Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2021
    'Ονομα
    Ραφαελα
    Post Thanks / Like

Αρρωστο μπατζι

Καλησπερα σας εδω και 2 βδομαδες μου εχει ξανα αρρωστησει το μπατζι (μου ειχε αρρωστησει και πριν ενα μηνα αλλα του εδωσα αντιβιωση και μετα ηταν καλα δεν κελαηδουσε οπως παλια αλλα ηταν ενεργητικος και ευδιαθετος) ας περασω στο τωρα οπως ειπα πριν 2 βδομαδες παρατηρησα οτι ειχε διαρροια και φαινοταν οτι κρυωνε αρκετα οποτε το εβαλα σε πιο ζεστο μερος ενα βραδυ μου εκανε και εμετο γενικοτερα ηταν χαλια δεν μπορουσε ουτε να σταθει ορθιος συνεχεια επεφτε του εβαλα αντιβιωση και το επομενο πρωι ηταν καλυτερα ηταν πιο ενεργητικος κελαηδουσε, εχθες τελειωσε την αντιβιωση του (μια βδομαδα του την εδινα). Λοιπον σημερα του εδωσα βιταμινη στο νερο αλλα τον ειδα να κοιμαται στο πατωμα του κλουβιου αλλα παλι κελαηδουσε εχω ανησυχησει γιατι ξερω γενικα οτι δεν ειναι καλο σημαδι οταν κοιμουνται στο πατωμα του κλουβιου και επισης καθεται συνεχεια φουντωμενος συγνωμη αν σας επρηξα λιγο αλλα με εχει ανησυχησει αρκετα και ειπα να παρω μια γνωμη. Πηγα στο pet shop απο εκει που ειχα παρει το παπαγαλακι και μου ειναι οτι 50 50 για το αν θα ζησει η αν πεθανει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2021
    'Ονομα
    Στέλιος
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Ραφαέλα, καλό θα ήταν να το πας άμεσα σε κάποιο ειδικό (πτηνίατρο) να σου πει ακριβώς τι εχει και να λάβει την κατάλληλη θεραπεία. Σε ποια περιοχή διαμένεις; Παρακάτω σου βάζω τον σύνδεσμο με τους πτηνιάτρους ανα περιοχή:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...81%CF%89%CE%BD
    Τελευταία επεξεργασία από Avrolimos; 25-10-2021 στις 12:37

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2021
    'Ονομα
    Ραφαελα
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Στέλιο και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μένω Φλώρινα και σπουδάζω Θεσσαλονίκη αλλά το παπαγαλακι προφανώς και δεν το πήρα μαζί μου για να μην τρομάξει και για να μην είναι μόνο του όλη μέρα.Αν είναι ακόμα έτσι μάλλον θα τον πάω στην Κοζάνη. Απλά από το pet shop μου είπαν όπου και αν το πάω την ίδια θεραπεία θα μου δώσουν και ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να περιμένω. Επίσης από εχθές έτρωγε σχεδόν όλη την μέρα και την νύχτα και έχει ελαφρύνει όχι υπερβολικά όμως.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2021
    'Ονομα
    Στέλιος
    Post Thanks / Like
    Καταλαβαίνω Ραφαέλα, απο τροφή τι του δίνεις; Σίγουρα χρειάζεται κάποια ποιοτική συσκευασμένη και όχι χύμα. Επίσης εφόσον έχει διάρροια επιβάλλεται κάποια στέρεα τροφή (σπόρους) και αποφυγή φρούτων,λαχανικών όπως επίσης αυγού.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2021
    'Ονομα
    Ραφαελα
    Post Thanks / Like
    Έχεις κάποια να μου προτείνεις;; Δίνω σπόρους, βιταμίνη και τώρα του έχω βάλει λίγο άμμο και κάρβουνο. Όσο για φρούτα και λαχανικά από όταν άρχισε να έχει διάρροια σταμάτησα να του δίνω. Επίσης από σήμερα βλέπω κάποια σημάδια βελτίωσης ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2021
    'Ονομα
    Στέλιος
    Post Thanks / Like
    Την Versele Laga Premium Prestige μου είχε συστήσει ένας πτηνίατρος από τη λίστα που σου έδωσα πιο πάνω να δώσω σε δυό Badgie που φιλοξένησα το καλοκαίρι και ήταν άρρωστα. Επίσης μου είχε υποδείξει να πλύνω την περιοχή τους με χλιαρό νερό μιας και ηταν λερωμένα απο την διάρροια, φυσικά δεν ξέρουμε αν είναι ίδια περίπτωση με το δικά σου
    Στα Cockatiel μου δίνω από την ίδια εταιρία που μου είχε συστήσει επίσης μια πτηνίατρος απο τη λίστα.
    Τελευταία επεξεργασία από Avrolimos; 27-10-2021 στις 16:56

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2021
    'Ονομα
    Ραφαελα
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Στέλιο θα δω αν είναι αυτή την τροφή και γενικότερα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ραφαέλα αυτό το 50% -50% με τρελαίνει . Μαγικό που το λένε και μόνο . Πάρε λίγες κουτσουλιές σε ένα ποτηράκι πάρε τηλέφωνο στο κέντρο εξετάσεων στην Θεσ/κη . Κτηνιατρική Εργαστηριακή Διάγνωση - Θεσ/κη - Τηλ.: 2310886588 - email: vldgreece@gmail.com Θα σου κάνουν ανάλυση και θα σου πουν τι θα κάνεις . Αυτός ΄είναι ο σωστός τρόπος . Όλα τα άλλα ... κομπογιαννιτικα .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

9. Likes Avrolimos liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2021
    'Ονομα
    Ραφαελα
    Post Thanks / Like
    Στην αρχή μου είχε πει ότι σίγουρα θα πεθάνει αλλά όταν της είπα ότι κελαηδάει μου είπε τοτε είναι 50 50 τι να πω... Τέλεια σε υπερ ευχαριστώ πραγματικά γιατί πάλι δεν τον βλέπω πολύ καλά κάθεται πολύ συχνά στο πάτωμα του κλουβιού. Σε ευχαριστώ πάρα πολυ

11. Likes gianniskilkis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2021
    'Ονομα
    Στέλιος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gianniskilkis Εμφάνιση Μηνύματος
    Ραφαέλα αυτό το 50% -50% με τρελαίνει . Μαγικό που το λένε και μόνο . Πάρε λίγες κουτσουλιές σε ένα ποτηράκι πάρε τηλέφωνο στο κέντρο εξετάσεων στην Θεσ/κη . Κτηνιατρική Εργαστηριακή Διάγνωση - Θεσ/κη - Τηλ.: 2310886588 - email: vldgreece@gmail.com Θα σου κάνουν ανάλυση και θα σου πουν τι θα κάνεις . Αυτός ΄είναι ο σωστός τρόπος . Όλα τα άλλα ... κομπογιαννιτικα .
    Μα πραγματικά Ιωάννη, ότι να΄ναι. Φυσικά επιβάλλεται να εξεταστεί!

13. Likes gianniskilkis liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία