Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Ελένη
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like

Εξημέρωση δυο παπαγάλων lovebird

Γεια σας ελπίζω να το δει κάποιος αυτό και να με βοηθήσει. (Είμαι καινούργια εδώ πέρα). Το θέμα είναι λοιπόν ότι μια μέρα ο αδερφός μου έφερε δυο lovebirds (δεν του έφτανε το ένα). Από ότι κατάλαβα είναι από μικρά μαζί και είναι 4-5 μηνών μου είπε. Ένα θηλυκό και ένα αρσενικό. Την πρώτη μέρα και τα δυο φοβόντουσαν και πιανοντουσαν στην πάνω μεριά του κλουβιού. Έπειτα κατέβηκαν και καθόντουσαν σε αυτά τα ξυλάκια, έφαγαν, ήπιαν. Είχα διαβάσει ότι όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο εύκολο είναι να εξημερωθούν. Μια βδομάδα αφού τα έφερε λέω θα βάλω το χέρι να πιάσω ένα να δει ότι δεν θα του κάνω κακό απλά θα το χαϊδέψω. Το έπιασα που λέτε και με δάγκωσε τόσο δυνατά που μάτωσε το δάχτυλο. Λέω άστο άλλη μέρα πέρασε ένας μήνας τώρα και ακόμα οποίος περπατάει δίπλα τους αυτά τρομάζουν. Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν . Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι και δυο. Ποιο να πρωτοεξημερωσουμε. Μεγα λάθος του αδερφού μου που πήρε κατευθείαν δυο αλλά τώρα τι να το κάνουμε. Και φοβάμαι να τα βγάλω και από το κλουβί μην ανοίξει κανένας το παράθυρο και φύγουν. Είδα σε ένα βίντεο ότι τους κόβουν λίγο τα φτερά για να μην πετάνε πολύ ψηλά. Στην αρχή είπα είσαι τρελός ρε τι του κόβεις τα φτερά είναι κρίμα αλλά είδα ότι τα έκοβε πολύ λίγο και ξαναμεγαλωνουν αυτά . Ας με βοηθήσει κάποιος

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Είναι πολύ άσχημο για έναν άνθρωπο να του κόβουν τα πόδια, άλλο τόσο άσχημο είναι να κοβεις σε ένα πουλί τα φτερά του. Είναι φτιαγμένα να πετάνε. Όταν κόβεις τα φτερά όπως πολλοί προτείνουν αυτό που γίνεται είναι το πουλί να φοβάται να φύγει από το χέρι σου γιατί ξέρει πως δεν μπορεί να σου ξεφύγει. Δηλαδή το αναγκάζεις να μένει στο χερι σου. Σίγουρα με την τεχνική το πιάνω για να το χαϊδέψω δεν πρόκειται να σε εμπιστευτεί ποτέ. Υπάρχουν άπειρα αρθρα στο ίντερνετ να διαβάσεις όπως και στο φόρουμ μας που εξηγούν αναλυτικοτατα πως να το εξημερώσεις, η καλύτερα να τα εξημερώσεις. Θα είναι λίγο πιο δύσκολο να γίνει η αρχή με δύο παπαγάλους μαζί αλλά αν γινει αμέσως θα σε εμπιστευθεί και το άλλο. Η διαδικασία είναι απλη και θα σου πρότεινα να το πάρεις από την αρχή. Αρχικά περνάς χρόνο κοντά στο κλουβί χωρίς να τα τρομάζεις η να κάνεις απότομες κινήσεις απλά μιλοντας τους ή και κάνοντας κάποια εργασία ή δουλειά. Να συνηθίσουν την παρουσία σου δηλαδή στον χώρο. Η επόμενη κίνηση είναι να ταισεις κεχρί σε τσαμπι που θα βρεις σχεδόν σε όλα τα πετ σοπ απ έξω από το κλουβί. Έπειτα από μέσα και συνεχίζοντας θα το απομακρύνεις όλο και πιο πολύ από τα πουλιά φέρνοντας το όλο και πιο μέσα στο χερι σου ώστε να αναγκαστούν να πατήσουν πάνω για να το φάνε. Τέλος αρχίζεις κάνεις μικρές κινήσεις με τα παπαγαλάκια στο χέρι μέσα στο κλουβί.
    Μολις σε συνηθίσουν τα βγάζεις και έξω αφήνοντας τα μέσα στο κλουβί. Και σε καμία περίπτωση ακόμα και να αρχίσουν να πετάνε στο δωμάτιο όπου θα έχεις κλείσει κάθε κουρτίνα και δεν θα υπάρχει κάποιος κίνδυνος, θα τα αφήσεις να επιστρέψουν μόνα τους μεσα στο κλουβί αφήνοντας το κεχρί μέσα. Σύντομα θα πάνε. Δύο πράγματα δεν πρέπει να κάνεις σε έναν παπαγάλο για να μην καταστρέψεις την σχέση σας. Να το αρπάξεις και να το πιάσεις και να του κόψεις τα φτερά. Ότι άλλη απορία έχεις μπορείς να μας τη κάνεις και θα σε βοηθήσουν τα μέλη μας.
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας, ότι είπα το είπα φιλικά!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Ελένη
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Σαν να μου λες ότι ήδη κατέστρεψα την σχέση είναι πάντα στο σαλόνι που καθόμαστε όλοι γύρω στους καναπέδες και αντε και το βράδυ τα παίρνω στο δωμάτιο για να έχουν ησυχία. Δεν είναι ότι μένουν μόνα τους. Είναι δύσκολη υπόθεση τελικά. Και έχω και μια άλλη απορία διάβασα ότι είναι καλό και τους αρέσει να τρώνε φρούτα και λαχανικά. Ανανά τους έβαλα δεν τους άρεσε. Μαρούλι τους έβαλα ούτε αυτό τους άρεσε. Μόνο τροφή από πετ σοπ θα τρώνε ;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Επειδή στα πετ σοπ η διατροφή τους στηρίζεται η και απαρτίζεται αποκλειστικά από τους σπόρους, θα πάρει λίγο χρόνο για να καταλάβουν τι είναι. Ένα κολπάκι που είχε πιάσει με το δικό μου παπαγαλάκι, ήταν να τρώω και εγώ λίγο μπροστά τους από αυτό που τους έδινα. Πχ έβαζα μπανάνα και ετρωγα και εγώ μπροστά τους επιδεικτικά για να καταλάβουν ότι αυτό που τους έβαλα τρώγεται. Δοκίμασε το. Τίποτα δεν έχει χαλάσει μην αγχώνεσαι θέληση να έχεις και υπομονή και θα τα καταφέρεις. Και μόλις το κάνεις θα δεις πως άξιζε τον κόπο, είναι μοναδικά πλάσματα και η νοημοσύνη τους θα σε αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Επίσης καλό θα ήταν να μην τα μετακινείς ώστε να συνηθίσουν τον χώρο έτσι ώστε να ξέρουν τι θα κάνουν και που θα οανε όταν με το καλό τα βγάλεις από το κλουβί. Εξίσου σημαντικό είναι να μην κοιμούνται αρκετά μετά από την δύση του ήλιου. Με το που πέσει ο ήλιος σκεπαζε τα με ένα χοντρό ύφασμα ώστε να κοιμούνται τις ώρες που πρέπει. Δηλαδή από την δύση μέχρι και την ανατολή όπως γίνεται στην φύση.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Ελένη
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Αυτό με τον χώρο είναι λίγο δύσκολο γιατί στο σαλόνι αν τα έχω το βράδυ θα έχουμε θόρυβο και φαντάζομαι δεν θα μπορούν να κοιμηθούν. Για αυτό το βράδυ τα πάω στο δωμάτιο. Να πω την αλήθεια δεν ήξερα καν ότι γίνεται να εκπαιδευτούν . Έπαθα σοκ όταν είδα βιντεάκια στο γιουτιουμπ. Ελπιζω να τα καταφέρουμε και εμείς. Αν αύριο τα αφήσω να βγουν στο σαλόνι λες να είναι κακή ιδέα και να μην μπορώ να τα πιάσω μετά;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Προφανώς και δεν θα κάνεις καλό βγάζοντας το από το κλουβί αν ακόμα σε φοβάται. Πρέπει πρώτα να το εξημερώσεις και έπειτα. Διάβασε κάποια άρθρα που έχουμε στο φόρουμ σχετικά με τους παπαγάλους να ενημερωθείς.
    Ενα χρήσιμο άρθρο είναι αυτό http://www.greekbirdclub.com/showthr...BB%CF%89%CE%BD

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Ελένη
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Ωραία από σήμερα θα προσπαθήσω να είμαι συνέχεια δίπλα τους για να με βλέπουν. Βλεποντας και κανοντας. Εκτός από κεχρι που είπες κάτι άλλο για λιχουδιά μπορείς να μου προτείνεις για το ζεύγος ; Και μια άλλη απορία που αφορά το πολύ μέλλον . Λέμε τώρα ότι εξημερώνονται και τα δυο, υπάρχει περίπτωση πχ να έχουν την ευκαιρία να φύγουν αλλά να κάτσουν ; Ή με την πρώτη ευκαιρία αν λέμε τώρα ανοίξει κανα παράθυρο φεύγουν ; Είχα δει έναν στο γιουτιουμπ που είχε έξω τον παπαγάλο και πάλι ο παπαγάλος δεν έφευγε . Ή μήπως είναι ακραίο αυτό ;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Όχι δεν ειναι ακραίο. Οταν έχεις χτυσει μια υγιή σχέση που βασίζεται στην εμπιστοσύνη δεν είναι δύσκολο το πουλί να μπορεί να φύγει αλλά να επιλέξει να κάτσει μαζί σου. Βέβαια δεν είναι όλα τα πουλιά το ίδιο, θα το καταλάβεις εσύ προχωρώντας μαζί τους. Θα το καταλάβεις.
    Εγώ είχα δοκιμάσει κεχρί γιατί δεν είναι πολύ παχυντικό όπως κάτι στικς που βγάζουν που είναι τίγκα στην ζάχαρη, και τα πουλάκια τρελενονται. Μπορείς μόλις κάνετε μια αρχή να δοκιμάσεις να δίνεις και κάποιο φρούτο που τους αρέσει η αυγό.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2021
    'Ονομα
    Ελένη
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα. Σήμερα κάναμε μια μικρή πρόοδο. Έβαλα ήχους lovebirds στο γιουτιουμπ κάθισα δίπλα τους και το ένα είναι πολύ τολμηρό έρχεται πολύ κοντά μου και του εδωσα από τα κάγκελα και κεχρί τσαμπί απλά ίσως δεν του αρέσει τόσο πολύ εφαγε πολύ λίγο. Το άλλο δεν πλησίασε καν. Μόνο το ένα ήρθε. Περίεργα πράγματα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Πολύ σπάνιο να μην τους αρέσει το κεχρί. Για βάλτο μέσα στο κλουβί να δεις αν θα το φάνε. Βάλε μικρή ποσότητα. Είδες βήμα βήμα σε εμπιστεύτηκε. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας