Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Asgartha
    Post Thanks / Like

Ταϊζοντας και προσκαλώντας ΑΓΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ στο μπαλκόνι μας

Καλημέρα σας,

Αποφάσισα να εγγραφώ στο forum καθώς εδώ και μερικές ημέρες αντιμετωπίζω ένα "πρόβλημα" που ποτέ δεν φαντάστηκα!

Εχοντας ζήσει αρκετά χρόνια στην Αγγλία, η εικόνα που έχω από έναν υγειή κήπο, είναι ένας κήπος γεμάτος με ταίστρες για τα άγρια πουλιά. Το να ταίζουν τα πουλιά εκεί είναι μεγάλο μέρος της κουλτούρας τους και κάθε βεράντα ή κήπος που σέβεται τον εαυτό του έχει τουλάχιστον μία ταίστρα.

Μια και λοιπόν ένας μικρός κοκκινολαίμης επισκέπτεται σχεδόν καθημερινά το μπαλκόνι μας, και μια και έχω ένα πολύ μικρό παιδάκι που ενθουσιάζεται με το πουλάκι, σκέφτηκα πως ακόμη και σε ένα μικρό μπαλκόνι στο κέντρο της Αθήνας, μπορείς να προσεκλύσεις άγρια πουλιά.

Μένουμε πολύ κοντά στο Πεδίο του Αρεως και συχνά βλέπω πουλιά που δεν είναι απλά περιστέρια και δεκαοχτούρες γύρω.

Επισκέπτομαι ένα πολύ μεγάλο petshop λοιπόν και εγώ που βρίσκεται Κερκύρας και Ευελπίδων για να ζητήσω τροφή για άγρια πουλιά. Με κοιτάζει ο τύπος σαν να έφτασα από τον Αρη. Δηλαδή μου λέει; Καναβούρι, στάρι, τι κάνει; Του λέω θέλω τροφή που να είναι διάφοροι ανάμεικτοι σπόροι ή μπάλες (ανακαλώντας την μνήμη μου από τους κήπους στην Αγγλία, κάπως έτσι φαινόταν αυτά που αφήνανε στις ταίστρες).

Με ξανακοιτάζει με τον ίδιο τρόπο. Μου λέει για καναρίνι κάνει; Είναι μιξ από σπόρια του λέω; Ναι μου λέει και πήρα ένα σακουλάκι.

Και συνεχίζει η σουρεάλ συζήτηση. Του λέω λοιπόν έχετε ταίστρα για άγρια πουλιά ή κάποιο μπάνιο για τα πουλιά για να το βάλω στο μπαλκόνι; Κενό βλέμμα. Εχετε κάποιο τραπέζι ή σπιτάκι ταίσματος για άγρια πουλιά; Τα ίδια. Τελος πάντων για να μην πολυλογώ, βγήκα με το μιξ καναρινιού από το μαγαζί, το οποίο δεν έχω ιδέα εάν είναι το multiseed που θέλω για τα άγρια πουλιά και λέω οκ, θα δω ονλάιν τι παίζει.

Ε λοιπόν δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχει ένας γεωπόνος που έχει 2 τύπους ταίστρας για άγρια πουλιά για σπόρους, υπάρχει και ένα peshop που πουλάει fat ball feeders ως "ταίστρα χόρτου"???? και αυτό είναι όλο.

Δεν μπορώ να βρω έτοιμες fatballs, ταίστρες για fatballs, ταίστρες για φυστίκια ή το πιο σημαντικό, στήλους που να στηρίζουν τις ταίστρες (η μάλλον βρήκα σε ένα κατάστημα για πετ για 70 ευρώ έναν στήλο για να κρεμάς bird feeders που κοστίζει 10-15λίρες και δεν τα σκάω - προφανώς το πουλάνε ως αξεσουάρ για μεγάλους παπαγάλους στο section με τα κλουβιά για τους παπαγάλους, και θεωρούνε πως μπορούν να το υπερχρεώσουν).

Σε όσα online petshops και να μπήκα στην κατηγορία πουλιά υπάρχουν ξεκάθαρα προιόντα μόνο για κλουβιά. Το θεωρώ πολύ θλιβερό αυτό. Τελείως διαφορετική κουλτούρα από τη μία χώρα στην άλλη. Στην Αγγλία ακόμη και στην Poundland να πάς (αντίστοιχο του ένα ευρώ shop) θα βρεις τροφή και ταίστρες για τα άγρια πουλιά, είναι κάτι που το κάνουν όλοι - και εδώ είναι στη σφαίρα του φανταστικού.

Να προσθέσω πως εδώ βλέπω στο φόρουμ δεν υπάρχει κατηγορία για τα άγρια πουλιά, και εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη εάν ποστάρω στην σωστή κατηγορία.

Οσες πληροφορίες έχετε σχετικά με το πως μπορώ από Ελληνικό έδαφος να βρω εργαλεία και τροφή συγκεκριμένα για άγρια πουλιά είναι ευπρόσδεκτες. (Στο άμαζον uk έκανα μία παραγγελία πριν ένα μήνα και ακόμη την περιμένω - τώρα με το Brexit δεν θέλω να αγοράσω από εκεί).

ΕΥχαριστώ πολύ.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like

3. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Σίγουρα, προσωπική μου γνώμη δεν υπάρχει μια καλή ορνιθοκουλτουρα στον τόπο μας. Και αυτό το βλέπουμε από την αντιμετώπιση των δικών μας άγριων πουλιών. Πολλοί είναι αυτοί που τα αιχμαλωτιζουν για κέρδος. Είναι πολύ λυπηρό που σε μια χώρα με τόσο πλούσιο οικοσύστημα να μην σεβόμαστε και να αγαπάμε την φύση. Σχετικά με όσα λες πιστεύω πως δεν είναι εύκολο να βρεις αυτά που ζητάς και σε λογικές τιμές. Δεν έχει ζητηση και για αυτό και δεν παράγονται ανάλογα πράγματα. Αν έχεις μεράκι και όρεξη μπορείς μόνος σου να φτιάξεις κάτι για τον κοκκινολαιμη. Θα δεις πως το φόρουμ και η παρέα προσπαθεί να ανάπτυξη αυτή την κουλτούρα που λείπει από την χώρα μας. Θα δεις πως έχουμε κατάλληλη ενότητα για τα ιθαγενή της χώρας και εκεί μπορείς να βρεις ότι ζητάς.
    Καλως ήρθες στην παρέα μας και ελπίζω να αποτελέσεις ενεργό μέλος που θα βοηθήσει στην προσπάθεια αυτή.

5. Likes mariann@ liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας