Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    Ηλίας
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Συνεχείς άγονες γέννες cockatiel

Καλησπέρα σε όλους , έχω περισσότερο από 2 χρόνια ένα ζευγάρι cockatiel, αρσενικό albino περίπου 2,5 ετων και θηλυκό whiteface pied περίπου 2 ετών. Τα πουλιά συγκατοικούν περίπου 1,5 χρόνο και τα έχω δει πολλές φορές να ζευγαρώνουν. Ξεκινώντας από πέρυσι την άνοιξη το ζευγάρι έχει κάνει 4 γέννες, όλες άγονες. Δεν προωθώ την αναπαραγωγή βάζοντας φωλιά, παρά μόνον αφού το θηλυκο γεννήσει το πρώτο αυγό στον πάτο του κλουβιου οπότε και δεν έχω άλλη επιλογή. Όσον αφορά τη διατροφή τους , τα πουλιά διατρέφονται κυρίως με σπόρους και περιστασιακά με άλλες τροφές όπως μπρόκολο και αυγό. Δεν έχω καταφέρει να τρώνε συστηματικά ποικιλία τροφών , καθώς υπάρχουν τροφές που τις έχω δοκιμάσει και δεν τις προτιμάνε. Σε όλη τη διάρκεια του έτους έχουν κοκκαλο σουπιάς η άλλο σκεύασμα ασβεστιου. Τις περιοδους που γεννάνε , υποστηρίζω το ζευγάρι με βιταμίνες και ασβέστιο στο νερό. Τι θα μπορούσε κατά την άποψη σας να φταίει για τόσες συνεχόμενες άγονες γέννες ; Ευχαριστώ προκαταβολικά

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Θηλυκό κοκατίλ, καναρίνια, budgie, ενυδρειο 100λ
    Post Thanks / Like
    Λες πως οι αγώνες γέννες έγιναν πέρυσι και πως τα πουλιά σου είναι 2 χρονών. Από ότι ξέρω από 2 χρονών και πάνω είναι έτοιμα για ζευγάρωμα οπότε ο αρσενικός σου λογικά δεν θα ήταν έτοιμο. Μάλλον φέτος ή του χρόνου αν ζευγαρώσουν θα είναι γόνιμα τα αυγά. Λογικά λέω. Το πιο φυσιολογικό που σκέφτομαι είναι αυτό.
    Το κάθε πουλί είτε 10€ είτε 1000€ έχει ζωή. Κάντε το να τη ζήσει όμορφα...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας