Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2021
    'Ονομα
    Ειρηνη Α.
    Post Thanks / Like

Budgie κάνει εμετό

Γειά σας, φίλοι

Έχω ένα θηλυκό budgie 4 ετών που ζει σε μεγάλο κλουβί μαζί με το ταίρι του. Από τέλη Ιουνίου άρχισε σποραδικά να κάνει έμετο. Και πράγματι είναι εμετός και όχι προσπάθεια να ταΐσει το ταίρι της.

Το βάρος της είναι φυσιολογικό. Τρώει pellet της Nutribird, μείγμα σπόρων για Budgie, υπάρχει σουπιοκοκκαλο στο κλουβί της και mineral block και φρέσκα λαχανικά κάθε μέρα. Κάθε μέρα πετάει ελεύθερα στο γραφείο μου με το ταίρι της υπό επιτήρηση. Το κλουβί τους το καθαρίζω 1 φορά την εβδομάδα και τον πάτο κάθε μέρα. Στη ρουτίνα της δεν έχει αλλάξει κάτι. Όταν πρώτο άρχισε να κάνει εμετό πήρα καινούργια τροφή μήπως είχε χαλάσει η προηγούμενη να το πρόβλημα δε λύθηκε.

Το μόνο πρόβλημα υγείας που είχε ποτέ ήταν τον Ιανουάριο που έπαθε βλεφαρίτιδα. Ο πτηνιατρος της έδωσε Baytril για κάποιες μέρες και μετά ήταν εντάξει. Τώρα 2 βδομαδες όμως έχει χειροτερέψει ο εμετος και βγάζει σχεδόν τα 2/3 από ο, τι τρώει.

Για τον εμετό την έχω πάει σε 2 πτηνιατρους που της έδωσαν Primperan και Baytril χωρίς καμία εξέταση εκτός από ανάλυση κόπρανων.

Μήπως γνωρίζει κανείς πτηνίατροι στα νότια προάστια (ή και στην Αθήνα γενικότερα αν δεν υπάρχει στα νότια) που να κάνει πράγματι εργαστηριακές εξετάσεις, υπερήχους, ακτινογραφίες σε budgie γιατί έχω βαρεθεί να την πηγαίνω, να την κοιτάνε μόνο και να λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Οποίος ξέρει, θα το εκτιμούσα αν μου έστελνε pm.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Εδώ είναι η λίστα των πτηνιάτρων:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...zlUbeUhiSKOMwo

Δικαιώματα Δημοσίευσης