Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like

Δεύτερη προσπάθεια αναπαραγωγής

Αυτά τα πουλιά θα με τρελάνουν.
    Για όσους έχουν παρακολουθήσει προηγούμενα post μου, αλλά και για όσους δεν γνωρίζουν υπενθυμίζω ότι έχω ένα ζευγάρι καναρικανια που τον Φλεβάρη ζευγάρωσαν για πρώτη φορά. Έκανε 5 αυγά η θηλυκή αλλά βγήκε ένα πουλάκι μόνο, το οποίο την 7η μόλις μέρα άφηνε μονάχο του διότι"έκανε παιχνίδι" με τον αρσενικό, ο δε αρσενικός τότε τράβαγε τα νήματα απ'τη φωλιά που ήταν μέσα ο νεοσσός και πήγαινε και τον ενοχλούσε (με το ράμφος στο κεφάλι).
    Τα χώρισα από τότε, τον νεοσσό τον αναλάβαμε εμείς.
    Έχουν περάσει 4 μέρες που τα χώρισα και σήμερα η θηλυκιά άρχισε πάλι να κόβει χαρτάκια (τραβάει με το ράμφος της από τον πάτο του κλουβιου που έχω βάλει κάτω απ'τη σχάρα) και να τα συγκεντρώνει σε ένα σημείο, σα να θέλει να στήσει φωλιά. Το ίδιο μου έκανε και τον Φλεβάρη. Εγώ φωλιά δεν σκόπευα να βάλω ακόμα, θέλω να περάσει καμια βδομάδα ακόμα να τα ταΐσω καλά με αυγό-αυγοτροφη κλπ. να έχουμε πιο επιτυχημένη γέννα. Όμως δεν ξέρω αν αυτές τις 2-3 μέρες που άφηνε τον νεοσσό η θηλυκιά πρόλαβε να τη βατεψει ο αρσενικός, και γι'αυτό αυτή κόβει χαρτάκια πάλι.
    Τί να κάνω; Να βάλω φωλιά; Πολύ φοβάμαι μην είναι πάλι ασπορα...

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Όταν πάρουν μπρος τα θηλυκά, δεν τα σταματάει τίποτα. Αυγά θα κάνει είτε βάλεις φωλιά και αρσενικό είτε όχι.
    Οπότε θα έλεγα να βάλεις τον αρσενικό μαζί της και φωλιά για να στρώσει.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Και εγώ θα συμφωνήσω. Ούτως ή άλλως σε μια εβδομάδα δεν προλαβαίνεις να κάνεις πολλά για διατροφική προετοιμασία. Αν ήταν πρωταρχικά τα πουλιά συνήθως η πρώτη γέννα δεν πάει καλά. Πέρυσι μου είχε τύχει ακτι παρόμοιο. Πρώτη γέννα δύο νεοσοι από έξι αυγά και την δεύτερη πέντε στα πέντε.
    Οπότε βάλε φωλιά και μόλις την στρώσει βάλε τον αρσενικό

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας