Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 4567 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 65
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    [IMG][/IMG]

Βλέπετε κάτι περίεργο; Ο ανδρας μου λέει ότι είναι η ιδεα μου, κι ότι αυτός δε βλέπει κάτι διαφορετικό. Να'ναι απ' το αγχος μου μην πάθει κάτι;

Να το σήμερα, μεσα στη φωλίτσα του:

[IMG][/IMG]

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Ακόμα μία μέρα με αρκετά λιγότερο φαγητό. Τρώει λίγες μπουκιτσες και μετά stop. Δεν ξέρω, μήπως είναι φυσιολογικό; Μήπως τρώνε λιγότερο όσο μεγαλώνουν; Αλλά έτσι απότομα; Απ'την μια μέρα στην άλλη;
    Του έφτιαξα όπως είπες Αριστείδη κρόκο με βρώμη. Δεν είδα αισθητή διαφορά.
    Ανησυχώ...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Οι κουτσουλιές φαίνονται εντάξει, καλοσχηματισμενες χωρίς κίτρινα υγρά.
    Έχεις μετρήσει πόσα ml από την κρέμα αυτή τρώει? Ανά πόσες ώρες το ταΐζεις?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Μέχρι πριν 2 μέρες (14ων ημερών) έτρωγε κάθε 2 ώρες. 8 γεύματα την ημέρα. 2½-3ml κάθε φορά.
    Από προχθές, ούτε πετάγεται επάνω με ένταση όταν πάω να το ταϊσω και τρώει περίπου 1½ το πολύ 2ml τη φορά. Επίσης, τις προηγούμενες ημέρες όταν πήγαινα να το ταΐσω έκανε μικρά μικρά τιτιβισματάκια που όμως είχαν ένταση (το άκουγα από την μια άκρη του σπιτιού στην άλλη)... ενώ 2 μέρες τώρα, τίποτε...

Κατά τα άλλα, είναι ζωηρό, τεντώνει συνέχεια τα φτερά του, τα κουνάει πάνω κάτω, κάθεται όρθιο στηριζόμενο στα ποδαράκια του... Δεν δείχνει εικόνα αρρώστου πουλιού.
    Αλλά τί να του συμβαίνει; Να περνάει κάποιο στρες; Να του αγοράσω καμιά βιταμίνη;
    Τελευταία επεξεργασία από petit_tiou; 10-04-2021 στις 06:22

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Παρατήρησε το τις επόμενες μέρες και βλέπουμε.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Τα νέα μας! Αρχικά όλα καλά με το φαγητό του. Έχουν αραιώσει λίγο τα διαστήματα από γεύμα σε γεύμα. Πλέον τσιμπάει και λιγάκι κρόκο αυγού και αυγοτροφή. Λέω να δοκιμάσω σιγά σιγά και μαλακά σποράκια. Είχατε γράψει για σουσάμι και πέριλα, τί είναι αυτό; Και το καναβούρι το βρίσκω σπασμένο στα pet shop;
    Από χθες το μικρό έχει βγει εντελώς απ'τη φωλιά! Δεν μπαίνει με τίποτε μέσα. Κάθεται όλη την ώρα στο κλαρί ή στο χείλος της φωλιάς! Είναι δυνατόν; Από μόλις 17 ημερών;
    Είναι απίστευτα ήρεμο, έχει αντιληφθεί την αγάπη μας νομίζω. Κάθεται όλη την ώρα στο χέρι μου, τρώει κυρίως μόνο από μένα, και με αναγνωρίζει αμέσως. Σήμερα στη προσπάθειά μου να το βάλω μέσα στο κλουβάκι του, επειδή δεν ήθελε να μπει, πέταξε από το χέρι μου κι έκατσε στον ώμο μου! Έμεινα! Δεν το πίστευα!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Γύρω στις είκοσι μέρες αρχίζουν και κλαρωνουν και κανονικα. Περιλα θα την βρεις σε πετ σοπ. Καναβουρι δεν θα βρεις σπασμένο μπορείς να το. Σπάσεις εσύ. Τα απει πολύ καλά και αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό. Όλα τέλεια!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Προσπαθεί να πετάξει. Πώς να φτιάξω το κλουβί του για να το βοηθήσω; Του έχω βάλει τις πατήθρες χαμηλά και πηδάει από την μια στην άλλη, αλλά προς τα ψηλά δεν πάει. Να του βάλω κάνα 2 πατήθρες και ψηλά;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Βάλε μια η δύο πατηθρες ψηλά ναι. Θα το βοηθησεις αρκετά έτσι. Μεγάλωσε κι ολας τόσο και θέλει να πετάξει ε? Τι ωραιαα

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Ναι το σκατούλι!
    Έβαλα 2 πατήθρες ψηλά και πετάει πέρα δώθε. Κάνει και τσίου τσίου καθαρά πια. Έχει ξεπεταχτεί πάρα πολύ. Μόνο τη σύριγγα δεν βλέπω να κόβει εύκολα! Πού θα πάει όμως! Θα μάθει να τρώει σποράκια.
    Παρεμπιπτόντως περιλα δεν βρήκα στα pet shop Αύριο θα πάω σε ένα μεγάλο (της γνωστής αλυσίδας) μήπως βρω, γιατί τα συνοικιακά μου νομίζω μόνο για σκύλους και γάτες φέρνουν πολλά πράγματα.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 4567 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας