Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια, 3 ψάρια, 1 χάμστερ
    Post Thanks / Like

Αποφυγή παχυσαρκίας στην περίοδο αναπαραγωγής

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την συχνότητα παροχής αυγοτροφης στα καναρίνια. Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου ξεκίνησα να φτιάχνω σπιτικη αυγοτροφη για τα πουλιά μου. Στην αυγοτροφη μου χρησιμοποιώ αυγό με το τσοφλι, φρυγανιά, βρώμη, μήλο, ρίγανη, δυόσμο, τριμμένο σουπιοκοκαλο, λίγο μέλι, λίγο ξύσμα πορτοκαλιού και ρίχνω ένα κουταλάκι νιζερ. Και από αυτό το μίγμα τους βάζω 2 φορές την εβδομάδα. Εναλλάξ άλλες δύο φορές τους βάζω λαχανικά η φύτρες. Από τότε που ξεκίνησαν τα κρύα, στο μίγμα σπόρων που συνήθως παίρνω το χύμα του εμπορίου έβαζα ένα κουταλάκι του γλυκού καναβουρι.Την αλλαγή στην τροφή την κάνω μια φορά την εβδομάδα που καθαρίζω το κλουβί. Απλά έχω παρατηρήσει ότι σαν να έχουν γίνει λίγο πιο παχουλα σε σχέση με πριν τους δώσω την αυγοτροφη. Είναι φυσιολογικό αυτό; Εγώ τώρα που θέλω να κάνω προετοιμασία για αναπαραγωγή (είναι η πρώτη φορά) πως θα προσέξω ώστε να μην γίνουν παχυσαρκα; Επίσης η ζευγαρωστρα μου είναι αρκετά μεγάλη οπότε υπάρχει χώρος κινήσεων. Πιστεύετε ότι κάνω κάποιο λάθος στα υλικά που χρησιμοποιώ η στην συχνότητα που τα προσφέρω;

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Σοφία, που έχεις τα καναρίνα, μέσα ή έξω;
    Το λίγο λιπάκι τον χειμώνα, δεν είναι κακό. Το πολύ όμως έιναι πρόβλημα.
    Μπορείς να σιγουρευτείς ότι έχουν παχύνει τα πουλιά βλέποντας τις κοιλιές και τους λαιμούς τους. Εκεί μαζεύεται το λίπος.
    Αν όντως πάνε να ξεφύγουν, μπορείς να ελαφρύνεις την αυγοτροφή, αφαιρώντας για παράδειγμα το μέλι και το νίζερ και το μείγμα σπόρων σταματώντας το έξτρα καναβούρι.
    Επίσεις, μπορείς να αυξήσεις την παροχή λαχανικών.
    Το έξτρα καναβούρι στο μείγμα γιατί το δίνεις;
    Τι μείγμα σπόρων τα ταΐζεις;

3. Likes pantesom liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Όλο το χρόνο τα έχω έξω δεν τα βάζω μέσα. Για αυτό στα κρύα ξεκίνησα να ενισχύω το μίγμα σπόρων με καναβουρι. Τώρα είναι μια ενδιάμεση περίοδος στο θέμα κρύο οπότε ακόμα το βάζω. Και έλεγα προς στα μέσα του Φλεβάρη να το σταματήσω. Το μίγμα σπόρων που χρησιμοποιω συνήθως είναι χύμα από το πετ σοπ. Γενικά έχω προσπαθήσει να δω την κοιλιά τους αλλά έχουν τόσα πολλά πούπουλα και όταν προσπαθώ να τα παραμερισω δεν υπάρχει κανένα κενό για να δω καθαρά. Οπότε προτείνεις να σταματήσω το καναβουρι στο μίγμα τώρα και το μέλι και το νιζερ στην αυγοτροφη; μέλι βάζω πολύ λίγο ίσα ίσα για να είναι πιο ευχάριστο το μίγμα στα πουλιά. Γενικά δεν τους έχω βάλει ποτέ λιχουδιές στιξς, πατε έτοιμα και τέτοια.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Εάν το μείγμα σπόρων σου εάν έχεις ένα 10% καναβουρι δεν χρειάζεται επιπλέον προσθήκη. Το μεγαλύτερο λάθος που έκανα εγώ είναι να πέταγα την τροφή μόλις νόμιζα ότι τελείωνε από την ταιστρα. Είναι σημαντικό να τρώνε όλους τους σπόρους γιατί ως συνήθως επιλέγουν τους πιο λιπαρους καναβουρι νιζερ κλπ. Εγώ πλέον επειδή εχω δύο ζευγαράκια μόνο αλλάζω κάθε μέρα την τροφή τους, βαζωντας τους ένα κουταλάκι του γλυκού τροφή στο καθένα. Έτσι την επόμενη έχουν φάει όλους τους σπόρους. Λαχανικά και χορταρικά μπορείς να ξεκινήσεις να βάζεις πιο συχνά έως ότου δίνεις σχεδόν κάθε μέρα. Μόνο καλό μπορούν να κάνουν.
    Εγώ για την αυγοτροφη έχω μόνο κάποιες παρατηρήσεις. Επειδή οι σπόροι εάν μείνουν πολύ ώρα στην ταιστρα με την αυγοτροφη υπάρχει κίνδυνος λόγω υγρασίας να αναπτυχθούν βακτήρια. Επίσης επειδή το μήλο έχει αρκετά σάκχαρα οξειδωνονται γρήγορα με αποτέλεσμα να χαλάει. Αυτά τα δύο εάν σε μελλοντική αυγοτροφη τα έβγαζες θα ήταν σούπερ. Υπάρχουν πάρα πολλές συνταγές που μπορείς να βρεις. Εγώ έχω καταλήξει στην "απλή αυγοτροφη σε πέντε βήματα" έχοντας κάνει κάποιες προσθήκες.
    Είναι καλό που ενδιαφέρεσαι και ελπίζω να μην σταματήσεις. Εύχομαι να βγάλεις πουλάκια και να δεις πόσο όμορφη εμπειρία είναι.
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας

6. Likes Σοφία Χρ., pantesom liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Αριστείδη γενικά η αυγοτροφη μου βγαίνει αρκετά στεγνή και εκτός αυτού όταν την βάζω στο κλουβί την επόμενη μέρα την αφαιρώ. Αν και τις περισσότερες φορες δεν μένει γτ το τρώνε. Βέβαια για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω από μένα. Αυτό με το μήλο δεν το ήξερα. Επίσης αυτό με το μίγμα σπόρων το παρατηρώ όταν το αλλάζω μια φορά την εβδομάδα ότι δεν έχουν φάει πάντα όλα τα σποράκια. Καλή η ιδέα σου με το ένα κουταλάκι την ημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Όσο στεγνή και να είναι η αυγοτροφη μήλο και σπόρους γενικά δεν κάνουν καλό να μένουν πολύ ώρα. Πόσο μάλλον μια μέρα ολόκληρη. Βάζε μικρότερες ποσότητες ώστε να την τρώνε μέσα 3-4 ώρες.
    Στις αρχές όταν άρχισε να σα να ασχολούμαι είχα μόνιμο θέμα με το λίπος κυρίως στα αρσενικά. Αυτό με το ένα κουταλάκι την ημέρα με βοήθησε. Μόνο όταν έχουν νεοσσους τους δίνω άφθονη τροφή. Εκεί δεν με πειράζει να παχυνουν. Άλλωστε είναι εξουθενωτικη η διαδικασία αυτή.

9. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ωραία λοιπόν. Θα ακολουθήσω αυτήν την τακτική και θα σου πω τα αποτελέσματα σε λίγο καιρό! Και θα αφαιρέσω το μήλο και τους σπόρους από την αυγοτροφη. Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική! Προσπαθώ όσο μπορώ να ενημερώνομαι και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την τόσο γρήγορη ανταπόκριση σας!

11. Likes pantesom liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    ειναι χαρα μας να βλεπουμε ανθρωπους να ενδιαφερονται για τα πτηνα τους. Δεν γινεσαι καθολου κουραστικη, οτι απορια εχεις μην διστασεις να ρωτησεις.

13. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Σοφία Χρ. Εμφάνιση Μηνύματος
    ....Το μίγμα σπόρων που χρησιμοποιω συνήθως είναι χύμα από το πετ σοπ....
    Αυτό Σοφία επιδέχεται βελτίωση. Κάνει διαφορά ένα καλό μείγμα σπόρων, χωρίς ρούπσεν και πολύχρωμα μπισκοτάκια.
    Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βρεις μικρή συσκευασία σπόρων χωρίς τα παραπάνω.
    Διαδυκτιακά ή από πετ εμπιστοσύνης μπορείς να αγοράσεις 1-2 κιλά από ανοιχτό τσουβάλι ή να αγοράσεις μεμονομένους σπόρους και να φτιάξεις δικό σου.
    Σε ποιά περιοχή μένεις;

Ρούπσεν ένας αμφιλεγόμενος σπόρος

Οι σπόροι και η διατροφική τους αξία

Τελευταία επεξεργασία από amastro; 04-02-2021 στις 11:54

15. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Θα κάνω μια έρευνα αγοράς στην περιοχή μου για χύμα μίγμα σπόρων αλλιώς όπως είπες θα ψάξω να παραγγείλω διαδικτυακά. Γιατί προς το παρόν δεν μου έχω και τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη να φτιάχνω δικό μου. Ζωγράφου μένω.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας