Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2021
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα με κλούβα για καναρίνια!

Γεια σας και πάλι! Έχω 5 καναρίνια εκ των οποίων τα δύο είναι ζευγάρι και τα άλλα 3 τα παιδάκια τους. Από τότε που γεννήθηκαν τα μικρά τα έχω όλα μαζί στο ίδιο κλουβί εκτός τον αρσενικό που τον έβαλα σε άλλο κλουβί έπειτα από 2 εβδομάδες μετά την γέννηση των μικρών επειδή δεν ήθελα να ξανά ζευγαρώσει με την θηλυκιά. Από τότε λοιπόν, έχω 4 καναρίνια μαζί στην ζευγαρώστρα εκ των οποίων τα 3 μικρά γίνονται 4 μηνών στις 2 του Οκτώβρη και είναι 2 αρσενικά και 1 θηλυκό. Μην πυλογω, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τώρα που γίνονται 4 μηνών, ένας γνωστός μου, που γνωρίζει από καναρίνια και γέννες μου είπε ότι όταν κλείσουν 4 μήνες, να τα βάλω σε διαφορετικά κλουβιά. Για αυτό λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω μια κλούβα την οποία όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα. Θέλω όσο γίνεται να έχουν μεγάλο χώρο για να μπορούν να πετούν ελεύθερα. Για αυτό λοιπόν σκέφτηκα να βάλω κάποια καναρίνια μαζί στον ίδιο χώρο. Έχω ακούσει ότι τα αρσενικά μαζί δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.
    Τα δικά μου μικρά αρσενικά τσακώνονταν στην αρχή αλλά τώρα έχει συνηθίσει το ένα το άλλο. Θα ήταν καλή ιδέα να τα βάλω μαζί; Εάν βάλω την μητέρα με το μικρό της θηλυκό θα ήταν καλύτερη λύση; Πώς σας φαίνεται; Ελπίζω μην σας κούρασα απλά σκέφτηκα ότι με το να περιγράψω και να πω τα πράγματα έτσι όπως είναι, ίσως να βοηθήσει να βγεί ένα καλό συμπέρασμα!

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συνονόματε καλησπέρα , το πως θα διαχειριστείς τα πουλάκια σου (εκτός του χωριστά αρσενικά θηλυκά ), είναι καθαρά θέμα χώρου . Εάν έχεις χώρο κάνε όσα κλουβάκια θέλεις , κλούβες κλπ. Εγώ θα έκανα μια μεγάλη κλούβα και θα έβαζα τα μικρά εκεί και χώρια μάνα - πατέρας . Όταν μεγαλώσουν και δείξουν τα μικρά θα έβγαζα κάθε θηλυκό και θα το έβαζα με την μάνα . Μετά ο πατέρας θα ήταν μόνος για να κελαηδάει , η μάνα μόνη ή με την τυχούσα κόρη και τα αρσενικά μικρά στην κλούβα . Μετά βλέπεις εάν σ΄ αρέσει έτσι ή καθ΄ ένα μόνο . Εάν βγάλεις κάνα γιαβρί πυροβόλο και καλύτερο από τον πατέρα βάζεις αυτό μόνο και τον πατέρα στην κλούβα . Όταν είναι πουλιά φωνής καλό είναι να είναι μόνα τους για να πάρεις ότι καλύτερο . Όμως εάν είναι από μικρά μαζί , σε άνετη κλούβα αυτό δεν είναι και τόσο βέβαιο ή πρόβλημα . Μπορεί να μην χαλιώνται και να είναι πάντα ήρεμα. Μετά βλέπεις τι θα κάνεις με τυχόν κόρη . Την δίνεις ή της βρίσκεις ένα γαμπρό εκτός φαμίλιας . Σε κάθε περίπτωση όμως τα μικρά πρέπει να μπαίνουν σε μια κλούβα ή έστω μεγάλο κλουβί , για να δυναμώνουν .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας