Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια, 3 ψάρια, 1 χάμστερ
    Post Thanks / Like

Δεύτερη γέννα.

Καλησπέρα παιδιά, έχω μία ερώτηση. Τα πουλάκια μου γεννήθηκαν Πρίν 18 μέρες περίπου. Τους γονείς τους είχα μαζί γιατί ο αρσενικός τα πήγαινε τέλεια με τα μικρά. Το θέμα μου είναι ότι στις 15 μέρες περίπου η μαμά βγήκε από την φωλιά και κοιμόταν έξω δίπλα στο αρσενικό. Πάει μόνο για να ταΐζει τα μωρά. Αυτό είναι φυσιολογικό; μου φάνηκε πολύ νωρίς. Επίσης από τότε που η μάνα βγήκε από την φωλιά ο αρσενικός σταμάτησε να ταΐζει τα μωρά. Και γενικά έβλεπα ότι το ζευγάρι ασχολούταν περισσότερο ο ένας με τον άλλον. Οπότε φαντάστηκα ότι θέλουν να ξεκινήσουν δεύτερη γέννα. Απλά επειδή φοβήθηκα μην παρατήσει τα μικρά τούς χώρισα μέχρι να φτάσουν 25 ημερών. Έκανα καλά η πρέπει να τα ξαναβάλω μαζί και να βάλω δεύτερη φωλιά στο κλουβί; αν όμως κάνει αυγά τώρα και θέλει να κλωσσησει θα σηκώνεται να ταΐζει τα άλλα; δεν ξέρω. Μου φαίνεται νωρίς.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Συνήθως αν το αρσενικό τα πάει καλά με τα μικρά τον αφήνεις μαζι τους και χωρίζεις την θυληκια βάζοντας την στο άλλο μισό της ζευγαρωστρας με φωλιά και νήμα. Στις δεκαπέντε μέρες τα μικρά δεν έχουν ανάγκη από την θεμροτητα της μάνας τους αφού έχουν βγάλει και φτεράκια. Στις 28 μέρες τα μικρά είναι έτοιμα να φύγουν απο το κλουβί. Καλό είναι να τα αφήσεις δύο μέρες ακόμα. Μόλις φύγουν τα μικρά ενώνεις ξανά το ζευγάρι

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια, 3 ψάρια, 1 χάμστερ
    Post Thanks / Like
    Έγινε Αριστείδη. Ευχαριστώ.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις