ή καναρα στη φωλια κλωσσαγε κανονικα, ο αρσενικός κελαήδουσε (στα απο τέτοια του που είπα κι εγω)...
Για πολύυυυ πολύυ ώρα εσπαγα το κεφαλι μου, να καταλάβω τί γινεται..
Υπάρχει περίπτωση να εδιωχνε τα πουλια η θηλυκιά ή και οι 2 οι γονείς τελος πάντων, επειδη εχουν προχωρήσει σε 3η γεννα και δεν τα θελουν άλλο;;; 31 ημερών σημερα το μικρο.

Εψαξα εξωνυχιστικά το κλουβί, χιλιοστό προς χιλιοστό. Το μοναδικό κενό (όσο 1μιση δάκτυλο) είναι στη πλαίνή πόρτα που μπαινει η εξωτερική φωλιά, στις γωνιτσες απο κάτω (οπως έχω μαρκάρει στην παρακάτω φωτογραφία). Λέτε να τα εδιωχναν απο εκεί;;;; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. Εχω πάθει πλακα... Εβαλα ταινία κολλητική τωρα εκεί μηπως και το σκάσει και κανα απο τα μεγαλα τωρα, τί να πω;;;

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Το μικρούλι το λυπάμαι... ψαχνει τους γονείς του ολη την ωρα. Αραγε με το αδελφακι του, σιγα σιγα, να νιωσει καλύτερα; Βεβαια του είναι αγνωστο. Δεν ήταν ποτέ στο ίδιο κλουβι. Το άλλο αδελφακι του, που γεννήθηκαν μαζί, ενας Θεός ξέρει τί τύχη να είχε

Εδω είναι στο νεο του κλουβάκι. (το μπροστινο πουλάκι γαντζωμένο στα καγκελα είναι το 1ο που μεγαλωσα εγω. Ετσι κάνει όποτε με βλέπει να πλησιάζω! Πέφτει πάνω στα καγκελα και με αναζητά και μου κανει φωνούλες!)

[IMG][/IMG]