Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 29 από 29
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Αυτά εγώ τα δίνω σε μικρή ταΐστρα σαν εξτραδάκι. Μια κουταλιά του γλυκού τη βδομάδα.
    Καμελίνα, κια και bella di note. Αν βρω βάζω και σπόρο βασιλικού στο μείγμα αυτό.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Άρα, ξεχωριστά από την αυγοτροφη του ως έξτρα;
    Ερώτηση: σε τι αναλογίες τα δίνετε; Τα δίνετε όλο το χρόνο η τώρα που σε.λιγο καιρό αρχίζει η πτερόρροια;

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Η αλήθεια είναι πως δεν δίνω πολύ βάση στην αναλογία.
    Συνήθως βάζω ίδια ποσότητα τους 3 πρώτους σπόρους και λιγότερο, αν βρω, βασιλικό.
    Κάπου είχε γράψει ο Δημήτρης αναλογίες για ένα τέτοιο μείγμα. Αν το βρω το ποστ θα στο δείξω.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Έγινε ευχαριστώ πολύ, ας ελπίσουμε πως δεν θα μου βγει μουγγός ο κύριος γιατί από Μανώλη που τον λέω τώρα θα τον μετονομασω Θόδωρα...!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους!

Έχω καιρό να γράψω και θα ήθελα να σας μεταφέρω τα τελευταία νέα για το πουλάκι που αγόρασα.

Πριν από 2-3 μέρες ήρθε σπίτι μου ένας εκτροφέας του οποίου του είχα παραγγείλει ένα red siskin. Μου έδωσε πραγματικά ένα εξαιρετικό πουλί το οποίο από την επόμενη κιόλας μέρα, μέχρι σημερα δεν σταματάει να κελαηδαει.

Του ζήτησα να δει και την καρδερίνα διότι ακόμα δεν έχει κελαηδήσει ούτε μια φορά και όποτε πλησιάζω στα 3 μέτρα συνεχίζει να πηγαίνει πάνω κάτω και να ανοίγει το στόμα από την τρομάρα.

Το παιδί αυτό μου είπε τα εξής:
    Πρώτα από όλα ότι το πιθανότερο είναι αυτή η καρδερίνα να είναι άγρια διότι φοράει μεν δύο δαχτυλίδια αλλά είναι και τα δύο πλαστικά, πράγμα που εγώ δεν είχα παρατηρήσει όντας άσχετος
    Δεύτερον το πουλί αυτό αν ήταν εκτροφής θα είχε χαλάσει τον κόσμο τέτοια περίοδο.
    Τρίτον λόγω του ότι τα χρώματα της δεν είναι έντονα είναι πολύ πιθανό να βρίσκεται αρκετούς μήνες στο κλουβί αλλά ακόμα δεν έχει ημερεψει

Δυστυχώς, παρότι το έψαξα πολύ, είχα τις καλύτερες διαθέσεις, αγόρασα ακριβές τροφές και εξοπλισμό για να έχω το πουλάκι στις καλύτερες δυνατές συνθήκες πιαστηκα κότσο! Κατά πάσα πιθανότητα συνέβη αυτό που προσπαθούσα να αποφύγω από την αρχή, να πάρω δηλαδή ένα πουλί άγριο του οποίου κάποιοι επιτήδειοι στέρησαν την ελευθερία του.

Από εδώ και πέρα, σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί του και να του μεταφέρω όλα αυτά που λέω και σε εσάς για να δω τι θα μου πει. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι εξαφανισμένος, όποια απορία είχα μου την έλυσε.

Ο ίδιος, λίγο καιρό πριν που τον ρώτησα πάλι μου είπε ότι το πουλί ήταν σε μεγάλο χώρο και τώρα προσπαθεί να προσαρμοστεί.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας;

6. Likes dinosd liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2010
    'Ονομα
    Ντίνος
    Κατοικίδιο
    Tibrado Classico Τ15
    Post Thanks / Like
    Τα πουλια εκτορφης εχουν παντα μεταλλικο δαχτυλιδι με τα στοιχεια του εκτροφεα και το ετος γεννησης του πουλιου. Καρδερινα με πλαστικα δαχτυλιδια σημαινει οτι ειναι πιασμενη και αυτο αποδυκνυεται και απο το οτι χτυπιεται στα καγκελα γτ ειναι αγρια!!!!! Δυστυχως πολλοι το κανουν αυτο με τα πλαστικα δαχτυλιδια.
    Αυτο το οτι θελει χρονο να προσαρμοστει, για μενα δεν ισχυει. Πουλι εκτροφης σημαινει το βαζω στο κλουβι και κελαηδαει. Ιδιως καρδερινα που χτυπιεται στα καγκελα, ειναι φως φαναρι οτι ειναι πιασμενη αρα ειναι αγρια και απαγορευεται.

Γνωμη μου να του πεις οτι δεν την θελεις και αν εχει με μεταλλικο δαχτυλιδι (που δεν πιστευω οτι θα εχει) να σου δωσει ενα εκτροφης και να ειναι ηρεμο. Αλλιως να του ζητησεις ενα καναρινι ειτε εκτροφης ειτε οχι, που δεν παιζει να ειναι αγριο αλλα γεννημενο σε κλουβι, εαν εχει φυσικα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Εκείνος ισχυρίζεται ότι κάνει έτσι γιατί την είχε σε δωμάτιο και μου είπε αν θέλω να μου φέρει μικρό γεννημένο το Πάσχα.
    Αν συμφωνήσω σε κάτι τέτοιο τι πρέπει να προσέξω; Να έχει οπωσδήποτε μεταλλικό δαχτυλίδι;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Γενικά δεν σημαίνει ότι ένα πουλί με το που μπει σε κλουβί θα αρχίσει να κελαηδαει. Ακόμα και τα καναρίνια πολλές φορές θέλουν λίγο χρόνο να προσαρμοστούν. Αλλά εφόσον έχει περάσει τόσο καιρός και ακόμα χτυπιέται και εγώ πιστεύω πως είναι πιασμένη. Στην θέση σου δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ τον ίδιο άνθρωπο. Εφόσον σου πούλησε μια φορά άγρια τι σε κάνει να πιστέψεις ότι το πουλάκι αυτό που θα σου δώσει δεν το κατέβασε από φωλιά του περασε δαχτυλίδι και το έκανε "εκτροφής".
    Για αυτό είναι σημαντικό να έχουν σίγουρα δαχτυλίδια που θα αναγράφουν τα απαραίτητα στοιχεία, να δεις τους γονείς που πρέπει και αυτά να είναι με δαχτυλίδι και ημέρα.
    Η απόφαση είναι δική σου

10. Likes sarpijk liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Στέλιος Π.
    Post Thanks / Like
    Ένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει και βλέπει ένα πουλάκι με δύο δαχτυλίδια, ένα στο κάθε πόδι θεωρεί ότι αγοράζει ένα πουλί εκτροφής. Ας συνυπολογίσουμε σε αυτό ότι έδωσα κι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για να το αγοράσω.

Αυτό που μου είπε ο άλλος εκτροφέας για πλαστικά και μεταλλικά δαχτυλίδια δεν το γνώριζα.

Αποφάσισα να μην πάρω κάποιο άλλο πουλί από τον συγκεκριμένο διότι σκέφτηκα αυτο που αναφέρετε κι εσείς ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Ομολογώ πως τις τελευταίες μέρες το πουλί είναι πολύ πιο ήρεμο και παρότι δεν κελαηδαει μιλάει συνεχώς. Υπάρχουν φορές που περνάς από μπροστά του και δεν αλλάζει καν κλαδί. Μου κάνει εντύπωση που 2-3 βδομάδες χτυπιοταν και τις τελευταίες μέρες είναι τόσο ήρεμο.

Τι να πω, μπορεί να είναι εγώ ο υπερβολικός και να βιαστηκα να κρίνω έχοντας μόνο ως δείγμα γράφεις τα καναρίνια. Από τη μια σκέφτομαι ότι έχει πλαστικά δαχτυλίδια, από την άλλη σκέφτομαι πως δεν θα ηρεμούσε σε ένα μήνα μέσα σε μια 90αρα ένα άγριο πουλί. Ειλικρινά δεν ξέρω τι ισχύει!

Αγόρασα και έξτρα σπόρους, περιλλα, κια και αγκάθι Μαριας που έμαθα πως κάνει καλό για τα εντερικά.

Θέλω να ανεβάσω βίντεο να τον δείτε τώρα που έχει ξεκινήσει να μιλάει αλλά οπότε πάω να ανεβάσω μου λέει πως είναι πολύ μεγάλο παρότι είναι λίγα δευτερόλεπτα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία