Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    ΕΥΗ
    Post Thanks / Like

Φροντίδα νεοσσου lovebird

Καλησπέρα σας!Εχω παπαγαλακια.. lovebirds και απο τα 6αυγα που γεννησε η παπαγαλινα τα 4εβγαλαν πουλακια.Δυστυχως το ενα ειναι ζωντανο αυτη τη στιγμη,10ημερων.Δεν τα ταιζουν.Πηραμε με τον αντρα μου σκονη και ταιζαμε με συριγγα παρολαυτα δεν επεζησαν.Αυτο που ζει το ταισε η μανα για 3ημερες αλλα μετα σταματησε οποτε συνεχιζουμε εμεις.Στεναχωρεθηκα παρα πολυ για τα πουλακια που δεν επεζησαν και θελω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω γιαυτο το παπαγαλακι οποτε οποιαδηποτε συμβουλη ή καθοδηγηση σχετικα με ταισμα,φροντιδα ή καθαριοτητα θα ηταν πολυτιμη!!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Θηλυκό κοκατίλ, καναρίνια, budgie, ενυδρειο 100λ
    Post Thanks / Like
    Πολλές φορές αν οι γονείς δεν είναι αρκετά ώριμοι για ζευγάρωμα ή είναι η πρώτη τους φορά δεν κάνουν αυτά που πρέπει.. Δηλαδή δεν φροντιζουν τα μικρά τους.. Λυπαμε για τις απώλειες σας και φαντάζομαι την στεναχώρια σας. Πόσες φορές την μέρα το ταΐζετε, πόσα ml του δίνεται και πόσων μερών είναι; Τρώει εύκολα από εσάς;
    Το κάθε πουλί είτε 10€ είτε 1000€ έχει ζωή. Κάντε το να τη ζήσει όμορφα...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    ΕΥΗ
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ανδρίκος Εμφάνιση Μηνύματος
    Πολλές φορές αν οι γονείς δεν είναι αρκετά ώριμοι για ζευγάρωμα ή είναι η πρώτη τους φορά δεν κάνουν αυτά που πρέπει.. Δηλαδή δεν φροντιζουν τα μικρά τους.. Λυπαμε για τις απώλειες σας και φαντάζομαι την στεναχώρια σας. Πόσες φορές την μέρα το ταΐζετε, πόσα ml του δίνεται και πόσων μερών είναι; Τρώει εύκολα από εσάς;
    Ειναι 10ημερων,το ταιζουμε καθε 1,5 με 2ωρες περιπου την ημερα μεχρι να γεμισει ο προλοβος και το αφηνουμε το βραδυ.Ειναι μεσα στη φωλια..το κρατανε ζεστο.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ωραία.. Όσο περνάει ο καιρός να μεγαλώνει το διάστημα που περνάει για να το ταΐζετε. Όταν με το καλό γίνει 20-30 ημερών θα πρέπει να το ταΐζετε 3 φορές την μέρα.. Αφού ειναι τόσο μικρό ή κρέμα του θα πρέπει να είναι αραιή αλλά όχι πολύ. Όσο μεγαλώνει να την κάνετε και λίγο πιο σφιχτή. Σε στάδιο φρουτόκρεμας για τα μωρά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. Είναι μικρό ακομα όποτε μην το πιάνετε πολύ. Αν θέλετε να το εξημερωσετε καλό θα ήταν να το παίζετε από 15 με 20 ημερών και πάνω για να μην το ταλαιπωρείται. Φροντίστε επίσης η φωλιά να είναι στεγνή και καθαρή για αυτό. Δεν κάνει να είναι σε υγρό μέρος και βέβαια δεν κάνει να βραχεί. Η κρέμα που θα του δίνετε να ειναι σε θερμοκρασία σώματος. Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    ΕΥΗ
    Post Thanks / Like
    Ωραία.. Όσο περνάει ο καιρός να μεγαλώνει το διάστημα που περνάει για να το ταΐζετε. Όταν με το καλό γίνει 20-30 ημερών θα πρέπει να το ταΐζετε 3 φορές την μέρα.. Αφού ειναι τόσο μικρό ή κρέμα του θα πρέπει να είναι αραιή αλλά όχι πολύ. Όσο μεγαλώνει να την κάνετε και λίγο πιο σφιχτή. Σε στάδιο φρουτόκρεμας για τα μωρά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. Είναι μικρό ακομα όποτε μην το πιάνετε πολύ. Αν θέλετε να το εξημερωσετε καλό θα ήταν να το παίζετε από 15 με 20 ημερών και πάνω για να μην το ταλαιπωρείται. Φροντίστε επίσης η φωλιά να είναι στεγνή και καθαρή για αυτό. Δεν κάνει να είναι σε υγρό μέρος και βέβαια δεν κάνει να βραχεί. Η κρέμα που θα του δίνετε να ειναι σε θερμοκρασία σώματος. Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτα.
    Σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα.Το βγαζουμε μονο για ταισμα δεν το ταλαιπωρουμε θεωρω ιδιαιτερα.Το κλουβι ειναι στο σαλονι οποτε υποθετω η υγρασια θα ειναι φυσιολογικη.Δεν εχω ιδεα πως να καθαρισω τη φωλια..η αληθεια ειναι οτι ειναι γεματη πουπουλα που εβγαζε η θηλυκια και την περισσοτερη μερα ειναι μεσα οι γονεις και η μαμα το ζεσταινει το μικρο.Να την αδειασω, να την καθαρισω με νερο και ξυδι και να βαλω παλι ροκανιδια;Ειναι ξυλινη και φοβαμαι οτι θα κανει ωρα να στεγνωσει οποτε θα αναστατωσω πολυ το μικρο..

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Αφού είναι ξύλινη όχι. Απλά αφαίρεσε τυχόν κουτσουλιές.. Είχα πολλές περιπτώσεις από Budgie που οι κουτσουλιές τους κολλούσαν στα πόδια και στα νύχια των νεοσσων και έπρεπε προσεκτικά να τις αφερεσω εγώ αλλιώς δεν θα έβγαιναν. Τα πούπουλα λογικά δεν του κάνουν κακό, αντίθετα το ζεστενουν. Αφού οι γονείς του μπαίνουν στη φωλιά και το προσέχουν σγουρά δεν το ταΐζουν;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    ΕΥΗ
    Post Thanks / Like
    Αφού είναι ξύλινη όχι. Απλά αφαίρεσε τυχόν κουτσουλιές.. Είχα πολλές περιπτώσεις από Budgie που οι κουτσουλιές τους κολλούσαν στα πόδια και στα νύχια των νεοσσων και έπρεπε προσεκτικά να τις αφερεσω εγώ αλλιώς δεν θα έβγαιναν. Τα πούπουλα λογικά δεν του κάνουν κακό, αντίθετα το ζεστενουν. Αφού οι γονείς του μπαίνουν στη φωλιά και το προσέχουν σγουρά δεν το ταΐζουν;
    Ναι ναι σιγουρα οχι.Μονο 3μερες το ταισαν και ηταν ξεκαθαρο οτι ταιζοταν,γεματος προλοβος συνεχεια..το εκανε και μπροστα μας η θηλυκια.Ωραια θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες σου και θα το προσεχω ελπιζοντας για το καλυτερο!Ευχαριστω παρα πολυ

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Πυστευω πως κάθε 2,5 με 3 ώρες θα ήταν καλό να το ταΐζεις.. Κάθε 1,5 ώρα μου φαίνετε πολύ

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2020
    'Ονομα
    ΕΥΗ
    Post Thanks / Like
    Πυστευω πως κάθε 2,5 με 3 ώρες θα ήταν καλό να το ταΐζεις.. Κάθε 1,5 ώρα μου φαίνετε πολύ
    Οκ! ευχαριστω

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Αν έχεις κάποια άλλη απορία ρώτα μας. Καλή σου τύχη

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας