Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 567
Αποτελέσματα 61 μέχρι 65 από 65
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Υπεροχα πάνε όλα.Πολυ χαίρομαι. Σπορακια τρώμε στις 28 μέρες περίπου οπότε μην ανησυχείς. Αν έχει αρχίσει να τρωει αυγοτροφη και αυγό δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
    Το ζευγάρι πως τα πάει? Τα έχεις βάλει για άλλη γενα?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    28 ημερών! Πώς σας φαίνομαι;

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Τρωει μολις 3 φορές την ημέρα από συριγγα. Τσιμπολογαει σπορακια δειλά δειλά. Αυγο/αυγοτροφή μια χαρά!

Δοκίμασα να το βγάλω εξω σημερα. Δεν ξέρω πού είναι καλύτερα, για να βλέπει πουλάκια κι άλλα και να μαθαίνει σιγά σιγα. Διπλά στον φλώρο (όπως τον εβαλα τωρα):

[IMG][/IMG] [IMG][/IMG]

ή να τον βάλω στην μεγάλη κλούβα που είναι και οι γονείς του, αλλά με χωρισμα στη μέση, απλα να τους βλεπει;;; Ομως η θηλυκιά τώρα κλωσάει (2η γεννα), και δεν ξέρω αν κανει... πώς θα αντιδράσει (δεδομένου ότι δεν του εδιναν σημασια οταν ήταν νινί..). Στην εικονα παρακάτω φαινεται ο μπαμπάς του:

[IMG][/IMG]

Η αλήθεια είναι οτι εχω δεθεί τρελά μαζί του, κι αυτό αυτό επισης. Ανεβαινει στο χέρι μου, τρώει, κάθεται... πεταεί εκτός κλουβιου μεσα στο σπίτι γυρώ γυρω απ'το κλουβακι, και μετά ανεβαινει στο χέρι μου και το βαζω πάλι μεσα στο κλουβι... Καπου ενιωσα σα να το "εδιωξα" σημερα που το εβγαλα, κι όλο πηγαινα και κοιταγα εξω απο το παραθυρο (ειμαι τρελή, ε.

Αλήθεια, εχει καταφερει κανείς να εκπαιδευσει καναρίνι, όπως διαβαζω για τα παπαγαλάκια, που ειναι εκτός κλουβιου, και μετα μπαίνουν μεσα παλι μονα τους; Βεβαια, υπάρχει ο κινδυνος των κουτσουλιων!!! Γι'αυτό δεν θελω να το αφήνω πολύ εξω!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Τι όμορφο που είναι! Άστο μόνος του καλύτερα, μην ενοχλήσεις το ζευγάρι. Αν βγάλεις και άλλα μικρά Βάλτα όλα μαζί σε κλουβα πτήσης.
    Ναι υπάρχουν περιπτώσεις που εκπαιδεύονται καναρίνια, μην φανταστείς κάτι τρελό.
    Μια παρατήρηση μόνο,έχεις πολλά κλαδάκια στο κλουβί με τους γονείς και επίσης οι κούνιες δεν προσφέρουν κάτι,απλά αφαιρούν χώρο αν θες βγάλ τες

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια παρατήρηση μόνο,έχεις πολλά κλαδάκια στο κλουβί με τους γονείς και επίσης οι κούνιες δεν προσφέρουν κάτι,απλά αφαιρούν χώρο αν θες βγάλ τες
    Τις κουνιες ναι, θα τις βγαλω. Εχω δει οτι όντως δεν κάθονται καθολου. Τα ξύλινα κλαδια νομιζα θα αρεσουν γιατι είναι πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον. Η κλούβα είναι μεγαλη (78 μήκος x 42 βάθος). Για 2 μολις πουλιά που είναι τώρα, θεωρώ ότι κάνουν πάρτυ!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν βγάλεις και άλλα μικρά Βάλτα όλα μαζί σε κλουβα πτήσης.
    Ποιες είναι οι κλούβες πτήσης; Εχουν κατι το ιδιαίτερο;
    Εγω σκεφτόμουν, ανάλογα με το πόσα μικρούλια κανει τώρα, να τα βάλω όλα τα αδελφάκια στην μία μεριά της μεγάλης κλουβας-ζευγαρωστρας που ειπα πιο πάνω. Θα δείξει... αναλογα τί κάνει και πόσα κάνει! 6 αυγά κλωσσαει τώρα. Σε 4-5 μερες αναμένεται να σκάσουν.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Οι κλούβες πτήσης είναι συνήθως κλούβες του μέτρου που τις φτιάχνουμε εμείς. Θα ξεκινήσω να φτιάχνω και εγώ τώρα για τα δικά μου, και λογικά θα ανεβάσω την κατασκευή αν και υπάρχουν πάρα πολλές αξιόλογες που υπάρχουν ήδη. Εάν προχωρήσεις και σε άλλη γέννα και αν όλα πάνε καλά δέκα μικρά είναι πολλά για ένα τόσο μικρό χώρο. Καλό είναι να έχουν άπλετο χώρο, όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Αρχικά μαθαίνουν να πετάνε και γυμνάζουν τα φτερά τους και δεύτερον δεν στρεσαρονται. Οπότε αν έχεις όρεξη μπορείς να φτιάξεις μια κλούβα πτήσης. Αλλιώς υπάρχουν και οι 90αρες ζευγαρωστρες που κυκλοφορούν στα 40€ αν δεν κάνω λάθος που και αυτές είναι πολύ καλές. Καλά έκανες και έβαλες ξύλινες πατηθρες απλά όχι τόσες πολλές, να δίνεις λόγους για να πετάνε τα πουλιά.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 567

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία