Καλησπερα σε ολους
Εχω ενα lovebird, τη Λειλα, εδω και 5 χρονια (οταν την πρωτοπηρα ηταν 3ων η 5 δεν θυμαμαι ακριβως αν το δαχτυλιδι αντιστοιχουσε
σε ετος γεννησης 2009 η 2011). Επομενως ειναι ειτε 9 ειτε 11 χρονων, το πιθανοτερο το πρωτο.
Η Λειλα λοιπον εχω παρατηρησει ειδικα τωρα με την αλλαγη του καιρου εχει αρκετα νωχελικη
συμπεριφορα. Ειναι συνεχεια μαζεμενη η κοιμαται. Την εβγαλα σημερα απο το κλουβι, χαρηκε για μερικα λεπτα αλλα κουρνιασε ξανα. Δεν
παρουσιαζει σημαδια ασθενειας ομως, διοτι τρωει κανονικα παιζσι(αλλα αρκετα σπανια τελευταια) πινει νερο , ελεγξα την καρινα και τα περιττωματα και ειναι εντελως φυσιολογικα.
Γενικα τα ουσιαστικα χαρακτηριστικα δειχνουν ενα υγιες πτηνο. Ωστοσο φαινεατι σαν να ειναι ψυχολογικα πεσμενη. Δυστυχως εξαιτιας σχολης
την εχω βγαλει μονο 2 φορεςς τελευταια αλλα και τις 2 ξαναμπαινει μετα απκ λιγο στο κλουβι και κουρνιαζει.Της εβαλα μεχρι και ηχους απο λοβμπερντ μηπως χαρει αλλα και παλιδεν αντιδρουσε.
Θεωρειτε οτι ειναι λογω ηλικιας η λογο καιρου;
Θα ηταν καλη ιδεα να της βαλω μια λαμπα ηλιου να ζεσταθει; Μηπως εχει κρυωσει;

Υ.Γ. "τρωει" συχνα τα νυχια της τωρα τελευταια, οπως ολα τα πουλια μεν, πολυ συχνα δε. Τα νυχια της ομως ειναι σε φυσιολογικο μσκρος. Μηπως εξναι
και αυτο κατι ψυχολογικο; Το κανει δηλαδη σαν ενασχοληση περισσοτερο παρα σαν αναγκη. Ωστοσο αλλαξα χτες τα παιχνιδια της.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων