Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2021
    'Ονομα
    Βιβή
    Κατοικίδιο
    Καναρίνι
    Post Thanks / Like

Πτερόροια σε 10μηνο καναρινάκι

Καλησπέρα,

και πάλι δεν γνωρίζω καλά πως λειτουργεί το forum καθώς είμαι νέα χρήστης οπότε ας μου συγχωρέσουν οι διαχειριστές τη διπλοεγγραφή...

όπως έγραψα λοιπόν και σε ένα άλλο σχετικό θέμα με την πτερόροια αποκτήσαμε τέλος Ιανουαρίου ένα αρσενικό καναρινάκι,
    τώρα είναι 10 μηνών κατά τα λεγόμενα του κυρίου που μας το πούλησε.
    Χωρίς να γνωρίζουμε πολλά για τη φροντίδα του μας καθοδήγησε
    να το έχουμε μέσα στο σπίτι λόγο κρύου, έτσι κάναμε αλλά εδώ και 10 - 15 μέρες πέφτουν τα φτερά του.
    Ξεκίνησε να χάνει πρώτα από την ουρά και τώρα βλέπω να έχει επεκταθεί
    κ εκεί που ξεκινάνε τα φτερά. Τον πήγαμε πάλι εκεί που το αγοράσαμε κ μας είπε πως ίσως του το προκάλεσε η υψηλή θερμοκρασία λόγω καλοριφέρ,
    μας συνέστησε να το βγάλουμε στο μπαλκόνι και να του βάζουμε σ
    το νερό "aidonine solution".
    Τις βάλαμε για 8 μέρες όπως είπε αλλά δεν είδαμε καμία διαφορά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε, ο "Σπίθας" όπως τον ονόμασαν τα παιδιά μου πριν αρρωστήσει ήταν λαλίστατος αλλά τώρα μούγκα

Και στεναχωριόμαστε όλοι ιδίως τα μικρά...

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Δε μπορείς να διακρίνεις πολλά απο τη φωτογραφία.Ένα πουλάκι μπορεί να παρουσιάσει πτερόρια αυτή την εποχή είτε απο στρεσ, (αλλαγή περιβάλλοντος) ,είτε από καθυστερημένη πτερόροια (συνήθως λόγο περιβάλλοντος-ζει μέσα στο σπίτι-πολύ φώς-φασαρία) είτε από παθολογικούς λόγους.Καλό θα ήταν να μην το έχεις μέσα-έξω ,τώρα φτιάχνει ο καιρός φρόντισε να τον έχεις σε κάποιο χώρο προστατευμένο απο ρεύματα αέρα, μην είναι εκτεθειμένο στον ήλιο(θα σκάσει το καλοκαίρι).Φρόντισε για τη σωστή διατροφή του, πληροφορίες θα βρείς εδώ --> http://www.greekbirdclub.com/forumdi...BF%CF%86%CE%AE και φρόντισε να κάνει τακτικά μπάνιο όταν έχει ζεστές μέρες για να μαλακώσει το δερματάκι του για να βγούν πιο εύκολα τα καινούρια του φτερά.Όσο περνά αυτή την επίπονη φάση μην περιμένεις να είναι πολύ ζωηρός.
    Φυσικά αν παρατηρήσεις περίεργη συμπεριφορά ,όπως δεν τρώει-πίνει ή κάθεται στο πάτο του κλουβιού ,πρέπει να το πας οπωσδήποτε σε γιατρό.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2021
    'Ονομα
    Βιβή
    Κατοικίδιο
    Καναρίνι
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, όταν λέτε φασαρία μπορείτε να γίνετε λίγο πιο συγκεκριμένος, ας πούμε μέσα στο σπίτι δεν έχει καλό
    σήμα το κινητό οπότε αναγκαζόμαστε να μιλάμε στο μπαλκόνι ειδικά τώρα με τηλεργασία αρκετές ώρες στο τηλέφωνο ....υπάρχει περίπτωση να το ενοχλεί ακόμα κ η ομιλία δηλαδή?
    Ξέρετε πόσο καιρό τους παίρνει να προσαρμοστούν στο περιβάλλον και πότε θα πρέπει να δω σημάδια βελτίωσης?
    Επίσης πόσο συχνά μπορεί να τρώει αυγό αν δεν πρόκειται να ζευγαρώσει?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Εγώ πιστεύω πως ήταν η αλλαγή περιβάλλοντος και η ζέστη εντός του σπιτιού. Με τις ώρες φωτος τι κάνετε?το σκεπαζετε το βράδυ η το αφήνετε μέχρι να κοιμηθείτε και εσείς? Αν ο κύριος το είχε σε εξωτερικό χώρο ή έστω σε εσωτερικό αλλά με κανονικές για την εποχή θερμοκρασίες τότε η αλλαγή μέσα σε θερμο περιβάλλον το έκανε αυτό. Τα πουλιά σταματάμε να κελαηδανε όταν μπουν σε πτερορροια. Είμαι ενεργητικό κατά τα άλλα η κάθεται νωχελικο και φουσκωμένο

6. Likes panagos liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2021
    'Ονομα
    Βιβή
    Κατοικίδιο
    Καναρίνι
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα κ. Αριστείδη, όσο ήταν μέσα στο σπίτι δεν το σκέπαζα όχι γιατί δεν ήξερα, οπότε ακολουθούσε το δικό μας ωράριο, ο κύριος που το αγοράσαμε το είχε μέσα στο κατάστημα που μάλλον δεν είχε θέρμανση.
    Τις πρώτες μέρες από διάθεση ήταν χάλια, καθόταν σε μια μεριά και μόνο έτρωγε το αυγουλάκι του ή μήλο.
    3 μέρες τώρα του έβαλα στο νερό σταγόνες pterophene (δε θυμάμαι αν λέγονται έτσι ακριβώς) και νομίζω πως έχει ζωηρέψει λίγο. Επίσης τον έβγαλα στη βεράντα και δεν έχω αλλάξει πάλι θέση στο κλουβί παρά μόνο
    για να το καθαρίσω και να βάλω τροφή. Έβαλα και σουπιοκόκκαλο κ ενώ δεν το πλησίαζε σήμερα τον είδα να τσιμπάει λίγο.
    Μακάρι να τη γλιτώσει γιατί τα παιδιά θα στεναχωρηθούν πολύ...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Ισως είναι υπεύθυνη η αλλαγή του ωραρίου. Αν είναι μόνο πως χάνει φτερά ίσως δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Θα με ανησυχούσε περισσότερο εάν καθοταν φουσκωμένο συνέχεια μέσα στην μέρα και δεν κουνιόταν καθόλου μέσα στο κλουβί. Αα και αν μπορείς μην με λες κύριο δεν έχω κλείσει τα είκοσι ακόμα χάχα.
    Δίνε του τροφή να έχει και ψάξε δες από την κατάλληλη ενότητα στην διατροφή για να φτιάξεις μια καλή αυγοτροφη. Θα βοηθήσει πάρα πολύ να πάρει τα πάνω του. Επίσης θα βοηθήσει πολύ με τα πούπουλα και το πουλάκι και εσένα εάν του έβαζες να κάνει μπάνιο. Το πουλάκι γιατι το βοηθάει να βγάλει τα φτερά και εσένα να μην σκορπιζουν πούπουλα στο μπαλκόνι. Βγάλε μας ένα βιντεακι μέσα στην μέρα να δούμε εάν είναι ενεργητικό και αν υπάρχει λόγος για ανησυχία.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2021
    'Ονομα
    Βιβή
    Κατοικίδιο
    Καναρίνι
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Ισως είναι υπεύθυνη η αλλαγή του ωραρίου. Αν είναι μόνο πως χάνει φτερά ίσως δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Θα με ανησυχούσε περισσότερο εάν καθοταν φουσκωμένο συνέχεια μέσα στην μέρα και δεν κουνιόταν καθόλου μέσα στο κλουβί. Αα και αν μπορείς μην με λες κύριο δεν έχω κλείσει τα είκοσι ακόμα χάχα.
    Δίνε του τροφή να έχει και ψάξε δες από την κατάλληλη ενότητα στην διατροφή για να φτιάξεις μια καλή αυγοτροφη. Θα βοηθήσει πάρα πολύ να πάρει τα πάνω του. Επίσης θα βοηθήσει πολύ με τα πούπουλα και το πουλάκι και εσένα εάν του έβαζες να κάνει μπάνιο. Το πουλάκι γιατι το βοηθάει να βγάλει τα φτερά και εσένα να μην σκορπιζουν πούπουλα στο μπαλκόνι. Βγάλε μας ένα βιντεακι μέσα στην μέρα να δούμε εάν είναι ενεργητικό και αν υπάρχει λόγος για ανησυχία.
    Καλά με το μπάνιο έχει πολύ πλάκα γιατί του βάζω τη μπανιέρα κ δεν την πλησιάζει με τίποτα μόνο στην ποτίστρα πλένεται...Νομίζω πως πάνε καλύτερα τα πράγματα έχει ζωηρέψει αρκετά. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές θα δώσω λίγο χρόνο ακολουθώντας τις οδηγίες σας και θα δούμε.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Ότι νεότερο εδώ είμαστε. Καλή συνέχεια

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις