Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 17
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like

Συμβουλές για αγορά καρδερίνας

Χαιρετώ την ομάδα!
    Εδώ και κάποιους μήνες έχω αγοράσει ένα ζευγάρι καναρινιών το οποίο μου έχει χαρίσει 7 πανέμορφα καναρινακια, δύο από την πρώτη γέννα και πέντε από την δεύτερη. Κάποια από αυτά θα τα κρατήσω κάποια θα τα χαρίσω σε συγγενείς και φίλους. Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω πληροφορίες για την αγορά και διατήρηση μιας καρδερίνας. Μου αρέσουν πολύ τα καναρίνια αλλά έχω λατρέψει το κελάηδημα της. Έχω διαβάσει πολλά όλον αυτόν τον καιρό κάποια μου έχουν φανεί λογικά κάποια άλλα ακόμα δεν τα έχω ξεκαθαρίσει. Θα ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου και οποία βοήθεια έρθει είναι καλοδεχούμενη. Αρχικά να σας πω ότι σκοπεύω το πουλί που θα αγοράσω να το τοποθετήσω σε κλουβί με πλάτος 90cm για να έχει χώρο. Έχω διαβάσει πολλά για τροφές κι έχω καταλήξει πως μια καλή επιλογή θα ήταν η manitoba carduelidi συν βότανα συν φρούτα συν λαχανικά. Μέχρι εδώ όμως φτάνουν οι γνώσεις μου! Το πρώτο ερώτημα που έχω να κάνω είναι το εξής. Πρέπει να δίνω προληπτικά φάρμακα στο πουλάκι που θα αγοράσω; Έχω ρωτήσει κάποιους εκτροφείς οι οποίοι επιμένουν σε αυτήν την άποψη. Αν συμφωνείτε με αυτή ποια φάρμακα πρέπει να προμηθευτώ και πότε πρέπει να τα δίνω. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Όπως και στους ανθρώπους έτσι και σε όλα τα ζώα δεν δίνεις φάρμακα προληπτικά. Δεν παίρνουμε αντιβιοτικά μην τυχόν και πάθουμε κάποια λοίμωξη. Όταν δίνεις ασταμάτητα φάρμακα επιβαρύνεις πολύ περισσότερο τον οργανισμό από ότι εάν πάθει την λοίμωξη ή οτιδήποτε άλλο.
    Το πρώτο πράγμα που θα ψάξεις είναι ένας καλός εκτροφέας με καρδερίνες εκτροφής δαχτυλιδωμενα και αν γίνεται να δεις και τους γονείς. Μια καρδερίνα εκτροφής η τιμή της κυμαίνεται στα 100€.
    Είναι δύσκολα πουλάκια αλλά όχι ότι θέλουν κάτι ιδιαίτερο. Μεγάλο κλουβί, η 90αρα ζευγαρωστρα είναι μια χαρά, καλή διατροφή και ηρεμία. Εύχομαι να βρεις ένα ομορφο πουλάκι να το χαίρεσαι να το ακούς.
    Αν έχεις κάποια άλλη απορία εδώ είμαστε.
    .

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Αριστείδη αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ομολογώ πως είναι ανακουφιστική μιας κι εμένα κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την πρακτική των φαρμάκων.
    Μου δίνεις μια καλή πάσα να θέσω και το δεύτερο ερώτημα μου. Πώς μπορούμε να κρίνουμε αν μια καρδερίνα εκτροφής είναι "καλή". Ποια είναι τα κριτήρια, τι πρέπει να προσέξω κλπ. Έχω διαβάσει αυτόν τον καιρό πολλές ιστορίες για το πώς μπορεί κανείς να παραπλανησει έναν αγοραστή που δεν γνωρίζει πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο κομμάτι π.χ. πουλάκια πιασμένα από φωλιά στα οποία μπήκε δαχτυλίδι.
    Τι θα πρέπει να προσέξω στο εκτροφείο εκτός από την υγιεινή και να δείχνει το πουλάκι υγιές;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλώς μας ήρθες Στέλιο.
    Αν μου επιτρέπεις, θα κάνω μια πρόβλεψη και θα πω πως δεν θα μείνεις στο ένα αρσενικό αλλά θα το παλέψεις για εκτροφή.
    Είναι πολύ εύκολο να την "ψωνίσεις" με τις καρδερίνες. Βέβαια, μπλέκεις με ένα ευαίσθητο πουλί και με αρκετές απώλειες κάθε χρόνο.
    Αυτό ωθεί πολλούς να ακολουθούν τακτικές χορήγησης φαρμάκων με "πρόγραμμα". Δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα, δεν το έχω κάνει ποτέ.
    Ο καθένας καλείται να ακολουθήσει τακτικές στην εκτροφή του ανάλογα με την αντίληψή του και ίσως την εφυΐα του.
    Η 90αρα είναι πολύ καλό κλουβί ακόμα και για ζευγάρι, πόσο μάλλον για ένα αρσενικό μόνο του.
    Από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη θα βρεις πουλάκια και ίσως σε καλύτερη τιμή από αυτήν που έγραψε ο Αριστείδης.
    Τώρα αν θα είναι από ζευγάρι εκτροφής ή από κατεβασμένη φωλιά, είναι πολύ δύσκολό να τα ξεχωρίσεις. Εγώ δεν μπορώ.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Amastro σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Μου αρέσει σαν ιδέα να ασχοληθώ με εκτροφή αλλά λόγω φόρτου εργασίας (είμαι καθηγητής) το βλέπω πολύ δύσκολο.
    Το ότι είναι τόσο ευαίσθητες είναι κι ο λόγος που ακόμα δεν έχω αγοράσει. Θέλω πρώτα να έχω ενημερωθεί πολύ καλά πριν πάω να πάρω μία. Επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ τα υβρίδια ίσως κάποια στιγμή δοκιμάσω να την βάλω με καναρίνι.
    Διαβάζω συχνά για το σκόρδο, ότι κάνει πολύ καλό. Άλλοι το βάζουν στο νερό, άλλοι φτιάχνουν αυγοτροφη που είναι εμπλουτισμένη με σκόρδο. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό; Πόσο συχνά πρέπει να το βάζουμε και με ποια μέθοδο;
    Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Διαβάζω συχνά πως εκτός από τους σπόρους που περιέχει η τροφή πολλοί αγοράζουν χύμα σπόρους και τους βάζουν έξτρα ανάλογα την εποχή. Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές οδηγίες. Ποιους σπόρους επιλέγουμε; Με τι συχνότητα τους βάζουμε ; Σε ποιες ποσότητες;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δεν είμαι κάτοχος καρδερίνας και οι γνώσεις μου βασίζονται απλά στην παρατήρηση την λογική και τα θέματα που κατά καιρούς έχω διαβάσει.
    Γενικά είμαι κάθετος στην χορήγηση φαρμάκων χωρίς λόγο, τουλάχιστον στα καναρίνια. Βέβαια η λογική λέει ότι η συνεχής χρήση φαρμάκων απλά και μόνο για πρόληψη κάποια στιγμή θα εξουθενώσει τον οργανισμό.
    Εάν η διατροφή της καρδερίνας στην αιχμαλωσία είναι εξίσου καλή με αυτή της φύσης δεν νομίζω πως μπορείς να καταλάβεις αν είναι πιασμένο η όχι το πουλί. Για την μάσκα που φτιάχνουν οι καρδερίνες το λέω.
    Νομίζω είναι το τι πρόσωπο θα σου δείξει ο εκτροφέας και πώς θα δεις τον χώρο του και όλα τα συναφή. Μια σωστή διατροφή απαρτίζεται από ένα καλό μείγμα σπόρων με ποικιλία, άγρια χόρτα (ραδίκια, αντίδια, σπανάκι κλπ) και και μια καλή αυγοτροφη κατά προτίμηση φτιαγμένη από εσένα. Τώρα ακριβώς τι διατροφικές ανάγκες και σε ποιες περιοδους καλύτερα να στα πει κάποιος που ξέρει.
    Πιστεύω πως αν δεν βιάζεσαι ίσως βρεις και από κάποιον από το φόρουμ να σου δώσει κάποια καρδερίνα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Η αλήθεια είναι πως δεν βιάζομαι, θέλω να κάνω προσεκτικά βήματα...Έχω βρει πολλές συνταγές για αυγοτροφες, μου άρεσε πολύ μια που αντί για νερό την φτιάχνεις με τσάι από βότανα και σκόρδο, την βρήκα στο youtube απο έναν Έλληνα εκτροφέα.
    Βρήκα και κάποιες πληροφορίες οπου κάποιοι εκτροφείς υποστηρίζουν πως μια καρδερίνα είναι καλό να μπει σε Μίρκο κλουβί και μέσα σε κουτα έτσι ώστε να "ημερεψει". Προσωπικά αυτή η συμβουλή μου φάνηκε κάπως στενάχωρη. Από την άλλη όντως το πουλάκι που είχε περάσει από αυτήν την διαδικασία ήταν απόλυτα ήρεμο. Ποια η γνώμη σας για αυτό;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα νομίζω πως αυτό το κάνουν πιο πολύ στις πιασμένες καρδερίνες, δεν γνωρίζω όμως επί του θεματος.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριάδης Νίκος
    Post Thanks / Like
    Η Αλλισίνη (δραστική ουσία στο σκόρδο) δεν είναι σταθερή στο νερό.
    Πρόληψη με αντιβιοτικά η φάρμακα γενικά = Μάστιγα.
    Ένα βίντεο όταν επιλέξεις καρδερίνα εκτροφής και θα λάβεις κάποιες πληροφορίες πριν την αγοράσεις.
    Πληροφορίες για διατροφή της έχει πολλές εδώ...δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει (έχω καιρό να μπω) και αν εμφανίζονται αυτά τα αρχεία...βλέπω αλλαγές.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σας. Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα έχω το πουλί. Ένας φίλος πολύ κοντινού μου φίλου εκτρέφει καρδερινες και θα μου φέρει τρεις να διαλέξω. Τα κριτήρια μου θα είναι καθαρά το κελάηδημα της μιας και αυτό με ενδιαφέρει.
    Διαβάζω τις τελευταίες μέρες για εξάρες, κερασουλες, σιδεροκεφαλες αλλά δεν έχω βρει κάποιο επιστημονικό άρθρο το οποίο όντως να αποδεικνύει ότι όλοι αυτοί οι μύθοι έχουν πραγματική υπόσταση.
    Το πουλί θα μπει σε μια ζευγαρωστρα 90αρα χωρίς φυσικά ενδιάμεσα τα χωρίσματα. Έχω αγοράσει grit με όστρακα, κάρβουνο και βότανα. Τροφή θα αγοράσω από αυτή που δίνει ο κύριος που θα μου την φέρει και μετα βλέπουμε.
    Τυχαίνει να έχω κι εγώ μερικά φρέσκα βότανα στο σπίτι διότι μ αρέσουν όπως λουίζα, ρίγανη, θυμάρι, δεντρολίβανο, δυόσμο, βασιλικό. Θα βάζω κάθε βδομάδα ένα ματσάκι κι ο,τι της αρέσει ας τρώει!
    Θα ανεβάσω φωτογραφικό υλικό μόλις την παραλάβω και θα περιμένω τα σχόλια σας !

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία