Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2021
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    Σκύλο, κουνέλι και καναρίνι
    Post Thanks / Like

Κατάλληλες διαστάσεις κλουβιού για ένα καναρίνι

Καλησπέρα στη παρέα,καινούρια εδώ, ζητώ συγνώμη για τυχόν λάθη.Λοιπον έχω ένα υπέροχο timbrado και όταν μου το έδωσαν απευθύνθηκα στο petshop της γειτονιάς για κλουβί, μου έδωσαν ένα διαστάσεων 30x22x38 χωρίς σχάρα, μόνο με συρτάρι. Το καναρίνι μου είναι ζωηρό και τραγουδάει απίστευτα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι σούπερ ευχαριστημένος με το χώρο του, απ'οτι ξέρω τραγουδάνε για να προσελκύσουν ταίρι όχι βέβαια πως δεν παίζει ρόλο η διάθεση τους. Έχω την εντύπωση ότι ένα μεγαλύτερο κλουβί διαστάσεων πχ 42x24x40 θα ήταν πιο ωφέλιμο απ'ολες τις απόψεις.Στο petshop που ξαναπήγα μου είπαν ότι είτε πιο μικρό ή μεγάλο είναι το ίδιο και τα ωδικά πτηνά δεν χρειάζονται χώρο και είναι καθαρά θέμα αισθητικής του ιδιοκτήτη.Συμπερανα ότι είναι άσχετος. Όσο αφορά τον πάτο δεν είναι καλυτερο με σχάρα αφού δεν έρχεται καθόλου σε επαφή με τις ακαθαρσίες του? Βασικά τώρα λερώνεται όλη η λεκάνη οπότε δεν καθαρίζω μόνο το συρτάρι αλλά αφαιρώ το κάτω μέρος όμως το κλουβί μένει ανοιχτό από κάτω και ανησυχώ καθε φορά μη μου φύγει.Παρακαλω τα φώτα σας στα διλήμματα μου θα εκτιμηθούν.

2. Likes amastro , gianniskilkis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2021
    'Ονομα
    Σοφία Χρ.
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια, 3 ψάρια, 1 χάμστερ
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα, αν και εγώ είμαι καινούργια και έχω αποκτήσει εδώ και ενάμιση χρόνο καναρίνια πιστεύω ξεκάθαρα ότι ο υπάλληλος στο petshop η όντως είναι άσχετος με το θέμα η αν δεν είχε μεγαλύτερα κλουβια ήθελε ξεκάθαρα να πουλήσει ότι έχει. Από τις λίγες βασικές γνώσεις που ξέρω τα πουλιά όπως και τα περισσότερα ζώα από την στιγμή που είναι εγκλωβισμένα είναι σημαντικό να τους παρέχουμε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για να είναι υγιή και ευτυχισμένα. Οποτε πιστεύω ότι όσο πιο ευρύχωρο είναι το κλουβί τόσο το καλύτερο. Εκτός το ότι θα είναι πιο ευτυχισμένο, το μεγάλο κλουβί του προσφέρει την δυνατότητα να γυμνάζεται γιατί οι κινήσεις του είναι περισσότερες και μεγαλύτερες. Αν το κλουβί είναι μικρό, υπάρχει η πιθανότητα αν δεν το προσέξεις, αφού η μόνη του ασχολία είναι να τρώει και να κοιμάται, να παχύνει. Κατά δεύτερον ισχύει ότι χρειάζεται να αγοράσεις κλουβί με σχάρα γιατί δεν είναι υγιές να πατάει στις ακαθαρσίες του και πολλές φορές τα πουλάκια πετάνε κάτω τα σποράκια τους και τρώνε από κάτω. Και τρίτον όπως καλά το είπες όταν το καθαρίζεις είναι πολύ δύσχρηστο και επικίνδυνο μην φύγει το πουλάκι. Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα. Αλλά σίγουρα ένας πιο έμπειρος χομπιστας μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα.!!

4. Likes amastro liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Καλώς μας ήρθες Μαρία.
    Στα συμπεράσματά σου έχεις πέσει μέσα και αυτό, κατά τη γνώμη μου, δείχνει πως το καναρινάκι θα περάσει καλά στα χέρια σου.
    Τα πιο βολικά κλουβιά στο καθάρισμα είναι οι κινέζικες ζευγαρώστρες. Έχουν συρταρωτή σχάρα και ταψί. Θα προσέχεις μόνο να μην τα βγάλεις και τα δύο μαζί γιατί υπάρχει κενό από κάτω.
    Θα τις βρεις σε πλάτος 40 εκ. , 60 εκ. και 90 εκ. Πιστεύω πως η 60αρα είναι σούπερ για 1 καναρίνι. Με 2 ξύλινες πατήθρες σε κάποια απόσταση από τις άκρες, ίσα ίσα να μην βρίσκει η ουρά στα πλαϊνά όταν γυρίζει.
    Θα βρεις εδώ πολλά για να διαβάσεις σχετικά με το καναρίνι σου, ώστε να του βελτιώνεις μέρα με τη μέρα τις συνθήκες διαβίωσης. Για τα μείγματα σπόρων, τα λαχανικά, τις αυγοτροφές, το σουπιοκόκαλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Likes Σοφία Χρ., gianniskilkis liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2021
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα για την απάντηση, βοήθησες αρκετά και νιώθω καλύτερα όσο αφορά την φροντίδα του, το πουλάκι αυτό ήρθε σε μια δύσκολη περίοδο της ζωής μου και το αγαπάω ιδιαίτερα, με τα τραγούδια του μας ανεβάζει τη διάθεση στο σπίτι και θέλω να έχει ευζωία.
    Τελευταία επεξεργασία από LadyRock; 03-02-2021 στις 17:58

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2021
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ Σοφία για τις συμβουλές,πίστεψε με βοήθησες,έκανα καλά που γράφτηκα εδώ, όσο περισσότερο μιλάω με καναρινοφιλους τόσο καλύτερα, λιγότερες πιθανότητες να βλαψω άθελα μου το καναρινακι μου...
    Τελευταία επεξεργασία από LadyRock; 03-02-2021 στις 18:00

9. Likes Σοφία Χρ. liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Υπάρχουν πολλά που μπορείς να βρεις στο φόρουμ μας για την σωστή διαβίωση του καναρινιού σου. Είναι σημαντικό να έχουν χώρο να πετάνε στα κλουβιά τους. Σίγουρα δεν μπορούμε να προσομοιάσουμε την φύση αλλά οσο μπορούμε να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν.
    Για τον πετσοπα τα συμπεράσματα τα έβγαλες μόνη σου, δυστυχώς απλά ήθελα να σου πουλήσει αυτό που ήθελε να ξεφορτωθεί. Όπως είπαν και τα παιδια μια ζευγαρωστα κινεζική θα είναι ότι πρέπει και για εσένα, άνετος καθαρισμός κλπ, αλλά και για τον μικρό σου φίλο. Η 60αρα είναι αρκετά καλή καθώς εάν βαλεις δύο πατηθρες στις άκρες του κλουβιού για να πάει από την μία στην άλλη θα χρειαστεί να πετάξει.
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας και εύχομαι να σε βλέπουμε συχνά. Αν θες μπορείς να μας συστήσεις και τον φίλο σου στην κατάλληλη ενότητα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2021
    'Ονομα
    Μαρία
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές Αριστείδη, ευτυχως υπάρχουν μέρη σαν αυτό το forum για να μαθαινουμε για τα ζωάκια μας, για τη καλή διαβίωση τους. Οπότε αφού επιβεβαιωθηκα για το κλουβί μένει να διαλέξω και να το παραγγείλω, με το που το παραλαβω απολύμανση και έτοιμο προς χρήση.Βεβαίως θα σας συστήσω το αγόρι μου μόλις βολευτούμε στο νέο μας σπιτάκι, να μου πείτε και τη γνώμη σας.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Τέλεια, περιμένουμε!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις