Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 65
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like

Πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής

Καλησπέρα σας. Έχω 2 καναρινάκια που αγόρασα φέτος το χειμώνα από εκτροφέα. Είναι και τα δύο νεαρά, και μου είπε να τα βάλω μαζί. Αρχικά, επειδή είχα κλουβιά μονά μικρά, τα έβαλα δίπλα δίπλα να κοιτάζονται. Πριν 15 ημέρες πήρα μεγάλη ζευγαρωστρα και τα έβαλα με το χώρισμα στη μέση. Την προηγούμενη εβδομάδα, έβαλα φωλιά και νήμα και μόλις η θηλυκή άρχισε να στήνει φωλιά, τους έβγαλα το χώρισμα. Τρεις μέρες μετά έκανε το πρώτο αυγό. Σήμερα έκανε το τρίτο αυγό. Είναι δυνατόν να είναι σποριασμενα κιόλας αυτά τα αυγουλάκια; Προσπάθησα να κοιτάξω με φακό όπως διάβασα δεν είδα καμία μαύρη τελεία μέσα. Πόσες μέρες περίπου μετά το "σμηξιμο" των πουλιών να περιμένω ενσπορα αυγά;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Καθόλου περίεργο. Όλα μου ακούγονται τελεια. Εαν τα πουλακια ειναι πυρωμενα ζευγαρωνουν με το που τραβάμε το χωρισμα..... Λόγω του ότι είσαι άπειρη και εσυ αλλά και τα πουλακια καλό θα ήταν να μην τα πειράζεις αλλά και να μην κοιτάς τα αυγα γτ ειναι ευαίσθητα και μπορεί να τα σπάσεις. Τα αυγα φενονται οι φλέβες δλδ ότι είναι ενσπορο όταν τελειώσει την γεννα δλδ εάν κάνει σύνολο πέντε αυγα και κάθεται πάνω τους όλη μέρα από το τελευταίο αυγο μετράς τέσσερις με πέντε μέρες..... Τότε βλέπεις εάν είναι ενσπορα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Δηλαδή έκανα βλακεία που έβγαλα τα 2 πρώτα; Δεν τα έχω πετάξει. Τα έχω φυλαγμένα σε κουτάκι αλλά τα έπιασα με τα χέρια μου, κι εγώ, και τα παιδιά μου.... Ψιλό αξιοθέατο τα κάνανε τα έρμα τα αυγά.
    Μου είπε η μάνα μου ότι αν τα πιάσει ανθρώπου χέρι τα αυγά μετά δεν το κλωσσαει το πουλί (από τις κότες που είχαν στο χωριό το ξέρει). Ισχύει;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ίσως να μην έχει γίνει ζημιά.
    Άσε το πουλάκι να κάνει με την ησυχία του το 4ο αυγό το πρωί
    και μετά επέστρεψε τα αυγά στη φωλιά όσο πιο απαλά μπορείς.
    Σε μια εβδομάδα θα μπορείς να δεις με σιγουριά αν κάποια είναι ένσπορα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amastro Εμφάνιση Μηνύματος
    Ίσως να μην έχει γίνει ζημιά.
    Άσε το πουλάκι να κάνει με την ησυχία του το 4ο αυγό το πρωί
    και μετά επέστρεψε τα αυγά στη φωλιά όσο πιο απαλά μπορείς.
    Σε μια εβδομάδα θα μπορείς να δεις με σιγουριά αν κάποια είναι ένσπορα.
    Μολις γύρισα απ'την δουλειά και είδα ότι εκανε το 4ο αυγό σημερα. Οπότε λετε να βάλω μεσα και τα 2 πρώτα, ε;
    Και την επόμενη εβδομαδα να τα ξαναβγαλω να ελέγξω; Δεν εχω ομως ειδική λαβίδα. Αν βάλω γάντια 1ας χρήσης, κάνει να τα πιάσω; Επίσης, αν ειναι ενσπορα με το φακό του κινητού που θα τα κοιταξω θα ειναι ξεκαθαρο το σποράκι;

Sorry, για τον βομβαρδισμό των ερωτήσεων, αλλά είμαι εντελως πρωτάρα! Ευχαριστω για τη βοήθεια και την κατανόηση.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Έπειτα της εννιά μέρες εκκόλαψης αν θυμάμαι καλά αν δεις τα αυγά σε σκοτεινό σημείο με το φλας του κινητού σου θα δεις φλεβιτσες να εκτείνονται μέσα στο αυγό. Προσπάθησε με ένα κουταλάκι του γλυκού να τα πιάσεις απαλά.

7. Likes sotos2908 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις!
    Για πόσες ημέρες θα κλωσσαει μέχρι να εκκολαφθούν; Σήμερα είναι 13η ημέρα. Δεν ξέρω αν είναι ενσπορα (φοβάμαι πως όχι). Ρωτάω διότι αν δω και περνάει ο καιρός, να της πάρω τα αυγά. Κρίμα είναι να κλωσσαει χωρίς λόγο.
    Εν τω μεταξύ, βλέπω την κοιλίτσα της πάλι φουσκωμένη, θεωρώ ότι όπου να'ναι θα κάνει κι άλλα αυγά.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Ηλιανα συγνώμη αλλα κάποια πράγματα μάλλον δεν τα καταλαβαίνω εγώ καλά..... Πιάνεις και κοιτάς την κοιλιά της σε περίοδο αναπαραγωγής? Εαν ναι είναι ΑΚΑΤΆΛΛΗΛΟ. Τα πουλακια αυτήν την εποχή τα αφήνουμε να κάνουν μόνα τους αυτό που εμείς στην ζωή μας το ονομάζουμε θαύμα! Εάν την 8 μέρα μετράς από την γεννα του τελευταίου αυγου, δεν είδες τα έχουν φλέβες τα αυγα από τον φακό του κινητού σου τότε είναι ασπορα. Καλο θα ηταν να ξεκουρασεις καμία βδομάδα την καναρα και μετά να τα ξανά ενώσεις εκτός και εαν φτιάξει νωρίτερα φωλια που πρέπει υποχρεωτικά να τα ενώσεις. Τελευταίο και πιο σημαντικό Μην ξεχνάς τα πουλακια ειναι ζωντανοί ευαίσθητοι οργανισμοί και όχι μηχανές να τα πιάνουμε και να γερνοβωλαν κάθε βδομάδα. Χρειάζονται ξεκούραση και να μην τα ενοχλουμε. Όλα μα όλα θα γινουν μόνα τους και εσυ θα τα θαυμαζεις!!!!! Συγνώμη εάν σε στεναχωρησα με αυτά που λέω αλλά εμένα δεν μου τα είπε κανείς και έκανα ένα σορο λάθοι καλό θα ήταν κάποιος να τα λέει για να μην ξανά υπάρξουν τα λάθοι αυτά. Ευχαριστώ!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από sotos2908; 24-03-2021 στις 14:57

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Κατ' αρχήν θεωρώ ότι το Forum αυτό είναι για αλληλοβοήθεια κι όχι για να κρίνουμε ή να κατακρίνουμε τον άλλον. Τουλάχιστον εγώ γι' αυτόν τον λόγο έγινα μέλος. Δεν με γνωρίζεις προσωπικά ούτε γνωρίζεις πώς φέρομαι στα πουλάκια μου για να με κρίνεις έτσι. Παρόλαυτά εγώ σε συγχωρώ.
    Εννοείται πως δεν ψαχουλεψα την κοιλιά της κανάρας ενώ κλωσσαει (για όνομα του Θεού δηλαδή!) κι εννοείται δεν έβαλα ή πίεσα την καναρα να ξαναζευγαρωσει. Είμαι άνθρωπος και μάνα, γνωρίζω πολύ καλά για το θαύμα της αναπαραγωγής, και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου λέει ότι αντιμετωπίζω τα ζωντανά μου σαν μηχανές αναπαραγωγής!
    Παρόλαυτά για να σου λύσω την απορία, αν πρόσεξες είπα ότι ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ φουσκωμένη η κοιλίτσα της, μπορεί να κάνω και λάθος. Κι αυτό το είδα όταν μετά από μέρες την είδα για πολύ λίγο εκτός φωλιάς που κλωσσαει, για να κάνει το μπανάκι της! Όσο για τα αυγά, δεν τα έχω κοιτάξει καν, ακριβώς επειδή δεν θέλω ΚΑΘΟΛΟΥ να ενοχλώ την περίοδο αυτή και θέλω να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της!

Όπως και να έχει, απάντηση στην απορία μου δεν έλαβα!

Για όποιον άλλον θέλει παρακαλώ να μου απαντήσει, σήμερα η καναρα μου κλείνει 14 ημέρες που κλωσσαει. Τα αυγουλάκια τα ένωσα όλα μαζί, αφότου έκανε το 4ο. Την επόμενη από εκείνη την ημέρα έκανε και το 5ο αυγουλάκι της. Από εκείνη την ημέρα και μετά, άρχισα να μετράω εγώ το 14ήμερο. Τις πρώτες 3-4 μέρες την έβλεπα να μπαινοβγαίνει να φάει. Εδώ και 10 μέρες όσες μα όσες φορές την κοιτώ είναι μέσα στη φωλιά. Δεν την έχω δει να βγαίνει καθόλου, ούτε τον αρσενικό έχω πετύχει να την ταϊζει. Απορώ αν τρώει! Μόνο την Κυριακή βγήκε για λίγο για να κάνει μπάνιο και βρεγμένη χώθηκε πάλι μέσα.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Δεν κατακρίνω απλα με τα λεγόμενα σου έδωσα κάποιες συμβουλές.... Εαν δεν θέλεις συγνώμη για ότι ανάφερα. Από το τελευταίο αυγο στην 14 μέρα σκαι κανονικά εάν είναι ενσπορα αλλά έχει τύχει να σκάσει και στην 16.κρατησε τα 3 μέρες ακόμα για σίγουρα.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας