Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    Nikos
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλος Pionus με ασπρο κεφαλι, και Ζακό
    Post Thanks / Like

Παπαγάλος Pionus σε κατάσταση σοκ

Καλημέρα
    Έχω παπαγάλο Pionus Senilis με άσπρο κεφάλι ηλικίας 1 έτους. (είναι μετριος σε μέγεθος, περίπου ο μισόσ σε σχεση με το γκρίζο). Γενικά ήταν πολύ παιχνιδιάρης, ζωηρός, έβγαζε πολλές και διάφορες κραυγές όλη μέρα.
    Πριν 1 μήνα, και ενω παίζαμε στην αυλή, και τον είχα μπροστά μου σε απόσταση 1 μέτρου, ηρθε από πισω μου μια γάτα και πριν την πάρω χαμπαρι, του επιτέθηκε ασχημα, μπροστα στα μάτια μου. Σε 1-2 δευτερόλεπτα, αμέσως την κλώτσησα και την απομάκρυνα, αλλα η γατα προφανώς είχε προλάβει να τον πιάσει με πολύ δύναμη με τα νυχια της ή και να τον δαγκώσει. Από τότε ο παπαγάλος και μέχρι τώρα (εδώ και ένα μήνα) είναι σοκαρισμένος, είναι μαζεμένος όλη μερα, δεν βγάζει καθόλου κραυγες, δεν παιζει, έχει κλειστα τα μάτια του σχεδόν ολη μέρα, και το κεφάλι το εχει ακουμπισμένο στην πλάτη του και δεν τρώει πολύ. Μετά την πρωτη εβδομαδα, εχασε 30 γραμμάρια βάρος. Απο 190 γραμμαρια βάρος, εγινε 160 γρ. και εμεινε εκεί. Ουτε παραπάνω αναιβαίνει ουτε παρακάτω. Το κεφάλι του δείχνει κάπως φουσκωμενο. Τον ψαχούλεψα πολλές φορές τις πρωτες μέρες της επίθεσης, αλλά δεν είδα να έχει εμφανή κάποια γρατσουνια ή δαγκωματιά κάπου.
    Τρωει μερικές φορές την ημέρα, αλλά όχι πολύ και τα κακά του είναι φυσιολογικά πρασινο με ασπρο.
    Βρίσκομαι επαρχία, και εδώ δεν έχει πτηνίατρους ή καποιον εξιδικευμένο σε παπαγάλους.
    3 μερες μετά το συμβάν, του άρχισα αντιβίωση Augmentin 475mg , σε δοσολογια 0,1 ml πρωι βράδυ για 5 μέρες στο στομα του, σύμφωνα με οδηγία κάποιου κτηνίατρου, δεν άλλαξε τίποτα.
    Μετά του έδωσα βιταμίνες της Tafarm Aidonine και πάλι τίποτα. Η κατάσταση εχει σταθεροποιηθεί, οπως περιγραφω παραπάνω.
    Πριν 2 εβδομάδες ο κτηνίατρος μου είπε ότι πιθανόν πειράχτηκαν τα νευρα του απο την επιθεση και του έκανε 3 ενέσεις κορτιζόνη, 1 ανά μέρα παρά μέρα, χωρίς αποτέλεσμα.
    Πριν μια εβδομάδα, πάλι συμφωνα με οδηγία του κτηνίατρου, του έδωσα νέο αντιβιωτικό Aviomycin Tafarm 3 σταγονες πρωι - βράδυ στο στομα του κατευθειαν για 5 μέρες και πάλι τίποτα δεν άλλαξε.
    Σε συννενόηση με τον κτηνίατρο που δουλεύει στην Tafarm, μου είπε ότι ο παπαγάλος δεν χρειάζεται αντιβιώσεις κλπ φάρμακα, πιθανότατα ειναι απλώς σοκαρισμένος !! Μου συστησε Antistress Σταγονες της tafarm , 3 σταγονες στο στομα πρωι - βραδυ. Εχω 3-4 μερες που του δίνω τις σταγόνες, αλλά και πάλι δεν αλλάζει η κατάσταση.
    Μήπως έχει κανένας εμπειρία με σοκαρισμένο παπαγάλο, τι άλλο μπορώ να κάνω ?

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Θηλυκό κοκατίλ, καναρίνια, budgie, ενυδρειο 100λ
    Post Thanks / Like
    Φίλε μου δεν έχω τέτοια εμπειρία. Ηλικρινα δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Λογικά και εγω σε κτηνίατρο θα πήγαινα γιατί ζω και εγώ στην επαρχία. Από ότι λες δεν έχει καθόλου διάθεση. Δοκίμασες να του δίνεις εσύ με το χέρι σου λιχουδιές ή τελος πάντων κάτι που να του αρέσει (στον δικό παπαγάλο του αρέσει πολύ το αυγό, το καρότο και η γλυστριδα που λογικά θα έχεις αφού είσαι στην εξοχή) πολύ μαζί και με μουσική. Οι παπαγάλοι αγαπούν την μουσική, βελε του κάτι ξεσικωτικο ωστε να ανέβει λίγο η όρεξη του. Δεν έχω κάτι άλλο να σου προτείνω. Πάντως λειπαμε πολύ.
    Το κάθε πουλί είτε 10€ είτε 1000€ έχει ζωή. Κάντε το να τη ζήσει όμορφα...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    Nikos
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλος Pionus με ασπρο κεφαλι, και Ζακό
    Post Thanks / Like
    Οταν λες αυγό, πως το εννοεις? Βρασμενο, σκληρο ? Μονο το ασπραδι ή και το κιτρινο ?
    παντως , αφου εχουμε συμπληρωςει και 1 μηνα μετα το συμβαν, τωρα τρωει περισσοτερο πλεον. Εκτος απο βιταμινες δεν του δινω αλλα φαρμακα, εδω και αρκετες μερες, εχει βαλει καποια γραμμαρια, αλλα η διαθεσή του εξακολουθει να ειναι ανυπαρκτη. Δοκιμασα και μουσική (κλασσική, ηρεμιστική), αλλα τιποτα. Δεν ξερω με ποιον τροπο, να τον κανω να συνελθει. Ισως μονο καποιος που ειχε αναλογο συμβαν, να ξερει κατι παραπανω..

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Θηλυκό κοκατίλ, καναρίνια, budgie, ενυδρειο 100λ
    Post Thanks / Like
    Ναι το αυγό βρασμένο καλα. Εγώ του το δίνω όλο. Και ασπράδι και τον κρόκο. Θα σου πω και κάτι άλλα μπορεί να είναι βλακια. Έχω δει πολλούς παπαγάλους που τους αρέσει η μουσική από τους πειρατές της Καραϊβικής. βάλε του την να δεις πως θα αντιδράσει ( όχι μια φορά). Συνήθως ξεσικονονται και τραγουδάνε και αυτά
    Το κάθε πουλί είτε 10€ είτε 1000€ έχει ζωή. Κάντε το να τη ζήσει όμορφα...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας