Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Νικολ
    Post Thanks / Like

Exclamation Πως να κανω το λουτίνο κοκατιλ μου να φαει Αυγό?

Καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργια ,αγορασα ενα κοκατιλ κατι εβδομαδες πριν και ολα απο την πρωτη μερα πανε φανταστικα , απο την πρωτη μερα το εξημερωσα και το εβγαλα απο το κλουβι , παμε στο ψητο ! Τρωει κανονικα (τρωει ΣΥΝΈΧΕΙΑ) λατρευει τους ηλιοσπορους και δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , μονο ηλιοσπορους , προσπαθησα μαρουλι , ΤΊΠΟΤΑ προσπαθησα διαφορα και τιποτα , εχω 3 μερες που προσπαθω για αυγο και τζαμπα , πρεπει οπωσδήποτε ομως να φαει αυγο οπως και τα υπόλοιπα , θελω ομως να κανω την αρχη με το αυγο! ΒΟΗΘΉΣΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ , πως να κανω το κοκατιλ μου να φαει επιτελους αυγο? ? ? ? ?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Γιατί να φαει αυγο οπωσδήποτε? Ποια τροφη δινεις?

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Νικολ
    Post Thanks / Like

Μου ειπε εκεινη στο πετ οτι επειδη ταιζοταν μονο με σπορια δεν έχει μαθει να τρωει πρασινα και υγιεινά πχ αυγα μαρουλι και τα αλλα , και μου ειπε οτι με σπορια χυμα θα ζησει 10-15 χρονια το πολυ ενω με αυγα,λαχανικά, φρουτα και φροντιδα θα ζησει παραπανω . Μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να τρωει αυγο εστω 2 την εβδομαδα και μετα να του μαθω να τρωει λαχανικα και φρουτα .. γι'αυτό εψαξα και ζητησα βοηθεια εδω. Εγω προσπάθησα να το ταισω και λαχανικα και φρουτα και αυγό ομως τρωει μονο ηλιόσπορους και τιποτα αλλο.Εψαξα κιολας εδω στο ίντερνετ και αληθεύει αυτο που ειπε.Εχω δεθει πολυ με τον Ροκι μου και θελω να κανω το καλυτερο.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2020
    'Ονομα
    Νικολ
    Post Thanks / Like
    Δεν ειχα αλλο παπαγαλακι στο παρελθον αλλα εχω ψαχτει πολυ , απλα αγχωνομαι για την διατροφη του γιατι μονο αυτο δεν μπορώ να καταλαβω ειλικρινά..

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    λοιπόν , 1.πετα τους ηλιόσπορους 2.παρε μαρούλι και καρότα ΜΟΝΟ βιολογικά και κοψετα μικρά μικρά 3μμ κομμάτια και ρίχτα επάνω σε μια πεσέτα με σποράκια και κανε τον αδιάφορη και αστο να κάθετε ν
    κάποια στιγμή θα αρχίσει να τα τρωει ,τα σπορια ΔΕΝ χρειάζεται να είναι μάρκα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014
    'Ονομα
    Αριστειδης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια
    Post Thanks / Like
    Από την μικρή μου εμπειρία θα σου πω πως καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποια άρθρα περί διατροφής. Χρειάζεσαι ένα καλό μείγμα σπόρων για αρχή αυτό σε καθημερινή βάση. Έπειτα ηλιοσπορους δεν χρειάζεται να του δίνεις πάρα μόνο σαν λιχουδιά και αραιά, είναι αρκετά λιπαρός και άρα παχυντικός σπόρος. Δοκίμασε διαφορά λαχανικά και φρούτα όχι μόνο ένα δύο. Πχ σπανάκι μπρόκολο πιπεριά μήλο μπανάνα κλπ. Με επιμονή και υπομονή θα το δοκιμάσει. Είναι αρκετά περίεργα ζώα τα παπαγαλάκια οπότε μην σκας. Μπορείς να δοκιμάσεις να τα ανακατέψεις μαζί με σπόρους όπως σου είπαν πιο πάνω αλλά να μην τα αφήσεις πάνω από μια δυο ώρες γιατί υπάρχει κίνδυνος ανάπτυξης βακτηρίων. Ένα κολπάκι που έκανα εγώ και αφού λες πως το έχεις εξημερώσει είναι όπως το έχεις στο χερι σου να τρως εσύ από αυτό που θες να του δώσεις. Πχ ας πούμε θες να του δώσεις μπανάνα, πάρε ένα κομμάτι μπανάνα φάε εσύ και δώσε και στο κοκατιλ. Σιγά σιγά θα συνηθίσει. Είναι απαραίτητο να έχει ποικίλη διατροφή όχι απλά για μακροζωία αλλά και για την ποιότητα της ζωής του. Μην σταματάς να προσπαθείς, κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις.

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας