Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like

Χαμηλές θερμοκρασίες - κρύο

Καλησπέρα σας. Κατοικώ στην Αθήνα (που σπάνια πέφτει η θερμοκρασία υπο του μηδενός) και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το κρύο που ξεκίνησε από σήμερα και που λέγεται ότι θα χειροτερέψει κατα πολύ περισσότερο από αυριο και μεθαύριο, αν υπάρχει κάτι επιπλέον να κάνω για προστασία. Σίγουρα δεν κινδυνεύουν τα πουλάκια μας απ'το κρύο; Δεν θέλω να βαλω μέσα, φοβάμαι πως θα μαθουν στη ζέστη και μετά όταν ξαναβγούν θα αρρωστήσουν.
    Εχω ντύσει περιμετρικά το κλουβί με πολύ χοντρό νάυλον που πουλάν στα χρωματοπωλεία, εκτός από την μπροστινή όψη όμως που έχω το προστατευτικό συρμάτινο πλέγμα το οποίο το έχω βάλει έτσι ώστε να εξέχει και περιμετρικά για να αγκυλώνει σε περίπτωση επίθεσης αρπακτικών (καθώς μένω κοντά σε βουνό κι έχει αρκετά). Οι τέντες φυσικά είναι κατεβασμένες.
    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Το κρύο δεν επηρεάζει τα πουλιά εφόσον είναι έξω από το καλοκαίρι πχ και η μετάβαση ήταν σταδιακη. Εγω θα πρότεινα τις ώρες που θα κάνει πολύ κρύο και θα έχει αέρα να κλείνεις και την μπροστά πλευρά με ναυλον έχοντας υπολογίσει κάποια κενά για την ανανέωση του αέρα.
    Όπως ξαναείπα το κρύο δεν τα πειράζει, τα ρεύματα αέρα ομως ναι. Οποτε αν δεις πως έχει αρκετό αέρα κλπ κλείσε και την μπροστά πλευρά. Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως είναι καλό να κάνουν και το χειμώνα μπάνιο ώστε να καθαρίζουν το πέτρωμα τους και να παραμένει καλό θερμομονωτικο υλικό. Με το που δεις λίγο ήλιο βάλτους ένα μπάνιο. Αν δεν τα χτυπάει αέρας δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

3. Likes MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Για το μπάνιο που λες, τα κάνω όταν εχει καλό καιρό. Τελευταια ημέρα που έκαναν ήταν η Τετάρτη που μας πέρασε που είχε ήλιο και καλή θερμοκρασία. Μολις ξαναφτιάξει ο καιρός εννοείτα θα κάνουν.

Σημερα ολη μέρα μπαινοβγαίνω στο μπαλκόνι και τα παρατηρώ να δω, μην κρυώνουν, αλλά κελαηδούν, και πεταρίζουν απο κλαδί σε κλαδί. Μια χαρά. Ισως το βράδυ που θα πέσει αρκετα η θερμοκρασία τους βάλω μια πετσετουλα να καλύπτει τη μπροστινή πλευρά. Παρατήρησα όμως μια περίεργη συμπεριφορά στον αρσενικό καναρίνο μου. Τον πέτυχα 3-4 φορές να είναι χαμηλά στη σχάρα, να χώνει το ράμφος του και να προσπαθεί να κόψει κομμάτι από το χαρτί (ιλουστρασιόν από περιοδικο) που έχω στην κάτω λεκανίτσα. Και είδα ότι καταφερε κι έκοψε 1-2 κομματακια λωριδίτσες, παρά την άμμο που έχω βάλει από πανω για τις ακαθαρσίες. Γιατί το κάνει αυτό;;; Ο άνδρας μου, μου λέει μήπως προσπαθεί να μαζεψει υλικό να φτιάξει φωλια;;; Μα δεν είναι νωρίς ακόμα;;;
    Μηπως κρυώνει και προσπαθεί να φτιαξει κάτι να κουρνιάσει;;;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Εάν είναι 100% αρσενικό μπορεί απλά να παίζει. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Από την άλλη μπορεί να είναι θυληκο και να ψάχνει να βρει υλικό για φωλιά. Τα καναρίνια είναι προστατευμενα από αέρα?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2013
    'Ονομα
    Ηλιάνα
    Post Thanks / Like
    Αρσενικό είναι, ξεκάθαρα!
    Είναι προστατευμένα από τον αέρα, ως προς το γεγονός ότι έχω βάλει νάυλον και κατεβασμένες τις τέντες. Τον αέρα δυστυχώς δεν μπορώ να τον κόψω, κι απόψε φυσάει πολύ. Όμως έβαλα προστατευτικό και στις μπροστινή πλευρά του κλουβιου.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Τότε δεν θα έχουν κάποιο θέμα. Πιθανότατα αν είναι πυρωμενο μπορεί να ψάχνει υλικό για φωλιά. Έχω έναν αρσενικό που χτίζει περισσότερο από την θυληκια την φωλιά. Οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Μην σε ανησυχεί.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας