Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 61
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από petit_tiou Εμφάνιση Μηνύματος
    OK. Ευχαριστώ!
    Ούτε σήμερα έσκασε άλλο αυγουλάκι. Όσο περνούν οι μέρες μειώνονται οι ελπίδες.
    Δεν ξέρω για το μικρό αν το ταΐζει όταν δεν κοιτάζω, όσες φορές όμως βλέπω δεν παρατηρώ κάτι. Ελπίζω να είναι καλά.
    Τους έβαλα κοντά στη φωλιτσα ταΐστρα με αυγό που το πάτησα πολύ πολύ καλά με πιρουνακι και λίγες σταγόνες νεράκι ώστε να γίνει λίγο πιο κρεμώδες. Έκανα καλά;
    Επίσης το μήλο το ετριψα στο πολύ ψιλό του τρίφτη και το έβαλα κι αυτό...
    Το αυγό να το δίνεις όπως είναι. Μην του προσθέτεις υγρασία. Να το αλλάζεις συχνά γιατί χαλάει.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Νεότερα:
    Η κανάρα συνεχίζει να μένει μες στην φωλιά, και να μην μπορώ να διακρίνω καλά. Θέλω να πιστεύω ότι ταΐζεται επαρκώς το μικρούλι. Χθες και σήμερα το απόγευμα γυρνώντας από την δουλειά είδα την κανάρα να είναι εκτός και να τρώει ενώ το μικρό κοιμόταν (μάλλον) δεν κατάφερα να το δω να κουνιέται, αλλά αναπνέει κανονικά. Μετά από λιγάκι η θηλυκή μπήκε πάλι στη φωλιά.
    Ο αρσενικός από την άλλη μου φαίνεται ελαφρώς στην κοσμαρα του! Χαχα! Δεν ξέρω αν ταϊζει μικρό (δεν το χω δει αυτό καθόλου). Αυτό που κάνει 2-3 μέρες τώρα, όταν η θηλυκή είναι εκτός φωλιάς, πάει στη φωλιά και τραβάει νήματα, τα οποία τα πετάει παραπέρα στο κλουβί. Γιατί το κάνει άραγε αυτό;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Εάν το συνεχίσει καλό θα ήταν να τον χωρίσεις. Ίσως θέλει να ζευγαρωσεις ξανά και πετάξει τα μικρά από τη άνεση του φωλιά. Μπορεί και όχι. Απλά έχε το στο νου σου αν δεις κάτι τέτοιο.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Συνεχίζει να πετάει κλωστές...
    Άλλο με ανησυχεί... φοβάμαι ότι ο νεοσσός δεν πάει καλά. Σήμερα κλείνει 8 ημερών, και όποτε κοιτάζω το βλέπω ακούνητο ασάλευτο, απλά βλέπω την κοιλίτσα του να κουνιέται πάνω -κατω (σημάδι ότι αναπνέει). Όμως δεν θα πρεπε πια να ήταν πιο "ζωηρό"; Φοβάμαι μην δεν το ταΐζουν... Απ'την άλλη αν δεν το τάιζαν, θα ήταν ζωντανό; Αχ... βοηθήστε με σας παρακαλώ, τί να κάνω;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Παρατηρουσα χθες το απόγευμα την κανάρα και το είχε σχεδόν παρατήσει το μικρό. Τριγυρνούσε τον αρσενικό, ο οποίος πήγαινε κι ενοχλούσε το μικρο. Οπότε κι εγώ έβγαλα τον νεοσσό απ'το κλουβί κι έβαλα χώρισμα ανάμεσα στο ζεύγος. Δεν φαίνεται να τους άρεσε καθόλου. Ο αρσενικός σταμάτησε να κελαηδαει, και κάνουν νευρικά φτερουγίσματα πέρα δώθε στο κλουβί τους. Έπρεπε να βάλω και οπτικό χώρισμα μεταξύ τους; Δηλ. να μην βλέπονται;

Σχετικά με τον νεοσσό τώρα. Όταν το πήρα ήταν σχεδόν παγωμένο το κακόμοιρο (αφού δεν καθόταν καν πάνω του). Ένας γνωστός μου, που είχε πολλά πουλάκια και τα ζευγαρώνει μου είπε ότι κακώς επενέβη, έπρεπε να το αφήσω στη φωλιά, κι ότι για να το άφησε η μάνα ίσως κάτι να είδε (ότι πχ. αρρώστησε κι ότι θα ψωφησει) όμως δεν μου έκανε καρδιά βρε παιδιά να το αφήσω έτσι. Τουλάχιστον να το προσπαθήσω.
    Το χουχούλιασα το μικρό, το σκέπασα με ζεστό βαμβάκι, και το έβαλα με το καλαθάκι του μέσα σε ένα κουτάκι από παιδικά παπούτσια, το οποίο το ακούμπησα πάνω στο καλοριφέρ. Πήγα σε 2 pet shop στη γειτονιά μου, κανένα δεν είχε την αλοιφή για το τάισμα νεοσσών. Και οι δύο μου έδιναν το υποτιθέμενο σκεύασμα "βιταμίνης" να το διαλύσω σε νερό με κρόκο αυγού. Τελικά έφτιαξα δικό μου σκεύασμα. Έβρασα 2 αυγά και χτύπησα τους κρόκους τους με σκόνη βρώμης και λίγο πολύ πολύ ψιλό τριμμένο μήλο και ζεστό νεράκι.
    Στην αρχή δεν άνοιγε καν το στόμα. Πάλευα με μια οδοντογλυφίδα. Μετά όμως συνήλθε! Άνοιξε και ματάκια (που μονίμως κλειστά τα είχε)!!! Έφαγε 1μιση συριγγουλα μικρη (των 2μιση ml).
    Θα συνεχίσω έτσι κι όσο πάει... Με την ελπίδα να ζήσει.

Αύριο Σάββατο που θα επιτρέπεται η διαδημοτική μετακίνηση θα δοκιμάσω να πάω σε άλλο pet shop μήπως βρω το ειδικό σκεύασμα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσοι άσχετοι στα pet shop; Όταν χθες το απόγευμα πήρα τον νεοσσό απ'τη κανάρα απόρησα που έβλεπα να προεξέχει μια μεγάλη φούσκα κάτω απ'τον λαιμό. Σκέφτηκα "βρε, λες να είναι κακοταϊσμενο το πουλί απ'τη μαμά που είναι άπειρη;" . Όταν πήγα στα 2 κοντινά μου pet shop και τους έδειξα φωτογραφία απ'το κινητό, ο ένας είπε ότι μοιάζει με λιπωμα, ο άλλος ότι είναι άρρωστο το πουλί και θα ψοφήσει. Αφού διάβασα πολλές σελίδες στο ίντερνετ είδα ότι αυτός μάλλον είναι ο πρόλοβος.
    Το θέμα τώρα είναι ότι αυτός ο πρόλοβος μένει μονίμως φουσκωμένος; Αλλιώς μου φαίνεται θα βγω εγώ η άσχετη αληθινή ότι ίσως είναι κακοταϊσμενο το πουλί, γιατί κάτι περίεργο συμβαίνει με τον πρόλοβο.
    Το θέμα είναι, τί γίνεται τώρα; Είναι βέβαιως ο θάνατος; Δεν τον γλιτώνουμε;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Ναι αυτός είναι ο προλοβος και πρέπει να είναι γεμάτος. Δυστυχώς τα περισσότερα πετ σοπ απαρτίζονται από ανεικευτους, δυστυχώς. Τώρα το πουλάκι δεν ξέρω αν έκανες καλως η κακώς που το έβγαλες. Αν όμως δεν καθόταν όπως λες καθόλου πάνω του δεν είχες και άλλη επιλογη. Όσο για το καλοριφέρ το φοβάμαι καθώς μπορεί να αναπτύξει μεγάλες θερμοκρασίες. Ιδανικό θα ήταν να είχες μια λάμπα που εκπέμπει θερμότητα, λίγων watt και ένα θερμοστάτη για να μπορείς να ελέγχεις την θερμοκρασία καλύτερα. Με την διατροφή συνέχισε ότι κάνεις μέχρι να βρεις την κατάλληλη τροφή. Εύχομαι να το δει κάποιο μέλος που να είχε εμπειρία πάνω σε αυτο καθώς και εγώλεω ότι έχω διαβάσει και δει από εμπειρίες άλλων παιδιών. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αριστειδης Εμφάνιση Μηνύματος
    Ναι αυτός είναι ο προλοβος και πρέπει να είναι γεμάτος. Δυστυχώς τα περισσότερα πετ σοπ απαρτίζονται από ανεικευτους, δυστυχώς. Τώρα το πουλάκι δεν ξέρω αν έκανες καλως η κακώς που το έβγαλες. Αν όμως δεν καθόταν όπως λες καθόλου πάνω του δεν είχες και άλλη επιλογη. Όσο για το καλοριφέρ το φοβάμαι καθώς μπορεί να αναπτύξει μεγάλες θερμοκρασίες. Ιδανικό θα ήταν να είχες μια λάμπα που εκπέμπει θερμότητα, λίγων watt και ένα θερμοστάτη για να μπορείς να ελέγχεις την θερμοκρασία καλύτερα. Με την διατροφή συνέχισε ότι κάνεις μέχρι να βρεις την κατάλληλη τροφή. Εύχομαι να το δει κάποιο μέλος που να είχε εμπειρία πάνω σε αυτο καθώς και εγώλεω ότι έχω διαβάσει και δει από εμπειρίες άλλων παιδιών. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
    Κι εμένα με έχουν φάει οι τύψεις και όλο σκέφτομαι αν έκανα καλώς ή κακώς που το πήρα από τη μάνα, μιας και εν τέλει το είχε ταισμενο...όμως δεν καθόταν πια πάνω του, και το καημένο πήγαινε να παγώσει. Μέχρι τη Δευτέρα δεν έβγαινε από την φωλιά της, και μετά μέρα με τη μέρα το άφηνε μόνο όλο και περισσότερο. Ίσως θα έπρεπε να τα είχα βάλει σε ένα κλουβακι μικρό μέσα στο σπίτι, να μην κρυώνει τουλάχιστον... λάθος μου. Δεν ήξερα... Αυτό σκέφτηκα να κάνω σήμερα αλλά έχω διαβάσει ότι αν της το πάρεις δεν το ξαναπλησιάζει η μάνα. Οπότε δώρον άδωρον.
    Το μικρό ευτυχώς πάει καλά. Κάτι είναι κι αυτό.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Α! Σχετικά με την λάμπα το σκέφτηκα κι εγω όμως δεν θα ενοχλεί το φως; Μόνο χθες τις πρώτες 2 ώρες το είχα κοντά στο καλοριφέρ μέχρι να συνέλθει, μετά το έβαλα λίγο πιο πέρα και σκεπασμένο βέβαια με βαμβάκι. Το πρωί στην πλευρά του δωματίου που το χτυπάει ο πρωινός ήλιος.
    Σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον Αριστείδη.
    Τελευταία επεξεργασία από petit_tiou; 02-04-2021 στις 20:51

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δεν θα έλεγα ότι δεν το θα το προσέξει ξανά 100% δεν νομίζω πως έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις να το βάλεις αύριο πρωί να δεις τι θα κάνει. Γιατί το ότι σηκωνόταν όλο και περισσότερο όσο μεγάλωνε το καναρίνι Σίνα φυσιολογικό. Βγάζει πούπουλα και μπορεί και κρατάει την θερμοκρασία που πρέπει. Το σημαντικό είναι αν το ταιζε, αν έβλεπες τον προλοβο γεμάτο μάλλον κακώς το έβγαλες. Εγώ θα προσπαθούσα να το ξαναβάλω αύριο για λίγο ενώ είσαι εκεί. Αλλά να είσαι εκεί να δεις την αντίδραση της. Ότι αποφασίσεις εδώ είμαστε και ότι άλλη απορία τα μέλη θα χαρούν να σου απαντήσουν!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας