Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 63
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν θα έλεγα ότι δεν το θα το προσέξει ξανά 100% δεν νομίζω πως έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις να το βάλεις αύριο πρωί να δεις τι θα κάνει. Γιατί το ότι σηκωνόταν όλο και περισσότερο όσο μεγάλωνε το καναρίνι Σίνα φυσιολογικό. Βγάζει πούπουλα και μπορεί και κρατάει την θερμοκρασία που πρέπει. Το σημαντικό είναι αν το ταιζε, αν έβλεπες τον προλοβο γεμάτο μάλλον κακώς το έβγαλες. Εγώ θα προσπαθούσα να το ξαναβάλω αύριο για λίγο ενώ είσαι εκεί. Αλλά να είσαι εκεί να δεις την αντίδραση της. Ότι αποφασίσεις εδώ είμαστε και ότι άλλη απορία τα μέλη θα χαρούν να σου απαντήσουν!
    Θα το δοκιμάσω. Τί να κάνω απ'τα δύο:
    - Να το βάλω πάλι στην κλούβα-ζευγαρωστρα για να μη χάσει η κανάρα τον αρσενικό, με το ρίσκο όμως να μένει έξω ο νεοσσός "ξεσκέπαστος" τα βράδια που κάνει κρύο; ή
    - Να πάρω την κανάρα μόνο και να τη βάλω σε ένα κλουβακι με το μικρό μες στο σπίτι;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Γιατί το ότι σηκωνόταν όλο και περισσότερο όσο μεγάλωνε το καναρίνι Σίνα φυσιολογικό. Βγάζει πούπουλα και μπορεί και κρατάει την θερμοκρασία που πρέπει. Το σημαντικό είναι αν το ταιζε, αν έβλεπες τον προλοβο γεμάτο μάλλον κακώς το έβγαλες.
    Μόνο που σηκώθηκε ενώ ήταν μόλις 7 ημερών. Δεν είχε βγάλει πούπουλα αρκετά. Και εκείνες τις ημέρες έκανε κρύο πολύ, κάτω από 10 βαθμούς θερμοκρασία, ήταν εντελώς παγωμένο... Κανονικά δεν θα πρεπε να συνεχίσει να κάθεται πάνω του;

Το είχε ταϊσμένο ναι... και αυτό με στενοχώρησε πολύ. Δεν είχα ξαναδεί στη ζωή μου νεοσσό και δεν είχα ιδέα τί ήταν αυτό το φουσκωμένο κάτι απ'τον λαιμό. Γι'αυτό και πήγα στα pet shop να ρωτήσω και μου είπαν βλακείες. Και πήρα τηλέφωνο και τον γνωστό μου, μα είναι δυνατόν, όταν του είπα για μια φούσκα κάτω από το λαιμό δεν θα πρεπε να καταλάβει; Εγώ ήμουν άσχετη, αυτός όμως έχει ζευγαρώσει ένα σωρό πουλάκια...

Τέλος πάντων, τώρα δεν αλλάζει. Ο,τι έγινε έγινε. Την επόμενη φορά θα ξέρω καλύτερα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Μην νομίζεις πως όσοι ζευγαρώνουν πολλά καναρινακια απαραίτητα ξέρουν και για αυτά. Δυστυχώς η κουλτούρα στην Ελλάδα είναι αρκετά πίσω.. Όπως είπες προσπάθησε για το καλύτερο. Αφού αποφάσισες να το κρατήσεις μέσα φρόντισε να το ταΐζεις συνέχεια μικρά γεύματα. Κάθε δύο ώρες ακόμα άμα μπορείς θα ήταν ιδανικά. Να πάρει λίγο τα πάνω του και να ξεφύγει από τον κίνδυνο. Το ζευγάρι μπορείς να το χωρίσεις να βάλεις στην θυληκια φωλιά να ξεκινήσουν πάλι.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Το έβαλα στην κλούβα απ'τη μεριά της μαμάς. Το είχα επίτηδες μισό ταΐσει μόλις, ώστε να αναζητήσει τροφή και να δω τί θα κάνει η κανάρα.
    Απολύτως τίποτε.... Δεν το πλησιάζει καθόλου. Αυτό γυρίζει γύρω γύρω και τεντώνει λαιμουδακι και γυρίζει κι απ'τη μεριά του αρσενικού... Ούτε κι από εκεί.

Τί να κάνω ; Να δώσω χρόνο; Να το βαζω-βγαζω να το ταΐζω εγώ; Αν δεν το πλησιάζουν καν όμως;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Αν δεν το πλησιάζουν καν δεν έχει νόημα να το αφήσεις μέσα. Προφανώς δεν θα το δεχτούν. Κράτησε το μέσα και κάνε ότι μπορείς. Σωστή θερμοκρασία και καλή διατροφή με πολύ συχνά ταισματα. Όσο πιο συχνά τόσο το καλύτερο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Αν δεν το πλησιάζουν καν δεν έχει νόημα να το αφήσεις μέσα. Προφανώς δεν θα το δεχτούν. Κράτησε το μέσα και κάνε ότι μπορείς. Σωστή θερμοκρασία και καλή διατροφή με πολύ συχνά ταισματα. Όσο πιο συχνά τόσο το καλύτερο
    Αυτό έκανα κι αυτό συνεχίζω να κάνω! Πω πω μιλάμε, τόσα ταΐσματα έκανα όταν θήλαζα τα παιδιά μου! Χαχαχα! Την νύχτα πάντως δεν σηκώνομαι να το ταΐσω! Ευτυχώς δουλεύει απ'το σπίτι ο άνδρας μου αλλιώς θα το κουβάλαγα στη τσέπη στη δουλειά!
    Πάντως είναι φοβερό, μέσα σε 3 μέρες άλλαξε τελείως! Δυνάμωσε, ξετσούμωσε που λέμε! Έχει αρχίσει να βγάζει φτεράκια, να ομορφαίνει! Και μου κάνει εντύπωση που με το που πλησιάζω κυνηγάει το δάχτυλό μου με το στόμα ανοιχτό! Με αναγνωρίζει; Είναι δυνατόν;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Φυσικά και σε αναγνωρίζει. Είσαι σαν μαμά του πλέον. Εσύ το ταΐζεις και το φροντίζεις και εκείνο το καταλαβαίνει. Πόσο ημερών είναι το πουλάκι. Πιστεύω πως αφού την έβγαλε μέχρι τώρα θα τα καταφέρει. Ειδικά όσο περνάνε οι μέρες οι πιθανότητες αυξάνονται. Συνέχισε την καλή δουλειά, μπράβο σου. Και αν θες ανέβασε μας καμία φωτογραφία!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Φυσικά και σε αναγνωρίζει. Είσαι σαν μαμά του πλέον. Εσύ το ταΐζεις και το φροντίζεις και εκείνο το καταλαβαίνει. Πόσο ημερών είναι το πουλάκι. Πιστεύω πως αφού την έβγαλε μέχρι τώρα θα τα καταφέρει. Ειδικά όσο περνάνε οι μέρες οι πιθανότητες αυξάνονται. Συνέχισε την καλή δουλειά, μπράβο σου. Και αν θες ανέβασε μας καμία φωτογραφία!!
    Εγώ είμαι σίγουρη πλέον ότι θα τα καταφέρει! Όταν (Πέμπτη απόγευμα - 8 ημερών) το πήρα στα χέρια μου ήταν ένα παγωμένο κουβαράκι έτοιμο να ξεψυχήσει. Δεν άνοιγε μάτια, δεν έβγαζε φωνή, πάλευα με οδοντογλυφίδα να του ανοίξω το ράμφος να φάει λίγο... Και τώρα, 3 μέρες μετά έχει δυνάμωσει τοοοσο, σηκώνεται όρθιο και χοροπηδάει όταν πάω να το ταΐσω τόσο πολύ, που ενώ στην αρχή το βάλαμε σε μια φωλιτσα μέσα σε ένα κουτάκι μικρό παπουτσιών τώρα φοβάμαι μη βρεθεί απ'έξω και το ψάχνουμε και λέω να το βάλω σε κλουβί! Όσο για τη φωνή, τα μικρά τιτιβισματα του όταν πάω να το ταΐσω ακούγονται κι ενώ εχουμε την τηλεόραση να παίζει!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Τέλεια τότε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Την ερχόμενη Πέμπτη το μικρό θα ειναι 14 ημερών. Από τώρα σκέφτομαι πώς θα προχωρήσω με αυτό το μικρό.
    Πότε να το βάλω σε κλουβί έξω; Δεν πρέπει να μάθει βλέποντας άλλα πουλάκια πώς πετούν, πώς στέκονται στο κλαρί, πώς τρώνε σπορακια-αυγό κλπ. κλπ;
    Για πόσο καιρό θα ταΐζεται με σύριγγα;

Όλα αυτά με αγχωνουν πάρα πολύ. Έχει τύχει κάτι ανάλογοσε κάποιον άλλον να μου πει;

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 23456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας