Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Paraskevi
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like

Exclamation Ψείρες σε κοκατιλ και γιατροί

Καλησπερα σας. Καινούρια στο φόρουμ εδώ και στην παρεα. Χαιρομαι που έγινα μέλος!
    Θα ήθελα να ενημερώσω ότι έχω διαβάσει τους κανόνες, αλλά σε περιπτωση τυχών λαθών στο θέμα, παρακαλω ενημερώστε με και συγχωρέστε με.
    Έχει προστεθεί εδώ και δυό εβδομάδες στην οικογένεια μας, ένα κοκατιλ, ο Ρικο.
    Σε μια ομάδα στο Facebook , μου συστησαν ότι τα κοκατιλ για να έχουν σωστή και ισορροπημένη διατροφή πρεπει να τρωνε φρουτα και λαχανικά.
    Επειδή ο δικός μας δεν έχει συνηθίσει ακόμα και δεν τρώει καθόλου από τα χέρια μας (όταν κοντευουμε χέρι στο κλουβί νευριάζει), μου έδωσαν την ιδέα να τρίψω τα λαχανικά και να τα αναμειξω με την τροφή του.
    Το οποίο και έγινε. Ετριψα καροτακι και λίγο μήλο και το αναμειξα. Και το έφαγε μια χαρά.
    Όταν το ξανά έκανα, παρατηρησα ότι δεν το τρώει αμέσως, αλλά την επόμενη ημέρα. Και παρατήρησα επίσης ότι είχε κάτι πολυ μικρά κόκκινα μαμουνακια που περπατουσαν στο κλουβί κάτω (στο χαρτί), αλλά και πανω του!
    Άλλαξα αμέσως χαρτιά, τροφή και τα παντα, αλλά το καημένο ξυνονταν γιατί αυτά ήταν πλεον πάνω του.
    Πάμε σε γιατρό εδώ στην Κοζάνη, μας λέει δεν ξέρει από κοκατιλ, αλλά μας δίνει μια ψειροσκονη και μας λέει να του την βάλουμε κάτω από τα φτερά και στην ουρά, όπως αναγράφει η συσκευασία (το προιον ονομάζεται Pinex powder και λέει ότι είναι για εκτοπαρασιτα ωδικων και καλλωπιστικων πτηνων).
    Βάζουμε το προιον, παρατηρουμε βελτίωση (έχουν περασει 2 μέρες). Του αλλάζω κάθε μέρα το φαγητό και τα χαρτιά από κάτω.
    Χθες παρατηρησα νεκρά τέτοια στο χαρτί. Σήμερα ήταν ένα ζωντανό στο χαρτί. Δεν ξύνεται όπως ξυνοταν και πριν, αλλά φοβάμαι γενικά.
    Το προιον λέει εφαρμογή την πρώτη, τρίτη και έβδομη ημέρα.
    Φοβάμαι να του το βάλω, γιατί ο γιατρός δεν ήξερε από κοκατιλ και δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό.
    Γνωρίζει κανείς κάποιο γιατρό για κοκατιλ στην Κοζάνη, όπου θα μπορουσα να τον παω ή έστω κάποιον από άλλη πολη που αν τον παρω τηλεφωνο θα ξέρει;
    Λόγω της κατάστασης με τον ιό, αδυνατώ να τον παω στη Θεσσαλονίκη σαν φοιτήτρια, διότι δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι σχολές και δεν μπορώ να μετακινήθηκε από νόμο σε νόμο.
    Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι, ας δώσει τη γνώση και γνώμη του.
    Επίσης, τι πιστευετε οτι το προκαλεσε αυτό;Τα φρουτα και λαχανικά που δεν τα έφαγε αμέσως ή κάτι άλλο;
    Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δεν ξέρω να σου πω για την αντιμετώπιση, αλλά οι ψείρες από όσο ξέρω εμφανίζονται μόνο αν έχεις φέρει κάποιο πουλι σπίτι και το είχες κοντά στο κοκατιλ σου. Αν λοιπόν το κοκατιλ το έχεις σε εσωτερικό χώρο και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα (άγρια η μη) τότε το κοκατιλ σου τα είχε από όταν το αγόρασες. Και κάτι άλλο μην βάζεις τα λαχανικα/φρούτα μαζί με σπόρους γιατί υπάρχει κίνδυνος λόγω της υγρασίας να χαλάσουν οι σπόροι και να αναπτυχθούν βακτήρια. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται. Όσο για τις ψείρες, θα σου προτείνουν τα παιδια κάποιο καλό αντιπαρασιτικο.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Paraskevi
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Γεια σας! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Δεν έχει έρθει σε καμία επαφή με άλλα πουλια (ο πατερας μου τα καναρίνια του τα έχει στο υπόγειο και εξω, ενώ αυτόν τον έχουμε μέσα στο σπίτι στο δωμάτιο μου) .
    Αυτό πιστεύω ότι έγινε και εγώ. Η άλλη λύση είναι ότι όπως είπατε, τα είχε από όταν τον πηραμε και δεν το ειχαμε προσεξει.
    Επίσης φτερνίζεται πολλές φορές συνεχόμενα (δεν ξέρω αν αυτό εχει σχέση με τις ψείρες).

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Αν και πιστεύω πως στις δύο εβδομάδες θα το είχες παρατηρήσει νωρίτερα.
    Ανέβασε φωτογραφία τις κουτσουλιές σε λευκό χαρτί.
    Το φτάρνισμα μπορεί να μην είναι και τίποτα αν δεν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα. Ειδικός σίγουρα δεν είμαι,για αυτό και περίμενε και άλλες απαντήσεις.
    Υγ. Μίλα μου στον ενικό, είμαι μικρός ακόμα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Paraskevi
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Γεια σας και παλι.
    Γνωρίζεις πως να ανεβάσω τις φωτογραφίες;Η ιστοσελίδα μου λέει ότι δεν μπορω να ανεβάσω επισυναπτομενα αρχεία, παρα μόνο URL links.
    Ευχαριστώ και παλι.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Αν έχεις τις φωτογραφίες στο κινητό, τις ανεβάσεις από Tapatalk.
    Αν τις έχεις σε υπολογιστή, πρέπει να τις ανεβάσεις στο Imgur αφού κάνεις εγγραφή
    και μετά με αντιγραφή-επικόλληση τις εμφανίζεις στο μήνυμα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Paraskevi
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Γεια σας και πάλι. Ελπίζω να είστε καλά. 'Εβγαλα κάποιες φωτογραφίες χθες το βράδυ, αλλά περίμενα να βγάλω καλύτερες σήμερα.
    Να ενημερώσω ότι το κοκατιλ τρώει seeds για τροφή και επίσης ότι πριν μας τον φέρουν μου είπαν οι δικοί μου ότι ήταν μαζί με άλλα πουλιά από εκεί που τον έφεραν από Αθήνα.
    Έρχονται οι φωτογραφίες, μισό. Σε κάποιες έπεσε τροφή, καθώς τον άλλαζα σήμερα στις κουτσουλιές. Επίσης υπάρχει μια φωτογραφία με κυκλωμένη την ψείρα (ή ότι είναι) που περπατούσε επάνω στο χαρτί σήμερα.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Το κλουβί είναι καινούργιο ή παλιο? Απολύμανση έγινε πριν μπει το πουλι? Στα καναρίνια είχατε φετος ψειρες μηπως?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Paraskevi
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Γεια σας. Το κλουβί δεν είναι καινουριο (παρηγγειλα μεγαλυτερο, αλλά θα αργήσει να έρθει λόγω του ιου). Απολύμανση όμως έγινε και το καθαρίζω κάθε μέρα όπως του αλλάζω και τα χαρτιά και το φαγητό και το νερό.
    Στα καναρίνια από όσο ρώτησα τον πατερα μου, είχαν κάποια το καλοκαίρι ψείρες, αλλά δεν έχουν τώρα. Επίσης δεν ήρθε ο Ρικο σε καθόλου επαφή με τα δικά μας καναρίνια. Έχει έρθει σε επαφή με τα πουλιά από εκεί που το πηραμε όμως.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Oι ψειρες μπορεί να μην ήταν στο κλουβί αλλα σε καποιο αξεσουάρ οπως ταιστρα, ποτιστρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία