Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 29
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Αυτός είναι ο καινούργιος κάτοικος !

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes sarpijk liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα ωραιο το κλουβι. Ποσων χρονων ειναι το πουλι? Εχει δαχτυλιδι στο ποδι?

Μεγαλη προσοχη εαν ειναι σε μπαλκονι μην ερθει κατι και στην πειραξει. Θελει καλυψη ακομα και αν εχεις τεντα.

Τα ξυλακια ετσι οπως τα εχεις κοβουν ωφελιμο χωρο πεταγματος. Θα αφηνα ενα κοκκινο στη μεση χαμηλα μονο και 2 ψηλα στις ακρες. Το ενα θα το εβαζα απο μπροστα οπως τα εχεις και ενα απο την πισω πλευρα
    Τελευταία επεξεργασία από sarpijk; 16-05-2021 στις 20:31

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα, το πουλί είναι προστατευμένο διότι ο χώρος γύρω και πάνω είναι κλειστός και φως μπαίνει από τα παράθυρα.
    Το πουλάκι είναι εκτροφης κι έχει δύο δαχτυλίδια κλειστού τύπου ένα σε κάθε πόδι. Ανεβάζω και φωτογραφία να το δείτε.
    Χρήσιμες οι πληροφορίες που μου είπατε για τις πατιθρες τις οποίες και θα εφαρμόσω.
    Ο εκτροφέας μου είπε ότι του βάζει την τροφή Bayer's 83 και μου έδωσε κι ένα κιλό να έχω για το πουλάκι συν αυγοτροφη που νομίζω πως μου την είπε ιντιονς συν περιοδικά περιλα, καμελινα και κια. Τι γνώμη έχετε για τις συγκεκριμένες τροφές ;
    Το πουλάκι διανύει το δεύτερο έτος της ηλικίας του

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Για την τροφή δεν γνωρίζω να σου πω. Για την αυγοτροφη εγώ θα έφτιαχνα δική μου που είναι πάρα πολύ εύκολες και στην παρασκευή και στην συντήρηση τους. Έχει πολλές συνταγές στο φόρουμ. Αλλά ακόμα και να μην μπορείς για τον Χ ψ λόγο, πιστεύω πως μια μια φέτος βρασμένο αυγό μια η δυο φορές την εβδομάδα θα ήταν καλυμενος. Σημαντικό μέρος της διατροφής του να παίξουν τα πράσινα και κυρίως άγρια.
    Ένα καλό της αυγοτροφης είναι πως μπορείς να προσθέσεις εσύ αποξηραμενα βότανα (τσουκνίδα, δίκταμο, ταραξακο κλπ).
    Πολύ όμορφο το πουλάκι, και όπως είπε ο Στέφανος τρεις πατηθρες είναι αρκετές.
    Τα καλύτερα ευχομαι, να το ακούς για πολλά χρόνια να σου κελαηδαει!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια...
    Εχω βρει μια εύκολη αυγοτροφη με φρυγανιά και αποξηραμένα βότανα και θα του φτιάξω μια τέτοια. Έχω μια ερώτηση το πουλάκι από χθες που το έχω όταν κάθομαι στα τρία μέτρα το βλέπω λίγο ανήσυχο. Πρέπει να με βλέπει Γιάννα με συνηθίζει η τον στρεσαρω οπότε θα πρέπει να μην πλησιάζω και πολύ;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλορίζικο Στέλιο.
    Λογικά θα έχει ένα δαχτυλίδι μεταλλικό με στοιχεία όπως η χρονιά που γεννήθηκε
    και ένα πλαστικό για να ξεχωρίζει ο εκτροφέας το φύλο του ή από ποια πουλιά κατάγεται.
    Έτσι είναι;
    Θα σε μάθει σιγά σιγά και θα ηρεμήσει. Θέλει το χρόνο του.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Amastro λογικά έτσι είναι απλά δεν θέλω να τον βγάλω και να το ψάξω τώρα που τον έφερα για να μην τον ενοχλήσω.Οντως το ένα είναι μεταλλικό
    Μου είπαν ότι θα χρειαστεί ίσως και μια βδομάδα για να κελαηδήσει. Η αλήθεια είναι ότι δύο μέρες τώρα δεν έχει βγάλει άχνα σε αντίθεση με τα καναρίνια μου που χαλάνε τον κόσμο.
    Ο εκτροφέας μου είπε αυτές τις μέρες να του βάζω πολυβιταμινη στο νερό για να είναι δυνατός ο οργανισμός του οπότε μέρα παρά μέρα αυτήν την εβδομάδα θα του βάζω στο νερό του την πολυβιταμινη που έχω αγοράσει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα και πάλι σε όλους. Έχει περάσει πάνω από μια βδομάδα που έχω την καρδερίνα και συνεχίζει, οπότε βρίσκομαι στο χώρο, να πηγαίνει πέρα δώθε στο κλουβί. Δεν μπορώ να πω ότι χτυπιέται αλλά δεν είναι και ήρεμος.

Όταν λείπω έχω δει ότι είναι ήρεμος και κάθεται στο κλαδί του, όταν όμως είμαι παρόν, ακόμα και σε απόσταση πάνω από τρία μέτρα, πηδάει συνεχώς από το ένα κλαδί στο άλλο.

Φοβάμαι μην γεμίσω άγχος το πουλί διότι εχω ακούσει ότι είναι επιρρεπή σε αυτό.Υπαρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Το έχω σε χώρο στον οποίο πίνω τον καφέ μου οπότε με βλέπει σχετικά συχνά.

Ο κύριος που μου την πούλησε μου είπε πως θα συνηθίσει. Εκείνον που τον ξέρουν με το ζόρι αλλάζουν κλαδί όταν τα πλησιάζει, έτσι ισχυρίστηκε.

Όσον αφορά το κελάηδημα δεν έχει κελαηδήσει καθόλου. Πλέον λίγο μουρμουραει κάθε φορά που αλλάζει κλαδί!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Κάνε υπομονή και θα σε μάθει. Όσο περνάει ο καιρός θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. Κάποια πουλιά αργούν να συνηθίσουν το νέο τους χώρο.
    Είναι περίεργα πουλάκια. Καρδερίνες δεν ήθελες;

Τα πουλάκια που έχω, βρίσκονται στο κουμάσι μου από 2 έως 6 χρόνια τα περισσότερα. Τα πλησιάζω και τα παρατηρώ απροβλημάτιστα.
    Προχθές πήγα να αλλάξω τροφές φορώντας μια κόκκινη μπλούζα. Έγινε της κατακαημένης, γιατί με έχουν μάθει με τα μαυρά που φοράω συνήθως.
    Σταμάτησαν να χτυπιούνται μόνο όταν άλλαξα μπλούζα.

11. Likes sarpijk liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Χθες άκουσα για πρώτη φορά να μιλάει. Είναι η πρώτη φορά που δεν τον ακούω απλά να μουρμουραει αλλά να κάνει κάτι παραπάνω.

Σήμερα πήγα και του αγόρασα την τροφή Beyers 83 και την αυγοτροφη indios. Είναι καλή ιδέα να βάζω μαζί με την αυγοτροφη λίγη περιλα, καμελία και κια;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία