Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like

SOS Πρόβλημα με την αναπαραγωγη

Καλησπέρα σας, έχω 2 ζεμπρακια τα οποία τα έχω ένα χρόνο. Δεν είχα ποτέ σκεφτεί να τα βάλω για αναπαραγωγή και πότε δεν έτυχε να βρω αυγό μεσα στο κλουβί τους. Έβαλα λοιπόν φωλιά και όλα όσα έχω διαβάσει στο forum για την προετοιμασία και μετά από 2-3 μήνες βρίσκω μισό τσοφλι στον πατώ του κλουβιού, το υπόλοιπο αυγουλακι πουθενά,δεν ήθελα να τα ενοχλήσω και τα άφησα έτσι. Την επόμενη εβδομάδα ακριβώς το ίδιο και η φωλιά άδεια, αυτή την φορά έβαλα χώρισμα να τσεκάρω την φωλιά και βρήκα τα 2 αυγουλακια σπασμένα και θαμμένα στην φωλιά. Αφαίρεσα το λίγο υλικό με τα σπασμένα αυγουλακια που ήταν κάτω κάτω θαμμένα στην φωλιά. Τώρα την 3 βδομάδα είδα ότι έκαναν άλλο ένα αυγουλακι αλλά εδώ και 3 εβδομάδες επιπλέον από το αυγό που δεν έχει σπασει δεν έχουν ξανακάνει ούτε αυγό, ούτε είναι στην φωλιά την διάρκεια της μέρας και το αυγό είναι μόνο του εκεί. Τι μπορεί να φταίει??Δεν βλέπω αλλά αυγά, δεν βλέπω να ζευγαρώνουν αλλά ούτε και να κάθονται στην φωλιά.ολη την μέρα είναι ζωηρά και κάθε βράδυ κοιμούνται μαζί στην φωλιά.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Νίκο, γνωρίζεις τι ηλικία έχουν τα πουλάκια;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Κωνσταντίνα , δεν γνωρίζω την ηλικία τους, τα είχα αγοράσει περισυ το Μάιο από Pet Shop, αλλά το θηλυκό που είχα πάρει τότε δυστυχώς το Μάρτιο δεν άντεξε(δεν γνωρίζω τι έπαθε αλλά σε 1-2 μέρες ξαφνικά το είδα λίγο πιο φουσκωμένο και το βρήκα κάτω στο κλουβί ενώ πριν 2 μέρες ήταν ζωηρό και δραστήριο σαν το αρσενικό) μετά για να μην ειναι μόνο το αρσενικο πήγα και πήρα αμέσως ένα θηλυκό γιατί μου είχαν πει τότε ότι καλό είναι να είναι ζευγάρια. Τότε δεν γνώριζα τίποτα για τα παραδεισια, ενώ τώρα έχω διαβάσει αρκετά μέσα από το forum και διάβασα για την αναπαραγωγή Και τοποθέτησα φωλια αυγοτροφες κτλ. Τα βλέπω κάθε μέρα είναι ζωηρά και κοιμούνται μαζί στην φωλιά.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Bengalese, Gouldian, 1 Parrotlet, 1 καναρίνι, 1 φλωροκάναρο
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα, αρχικά αν δεν το έχεις κάνει ήδη, το αυγό μπορείς να το αφαιρέσεις..
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις αρσενικό;
    Τί φωλιά τους έχεις;
    Τους έχεις δώσει καθόλου νήμα;

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Στην Ελληνική Λέσχη Καναρινιών Εμφάνισης (Ε.Λ.Κ.Ε.) έχουμε εκτροφείς με όλα τα είδη σχεδόν, πτηνών συντροφιάς.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα, δεν το έχω βγάλει το αυγό, δεν ήξερα αν έπρεπε να το πειράξω. Ναι έχω αρσενικό, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό έχω. Για φωλιά τους είχα μια εξωτερική κλειστή αλλά μετά την έβγαλα και έβαλα εσωτερικά μια καλαθωτη. Έχουν νήμα ναι, όταν έβαλα την φωλιά έβαλα και το νήμα και ξεκίνησαν να φτιάχνουν την φωλια μετά τα έβλεπα να ζευγαρώνουν καμία φορά και κάποια στιγμή βρήκα το ένα κομμάτι τσοφλι από το 1ο αυγό του.. (όπως περιγράφω παραπάνω) τώρα έχουν περάσει 2-3 βδομάδες με το 3 αυγό μεσα στη φωλιά και τίποτα άλλο. Έχει μείνει μόνο αυτό το αυγό εκεί και τα πουλάκια κάθε βράδυ μπαίνουν μόνο για ύπνο στην φωλιά.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2012
    'Ονομα
    Χρήστος
    Κατοικίδιο
    Bengalese, Gouldian, 1 Parrotlet, 1 καναρίνι, 1 φλωροκάναρο
    Post Thanks / Like
    Αν τα έχεις μέσα και θέλεις να κάνεις τώρα αναπαραγωγή, θα σου πρότεινα να τους βγάλεις τελείως τη φωλιά για ένα μικρό διάστημα, πχ καμιά βδομάδα και μετά να τους βάλεις μία φωλιά και νήμα.. Δοκίμασε πάλι την κλειστή και βάλε και λίγο νήμα μέσα...
    Και φυσικά πλούσια διατροφή, αυγουλάκι και λογικά κάτι θα γίνει..
    Στην Ελληνική Λέσχη Καναρινιών Εμφάνισης (Ε.Λ.Κ.Ε.) έχουμε εκτροφείς με όλα τα είδη σχεδόν, πτηνών συντροφιάς.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας