Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like

Βοήθεια στην εκπαίδευση κοκατίλ :)

καλημερα!! εδω κ εναν μηνα κ κατι μερες εχωτον ρικι μου πο ειναι τωωρα πια 4 μηνων. Δεν ηταν ταισμενος με κρεμα αλλα απο τουσ γονεις του! τωρα εχουμε φτασει σε σταδιο να τρωει απο το χερι μου κ οιποιος αλλος του δωσει..ειναι παιχνιδιαρης κ πονηρος...μονο ενα θεμα εχω..ενω οταν βαζουμε το χαιρι στο κλουβι για να φαει απο το χερι μας ..αν καποιος σπορος εινα μακρυα,ανεβαινει στο χερι για να τον φτασει κ τρωει αφοβα..αλλα μολις τελειωσει τη δουλεια του φευγει..αυτο το σημειο με προβληματιζει..πως 8α αρχισει ν ανεβαινει στο χερι για να μπορει ν βγαινει κ εξω μετα!! ενω μιλαω συχνα με τον εκτροφεα που τον πηραμε..μου λεει οτι επειδη δεν ειναι ταισμενος με κρεμα κ αυτα που εχει κανει ειναι μεγαλη προοδος κ οτι παιζει ν μηξν βγει ποτε κ να μην μας αφησει ποτε να τον χαιδεψουμε..κατι που οντως κανει τωρα,..φευγει αμεσως..¨( εγω πιστευω οτι θα μοπρεσει ν εξελιχθει κ αλοο!! βοηθηστεε μεεε Α, επειδη ειμαι καινουργια εδω πειτε μου πως να ανεβασω φωτογραφιες.
    Τελευταία επεξεργασία από NataliaRiki; 19-08-2015 στις 11:19 Αιτιολογία: Μετατροπή greeklish σε ελληνικά

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα.
    Να σου ζήσει ο νέος σου φίλος. Είσαι σε πολύ καλό δρόμο και το νεαρό της ηλικίας του βοηθάει πολύ στην εκπαίδευσή του. Συνέχισε να του δίνεις σπόρια, κεχρί, λαχανικά και ό,τι άλλο με το χέρι ώστε να σε συνηθίσει. Είναι πολύ πιθανό το πουλάκι να μη φοβάται σε λίγο καιρό σχεδόν καθόλου το χέρι σου. Αρχικά θα διαβάσεις όλα τα θέματα που σου επισυνάπτω. Αυτά που τονίζω με bold είναι αυτά που απαντούν στις ερωτήσεις σου.

(1) Η έννοια της Καραντίνας στα πτηνά
    (2) Κόκκαλο σουπιάς
    (3) Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου
    (4) Ποια φυσικά κλαδιά είναι ασφαλή
    (5) Βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...
    (6) Cockatiel - Nymphicus Hollandicus
    (7) Γενετική & Μεταλλάξεις στους παπαγάλους Cockatiel
    (8) Συνταγές αυγοτροφής
    (9) Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι
    (10) Παιχνίδια για παπαγάλους.
    (11) Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.
    (12) Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των πουλιών μας
    (13) Η γλώσσα του σώματος του παπαγάλου.
    (14) Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο.
    (15) Φρέσκα βότανα ,χορταρικά και λαχανικά για καθημερινή χρήση στα πουλιά μας
    (16) Η χρήση του μηλόξυδου στα πτηνά
    (17) Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή
    (18) Γύρη: ένα ιδανικό συμπλήρωμα για τα πουλιά μας (bee pollen for birds)
    (19) Υπόστρωμα υγιεινής κλουβιού καναρινιού
    ( 20) Χώρος διαμονής των παπαγάλων Cockatiel – ο απαραίτητος εξοπλισμός
    ( 21)
    Η διατροφή των παπαγάλων Cockatiel
    ( 22) Συμβουλές για την καλύτερη διαβίωση των πτηνών μας

και για τις φωτογραφίες αυτό: Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum

3. Likes xrisam , foxxx liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    ευχαριστω πολυ!! ναι το χει δεν το φοβαται καολου..και να το εχουμε μεσα δεν τον πειραζει..8α ξυ8ει, θα μασουλισει κατι απλα δεν θελει να ανεβει χωρις φαγητο κ δεν μες αφηνει με τιποτα να τον ακουμπισουμε! Α κ αναφορικα με τα λαχανικα ο εκτροφεας μου ειπε οτι τα μονα πραγματα που επιτρεπεται να τρωει μεχρι μηνων ειναι (βρωμη,σπορια ,παπαγαλινη) και υτες τις μερες αρχηισαμε ιγο αγγουρακι κ καρπουζι..τιποτα αλλο!! ¨( θα τα διαβασω οολα ! ευχαριστω κ παλι

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Να σου ζήσει ο νέος σου φίλος. Είσαι σε πολύ καλό δρόμο και το νεαρό της ηλικίας του βοηθάει πολύ στην εκπαίδευσή του. Συνέχισε να του δίνεις σπόρια, κεχρί, λαχανικά και ό,τι άλλο με το χέρι ώστε να σε συνηθίσει. Είναι πολύ πιθανό το πουλάκι να μη φοβάται σε λίγο καιρό σχεδόν καθόλου το χέρι σου. Αρχικά θα διαβάσεις όλα τα θέματα που σου επισυνάπτω. Αυτά που τονίζω με bold είναι αυτά που απαντούν στις ερωτήσεις σου.

(1) Η έννοια της Καραντίνας στα πτηνά
    (2) Κόκκαλο σουπιάς
    (3) Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου
    (4) Ποια φυσικά κλαδιά είναι ασφαλή
    (5) Βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...
    (6) Cockatiel - Nymphicus Hollandicus
    (7) Γενετική & Μεταλλάξεις στους παπαγάλους Cockatiel
    (8) Συνταγές αυγοτροφής
    (9) Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι
    (10) Παιχνίδια για παπαγάλους.
    (11) Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.
    (12) Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των πουλιών μας
    (13) Η γλώσσα του σώματος του παπαγάλου.
    (14) Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο.
    (15) Φρέσκα βότανα ,χορταρικά και λαχανικά για καθημερινή χρήση στα πουλιά μας
    (16) Η χρήση του μηλόξυδου στα πτηνά
    (17) Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή
    (18) Γύρη: ένα ιδανικό συμπλήρωμα για τα πουλιά μας (bee pollen for birds)
    (19) Υπόστρωμα υγιεινής κλουβιού καναρινιού
    ( 20) Χώρος διαμονής των παπαγάλων Cockatiel – ο απαραίτητος εξοπλισμός
    ( 21)
    Η διατροφή των παπαγάλων Cockatiel
    ( 22) Συμβουλές για την καλύτερη διαβίωση των πτηνών μας

και για τις φωτογραφίες αυτό: Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum
    μηπως μπορεις να μου πεις απο ποια ηληκια γινονται αυτα???

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Λοιπόν, ο εκτροφέας ίσως τελικά να μην είναι και ο πλέον εμπειρότερος. Τι θέλω να πω: πρώτα από όλα όταν σου είπε ότι ο παπαγάλος σου μπορεί να μη δεχθεί ποτέ το χέρι σου για χάδια κ.λπ είχε δίκιο. Είναι πιθανό κάποιος παπαγάλος να μην εξημερωθεί τόσο. Όμως, τις περισσότερες φορές παπαγάλοι τέτοιας ηλικίας μαθαίνουν πολύ γρήγορα και δέχονται αρκετά πράγματα. Υπάρχουν παπαγάλοι μεγαλύτερης ηλικίας που γίνονται αρνάκια, πιο αρνάκια δε γίνεται. Δεύτερον, όσον αφορά τη διατροφή είναι λάθος λάθος και πάλι λάθος. Ο παπαγάλος, μετά την πρώτη εβδομάδα ζωής του -και για πολλούς ίσως και νωρίτερα- μπορεί να τρώει μέσω των γονιών του αρχικά και έπειτα μόνο του να τρώει λαχανικά,φρούτα και χορταρικά καθημερινά. Καλά έκανες και ξεκίνησες να του δίνεις. Δώσε του όσα περισσότερα μπορείς από τα παραπάνω που αναγράφονται στο νούμερο εννέα της λίστας. Στην αρχή ίσως να μην τα δεχθεί αφού ποτέ δεν τα έχει φάει. Θα επιμένεις όμως και θα του δίνεις ακόμη και αν δεν το τρώει και θα τρως και εσύ μπροστά του από το ίδιο φρούτο-λαχανικό κ.λπ. Έτσι θα δοκιμάσει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι φαντάζεσαι.

Ό,τι θες μας ρωτάς, ακόμη και για την πιο απλή απορία!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήλθες Ναταλία . Έκανες μια αρχή μιας μεγάλης φιλίας . Με τον καιρό θα του περάσουν όλες οι αναστολές και θα κάθεται στο χέρι σου ... καλή συνέχεια .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς όρισες Ναταλία στην παρέα μας!!!

Εγώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία με τον Αρθούρο μου που είναι ταισμένος από τους γονείς του και τον πήρα 3ων μηνών. Εμένα μια χαρά συνήθισε, ανεβαίνει στο χέρι μου αμέσως μόλις με βλέπει, μου σφυράει συνεχώς, επαναλαμβάνει λέξεις που του λέω και για χάδια κάθεται σε γενικές γραμμές. Αυτή τη στιγμή περνάει λίγο την εφηβεία του και έχει τα ορμονικά του, οπότε σκύβει για χάδια όποτε εκείνος θέλει, δεν ξέρω αν στο μέλλον αυτό θα αλλάξει αλλά δεν με ενοχλεί κιόλας. Βγαίνει κανονικά από το κλουβί του και κάνει βόλτες στο δωμάτιο χωρίς πρόβλημα.

Αν έχεις όρεξη μπορείς να διαβάσεις και αυτό Οι περιπέτειες του Αρθούρου και της Γκρέτελ! στο οποίο τα παρουσιάζω λίγο πιο αναλυτικά

9. Likes xrisam liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Efthimis98 Εμφάνιση Μηνύματος
    Λοιπόν, ο εκτροφέας ίσως τελικά να μην είναι και ο πλέον εμπειρότερος. Τι θέλω να πω: πρώτα από όλα όταν σου είπε ότι ο παπαγάλος σου μπορεί να μη δεχθεί ποτέ το χέρι σου για χάδια κ.λπ είχε δίκιο. Είναι πιθανό κάποιος παπαγάλος να μην εξημερωθεί τόσο. Όμως, τις περισσότερες φορές παπαγάλοι τέτοιας ηλικίας μαθαίνουν πολύ γρήγορα και δέχονται αρκετά πράγματα. Υπάρχουν παπαγάλοι μεγαλύτερης ηλικίας που γίνονται αρνάκια, πιο αρνάκια δε γίνεται. Δεύτερον, όσον αφορά τη διατροφή είναι λάθος λάθος και πάλι λάθος. Ο παπαγάλος, μετά την πρώτη εβδομάδα ζωής του -και για πολλούς ίσως και νωρίτερα- μπορεί να τρώει μέσω των γονιών του αρχικά και έπειτα μόνο του να τρώει λαχανικά,φρούτα και χορταρικά καθημερινά. Καλά έκανες και ξεκίνησες να του δίνεις. Δώσε του όσα περισσότερα μπορείς από τα παραπάνω που αναγράφονται στο νούμερο εννέα της λίστας. Στην αρχή ίσως να μην τα δεχθεί αφού ποτέ δεν τα έχει φάει. Θα επιμένεις όμως και θα του δίνεις ακόμη και αν δεν το τρώει και θα τρως και εσύ μπροστά του από το ίδιο φρούτο-λαχανικό κ.λπ. Έτσι θα δοκιμάσει πολύ πιο γρήγορα από ό,τι φαντάζεσαι.

Ό,τι θες μας ρωτάς, ακόμη και για την πιο απλή απορία!!

να ρωτησω και κατι αλλο! δηλαδη μπορω να του δινω τωρα ολα τα φρουτα κ τα λαχανικα μαζι η τη μια μερα το ενα κ τη μια το αλλο και σε τι ποσοτητες??

και οσον αφορα την εκπαιδευση με το χερι για νασυνηθισει να καθεται στο δαχτυλο, πρεπει να εχουμε και κεχρι για λιχουδια για καθε φορα που α ανεβαινει// αλλα το κακο ειναι οτι ανεβαινε μονο οταν θελει να φτασει καποιο απομακρυσμενο σπορο η καποιο παιχνιδι..αλλιως αποομακρυνεται αμεσως ¨(

11. Likes Efthimis98 liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θα δοκιμάζεις κάθε μέρα και από κάτι διαφορετικό να του δίνεις. Όταν βρεις τα αγαπημένα του, θα του δίνεις σε ότι συχνότητα τα θέλει και τα τρώει Ακόμα και 4-5 φορές την εβδομάδα. Μπορείς να αναμείξεις 2-3 πράγματα μαζί, απλά όχι υπερβολικά πολλά.

Προς το παρόν ανεβαίνει στο χέρι γιατί τον εξυπηρετεί, είναι το πρώτο βήμα και πολύ σημαντικό. Αργότερα θα ανεβαίνει χωρίς να χρειάζεται κάποιο δέλεαρ. Μην αγχώνεσαι Και εμένα κατέβαινε μόλις τελείωνε η τροφή.

13. Likes xrisam liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    'Ονομα
    Natalia
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    [IMG][/IMG]ευχαριστωω πολυ ολουσ για τη βοηθεια σας!!! [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    να τοςς!! εμαθα να ανεβαζω και εικονεςς! ¨)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας