Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια, 3 ψάρια, 1 χάμστερ
    Post Thanks / Like

Εσωτερική η εξωτερική φωλιά;

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τι φωλιά να επιλέξω για τα πουλάκια μου. Όπως σας είχα αναφέρει θα είναι η πρώτη δικιά μου γέννα. Έχω ξαναπεράσει βέβαια αυτήν την όμορφη εμπειρία πέρυσι με τα καναρινακια του αγοριού μου. Αυτός έχει 2 ζευγαρια και είχαν κάνει και τα δύο από δύο γέννες. Μέσα σε αυτές γεννήθηκε και η θηλυκια μου πέρυσι τον Μάρτιο. Στην μια ζευγαρωστρα είχε εξωτερικη και στην άλλη εσωτερική. Και στην περίπτωση της εσωτερικής φωλιάς 2 φορές παρατηρήσαμε ότι η μάνα καταλάθος όταν τρόμαζε για κάποιο λόγο και σηκωνόταν από την φωλιά έριχνε κάτω τα πουλάκια της. Σώσαμε 2 πέρυσι ευτυχώς, τα είδαμε και τα βάλαμε πίσω στην φωλιά και δεν είχαμε καμία απώλεια. Έτσι αποφάσισα να πάρω εξωτερική που είναι καλυμμένη γύρω γύρω. Το θέμα μου είναι ότι την έχω βάλει εδώ και μια βδομάδα για να εξοικειωθεί λίγο με τον χώρο της αλλά δεν την έχει πλησιάσει καθόλου. Το νήμα το πειράζει αλλά συνήθως το τραβάει και το πετάει κάτω. Προφανώς δεν είναι έτοιμη ακόμα αλλά περίμενα έστω να την εξερευνήσει. Μήπως την φοβάται; μήπως είναι καλύτερα εφόσον δεν έχει ξανακάνει γέννα να έβαζα εσωτερική που θα την πλησιάσει πιο εύκολα; τι μου προτείνετε;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    ΜΗΝΑΣ ΣΑΙΤΑΚΗΣ
    Post Thanks / Like
    Καλύτερα εξωτερική. Τους δίνεις και χώρο. τα ελέγχεις καλύτερα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Γενικά έχω διαβάσει ότι η εξωτερική είναι καλύτερη. Απλά δεν ξέρω στην δική μου περίπτωση μήπως την φοβάται. Δεν έχει πατήσει καν να δει πως είναι. Της προάλλες που καθάριζα το κλουβί και είχα βγάλει το χωρισμα ο αρσενικός μπήκε μέσα στην φωλιά κατευθείαν για να την δει. Βέβαια ο αρσενικός μου είναι πολύ περίεργος. Μέχρι και το νήμα πήγε και πείραξε. Η θηλυκια μου ούτε που την πλησιάζει την φωλιά.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Και εγώ συμφωνώ καλύτερα εξωτερική αρκεί να είσαι εκεί για τα καθαρίσματα από κουτσουλιές κλπ. Παρολαυτα πολλά πουλιά δεν τις δέχονται οπότε εκεί θα χρειαστεί εσωτερική αναγκαστικά. Σπανιο βέβαια αλλά ίσως είναι και αυτό. Εγώ νομιζω πως είναι ακόμα νωρίς και δεν έχει τις απαραίτητες ώρες φωτος για να ξεκινήσουν.

6. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Θα κάνω υπομονή λίγο καιρο και θα δω στην πορεία. Ευχαριστώ!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας