Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 25
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    2 gouldian finches, 2 java finches
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Question Ερωτήσεις σχετικά με την αναπαραγώγη των γκούλντιαν

Καλησπέρα! Έχω δύο γκούλντιανς και θέλω να τα ζευγαρώσω. Χθες, τα είδα να χορεύουν με το αρσενικό να χοροπηδάει και το θηλυκό να κουνάει το κεφάλι του. Ξαφνικά όμως, το αρσενικό έφυγε και το θηλυκό έκανε γρήγορα τσίου, τσίου και κούναγε την ουρά του πάνω κάτω. Το θηλυκό δεν έδιωξε το αρσενικό, οπότε γιατί το αρσενικό έφυγε; Επίσης τα πουλιά δεν ζευγάρωσαν. Τι έγινε;
    EXOTICFINCHES

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Γιώργο!

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι το φυσιολογικό φλερτάρισμα που κάνουν μεταξύ τους. Το θηλυκό κούνησε την ουρά πάνω κάτω ως μία ένδειξη αποδοχής. Το ότι δεν ζευγάρωσαν, μπορεί να ήταν τυχαίο. Μπορεί να ξαφνιάστηκαν από κάτι, κάποια κίνηση ή ήχο και να σταμάτησαν. Σίγουρα είναι κάτι που θα επαναληφθεί!

3. Likes Flifliki, koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε ευχαριστώ! Όντος επαναλήφθηκε και σήμερα. Τώρα περιμένω να ξαναγίνει αλλά με ζευγάρωμα!!
    EXOTICFINCHES

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι πολύ πιθανόν να έχει ήδη γίνει κανονικά! Κρατάει τόσο λίγο που μπορεί απλά να μην έχει τύχει να το δεις. Ειδικά μόλις ξυπνάνε

6. Likes koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επίσης, μιας και άνοιξα το θέμα, έχω ακούσει ότι τα γκούλντιανς είναι καλοί γονείς αν δεν ενοχληθούν. Τώρα όμως τις νύχτες του χειμώνα, εγώ τα βάζω μέσα για να μην κρυώνουν. Υπάρχει περίπτωση να αφήσουν τα αυγά τους επειδή αλλάζω θέση το κλουβί;
    EXOTICFINCHES

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι Γιώργο. Γενικά όταν έχουμε αναπαραγωγή, δεν πειράζουμε τη θέση στο κλουβί παρά μόνο για πολύ σοβαρό λόγο. Αυτή η εποχή δεν είναι ότι καλύτερο για αναπαραγωγές, θα πιάσουν τα κρύα και οι γονείς θα δυσκολευτούν να κρατούν ζεστούς τους νεοσσούς. Η εποχή ξεκινάει από Μάρτιο- Απρίλιο και μετά.

9. Likes koukoulis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εντάξει θα το έχω υπόψη μου! Ευχαριστώ για την πληροφορία!
    EXOTICFINCHES

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Bengalese, Gouldian, 1 Parrotlet, 1 καναρίνι, 1 φλωροκάναρο
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Γιώργο, καλωσόρισες!!

Η αναλογία ωρών φωτός στο Βόρειο Ημισφαίριο άρα και στη χώρα μας κάνει τα Gouldian να ξεκινάνε την περίοδο αναπαραγωγής γύρω στο Νοέμβριο-Δεκέμβριο, είναι απόλυτα λογικό, θα προσέξεις ότι το ράμφος του θηλυκού σου θα έχει μαυρίσει αρκετά και προφανώς ο αρσενικός θα της κάνει τον "χορό" του κλπ.. Σήμερα μόλις έσκασαν τα πρώτα μου αυγά για φέτος η συγκεκριμένη θηλυκιά ήρθε απλά λίγο πιο γρήγορα σε περίοδο αναπαραγωγής..
    Το άλλο μου ζευγάρι, είναι σε προετοιμασία και θα το ενώσω σε λίγο...

Το μέσα-έξω είναι η χειρότερη μέθοδος, ειδικά για τα gouldian, η θερμοκρασία τους πέφτει απότομα, που τώρα ίσως, να μην συμβαίνει, θα συμβαίνει αρκετά περισσότερο αργότερα το χειμώνα.. Οποιαδήποτε ώρα και να βγάζεις τα πουλιά, η θερμοκρασία έξω θα είναι χαμηλότερη.. Και φυσικά ανάλογα με το χαρακτήρα του πουλιού μπορεί να σου πετάξει τα αυγά ή τα μικρά από τη φωλιά ή να τα παρατήσει...
    Μόνιμα μέσα στο σπίτι, η θερμοκρασία θα είναι σταθερή, η ώρες φωτός αν ακολουθείς τις ώρες του ηλίου μια χαρά, συνθήκες ιδανικές για αναπαραγωγή...
    Αυτό έκανα κι εγώ τα προηγούμενα χρόνια και πίστεψε με, δεν είχα ποτέ, πέρα από κάποια νεογέννητα, απώλειες όσο τα είχα μέσα... Και μπορούν να μείνουν έξω άνετα από όταν τελειώσουν την πτερόροιά τους μέχρι να τα ξαναβάλεις για αναπαραγωγή....

Φέτος πήρα την απόφαση να τα αφήσω έξω, τα έχω ήδη σκεπάσει με νάιλον με τις φουσκάλες και ένα κομμάτι αφρολέξ από πάνω για θερμομόνωση και σκέφτομαι αργότερα να τα ενισχύσω με μια ακόμα στρώση... Βέβαια δεν έχω πολλές απαιτήσεις από αναπαραγωγές και θα τα έχω υπό συνεχή παρακολούθηση... Τώρα με τα φαινόμενα Ζορμπά κλπ παρόλο που ήταν προστατευμένα ήμουν κάθε τρεις και λίγο έξω να δω πως πάνε...
    Για πρώτη φορά, αν βέβαια σου είναι δυνατό θα σου πρότεινα να τα έχεις μέσα και να μην τα ενοχλείς όσο γίνεται..

12. Likes koukoulis, Μανώλης 2 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Γιώργος
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εντάξει, αν και για να πω την αλήθεια, και εγώ μέσα προσπαθούσα να τα ξεκινήσω, όμως όταν είναι μέσα στο σπίτι δεν κάνουν και πολλά πράγματα.... και στην φωλιά δεν δίνουν σημασία. Μόνο όταν είναι έξω μπαινοβγαίνουν στην φωλιά και μπορεί να βάλουν λίγο νήμα μέσα...
    EXOTICFINCHES

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Bengalese, Gouldian, 1 Parrotlet, 1 καναρίνι, 1 φλωροκάναρο
    Post Thanks / Like
    Πιθανόν όταν τα έχεις μέσα να τα βάζεις σε κάποιο λάθος σημείο ή σε βλέπουν πιο συχνά στο περιβάλλον τους, που λογικά δεν συμβαίνει έξω, τα πουλιά δεν νιώθουν τόσο άνετα και να παρατηρείς αυτή τη διαφορά στη συμπεριφορά.
    Αν δεν παίρνει νήμα το αρσενικό, μπορεί να είναι νεαρό και άπειρο, συνήθως το βρίσκουν στην πορεία, φρόντισε όμως να κάνεις την αρχή στρώνοντας λίγες ίνες κοκκοφοίνικα στη φωλιά...

15. Likes koukoulis liked this post

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία