Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2021
    'Ονομα
    Νικος
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα στα πόδια καναρινιού μου

Καλημερα σας. Εχω ενα καναρινι 4 χρονων το οποιο παρουσιαζει καποιο προβλημα στα ποδια. Αρχικα το πουλι βρισκοταν σε κατασταση πτερορροιας (ειχε χασει μονο 3-4 μακρια φτερα) ομως η πτερορροια αυτη διεκοπη ξαφνικα. Τα ποδια του παρουσιαζαν μια εικονα υπερκερατωσης οποτε χρησιμοποιησα 3 μερες βαζελινη στα ποδια του. Ομως μετα απο λιγες μερες παρατηρησα ερυθροτητα στα ποδια του και μαλιστα το ενα ποδι το μαζευε. Πηγα στο pet shop και μου εδωσαν το epithol για 6 μερεςκαι το οποιο εχω χρησιμοποιησει για 4 μερες συνεχομενα μεχρι στιγμης. Η εικονα οσο αφορα τα λεπια καλυτερεψε αλλα τα ποδια παραμενουν κοκκινα και φαινεται οτι τον πονανε γιατι δυσκολευεται να στηριχτει και παλι μαζευει το ενα ποδι. Τρωει λιγοτερο απο οσο ετρωγε. Τι να κανω; Παρακαλω βοηθηστε.

Εδω ειναι πριν τη θεραπεια με το Epithol:

Μετα τη χρηση Epithol για 4 μερες:

Τελευταία επεξεργασία από amastro; 23-06-2021 στις 13:07

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα.Τι μείγμα σπόρων του δίνεις;Βάζεις και αυγοτροφή; Πιθανόν να είναι ερεθισμός απ τη βαζελίνη.Και η επιθόλ μπορεί να το προκαλέσει.Στην ουσία η χρήση τους προκαλεί ασφυξία στο ακάρι που ζεί κάτω απο τις πλάκες κερατίνης
    των ποδιών.Ο τρόπος που τις χρησιμοποιούσα ήταν, συνήθως λίγο πριν κοιμηθούν τους έβρεχα με με βρεμένο βαμβάκι τα πόδια , μετά έβαζα μικρή ποσότητα επιθόλ στο δείκτη και αντίχειρα κάνοντας ελαφρύ μασαζ στα πόδαράκια τους,έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα λεπτό φίλμ.Φρόντισε να αλλάζεις καθημερινά τις πατήθρες του μέχρι να λύσεις το πρόβλημά του.Βάλε μπανιέρα να κάνει τακτικά μπάνιο εφόσον ξεκίνησε πτεροροια.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2021
    'Ονομα
    Νικος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από panagos Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα.Τι μείγμα σπόρων του δίνεις;Βάζεις και αυγοτροφή; Πιθανόν να είναι ερεθισμός απ τη βαζελίνη.Και η επιθόλ μπορεί να το προκαλέσει.Στην ουσία η χρήση τους προκαλεί ασφυξία στο ακάρι που ζεί κάτω απο τις πλάκες κερατίνης
    των ποδιών.Ο τρόπος που τις χρησιμοποιούσα ήταν, συνήθως λίγο πριν κοιμηθούν τους έβρεχα με με βρεμένο βαμβάκι τα πόδια , μετά έβαζα μικρή ποσότητα επιθόλ στο δείκτη και αντίχειρα κάνοντας ελαφρύ μασαζ στα πόδαράκια τους,έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα λεπτό φίλμ.Φρόντισε να αλλάζεις καθημερινά τις πατήθρες του μέχρι να λύσεις το πρόβλημά του.Βάλε μπανιέρα να κάνει τακτικά μπάνιο εφόσον ξεκίνησε πτεροροια.
    Καλημερα σας και σας ευχαριστω για την απαντηση. Του δινω σπορους και αυγοτροφη που πουλανε χυμα στο pet shop. Μαλλον οντως τον εχει ερεθισει η αλοιφη, οποτε θα τη διακοψω προσωρινα μεχρι να καλυτερεψει η κατασταση. Χτες που δεν του εβαλα το επιθολ, σημερα ξαφνικα βρηκα ενα μικρο πουπουλακι (ενω εδω και κατι κατι μερες ειχε σταματησει τη πτερορροια). Μπανιο του βαζω καθημερινα αλλα δυστυχως βρεχει μονο το κεφαλι και το στηθος του. Ακομα, υποψιαζομαι οτι εχει ακαρεα τραχειας (κανει το χαρακτηριστικο ηχο σπασιμο σπορων)

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα.Η χύμα τροφή και οι αυγοτροφές των petshop δεν είναι ότι καλύτερο για πολλούς και διάφορους λόγους που θα διαβάσεις αν ψάξεις λίγο το φόρουμ.Για να έχεις τον φίλο σου υγιή και για πολλά χρόνια φρόντισε να διαβάσεις καλά αυτό το νήμα --> http://www.greekbirdclub.com/forumdi...BF%CF%86%CE%AE .Τα ακάρεα τραχείας έχουν αρκετά συμπτώματα, τι άλλο έχεις παρατηρήσει εκτός από τον ήχο σπασίματος σπόρων;πχ έχεις παρατηρήσει αν τρώει περισσότερο την αυγοτροφή απο τους σπόρους; έχει σταματήσει το κελάϊδισμα; το έχεις δει να προσπαθεί να φτύσει ,όπως πχ ο άνθρωπος αποβάλει τα φλέματα από τον λαιμό του);Πόσο καιρό έχεις το πουλάκι;
    Τελευταία επεξεργασία από panagos; 24-06-2021 στις 09:05

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2021
    'Ονομα
    Νικος
    Post Thanks / Like
    Τον εχω περιπου 4 χρονια. Δεν τρωει περισσοτερο την αυγοτροφη απο τους σπορους και προτιμαει τα φρεσκα λαχανικα και φρουτα. Χρειαστηκε μια φορα να του κανω θεραπεια με πουλμοσαν και μια αντιβιωση οταν εμφανισε πνευμονια. Το κελαιδισμα δεν εχει επηρεαστει, απλα τον παρατηρω αρκετες φορες να κανει τον ηχο αυτον και να σκουπιζει αμεσως μετα το ραμφος του στα καγκελα. Επισης ανοιγει το ραμβος και κινει τη γλωσσα του σα να προσπαθει να φτυσει οπως λετε.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Μπράβο που βάζεις λαχανικά και φρούτα .Πρόσεχε τα ρεύματα αέρα.Απέφυγε αυτά τα σημεία στο χώρο του (αιτία για κρυολογήματα και πνευμονίες). Αυτό που ανοίγουν το ράμφος και κουνούν τη γλώσσα που είναι λες και σε κοροϊδεύουν έχει πολύ γέλιο, το κάνουν αυτό τα καναρίνια ,μάλλον δεν το είχες παρατηρήσει.Επίσης ο ήχος που ακούς κατά τη διάρκεια της ημέρας και μετά σκουπίζονται είναι για να καθαρίσουν το ράμφος τους.Αυτά που ανέφερες παραπάνω εμένα δεν θα με ανησυχούσαν.Αν το πουλάκι κάθεται κατά τη διάρκεια της ημέρας φουσκωμένο, ή έχει κάποια περίεργη νωχελική συμπεριφορά(δεν τρώει ,δεν κελαηδάει κτλ) απο ότι το έχεις συνηθίσει, ή ακούς όπως περιέγραψες παραπάνω τους ήχους σπασίματος σπόρων κατά τη διάρκεια του ύπνου ,τότε ναι μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα και ίσως χρειαστεί γιατρό.Φρόντισε το περιβάλλον που ζεί ο μικρός σου φίλος να είναι καθαρό, άλλαζε τις πατήθρες όταν λερώνουν και όταν ξανά χρησιμοποιήσεις επιθόλ να τις αλλάζεις καθημερινά.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Στις φωτογραφίες, τα πόδια του φαίνονται αρκετά ερεθισμένα. Δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχίσεις την epithol, τουλάχιστον τώρα.
    Εγώ θα δοκίμαζα μια αντιβιοτική κρέμα fucidin για μια εβδομάδα, με σκοπό να υποχωρήσει ο ερεθισμός.
    Εάν του έχεις πλαστικές πατήθρες, καλό θα ήταν να τις αλλάξεις με ξύλινες. Επίσης, νομίζω πως χρειάζεται άμεσα ένα κόψιμο στα νύχια.
    Όσο για την τροφή του, προσπάθησε να βρείς μείγμα σπόρων χωρίς ρούπσεν. Όταν έκοψα το ρούπσεν στα καναρίνια μου, σταδιακά σταμάτησα να ακούο "βήχα" και ¨σπάσιμο σπόρων" από τα πουλιά.

Οι σπόροι στη διατροφή του καναρινιού

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2021
    'Ονομα
    Νικος
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Η κατασταση του μικρου εχει βελτιωθει μετα τη διακοπη του επιθολ. Σημερα, 2η μερα μετα τη διακοπη η ερυθροτητα εχει υποχωρησει και παταει κανονικα στα 2 ποδια! Κελαιδαει και τρωει κανονικα Επιπλεον ο ηχος σπασιματος σπορων δεν ακουγεται το βραδυ οταν κοιμαται οποτε ολα καλα οπως λετε. Τροφη θα του αγοραζω συσκευασμενη απο δω και περα, εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενη;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα.Αν ψάξεις το φόρουμ θα διαβάσεις αρκετες γνώμες.Εγώ έφτιαχνα δικό μου μείγμα οπότε δεν έχω κάτι να σου προτείνω.

10. Likes ΝικοςΤρια liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας