Καλημέρα σε όλους και χάρηκα πολυ που σας βρήκα.

Ένα Σάββατο (πριν από μια περίπου εβδομάδα) αγάπησα έναν παπαγαλακο Jardine και τον έφερα στο σπίτι στο οποίο μένω με την αρραβωνιαστικιά μου. Και επειδή θέλω να τον/την έχω ευτυχισμένο-η ψάχνω παντού να βρω πληροφορίες και έτσι κατέληξα εδώ.

Η ιστορία έχει μέχρι στιγμής ως εξής:

Στο κλουβί που τον είχαν το οποίο ήταν πολύ μικρο, αυτός ήταν αρκετά ήσυχος έτρωγε ένα μηλαρακι μέσα απο το μπολ με το νερό του και κολαγε το κεφαλάκι του στα κάγκελα σαν να ήθελε να με δει καλύτερα.

Όταν τον πήρα του αγόρασα και ένα αρκετά μεγάλο κλουβί, κάτι παραπάνω απο 1 μέτρο ύψος 60 πόντους πλάτος και 70 μήκος, στο οποίο φαίνεται να είναι αρκετά άνετα αφού ανοίγει τα φτερά του να ξεμουδιάσει και κάνει τις βόλτες του στο ταβάνι.

Την πρώτη μέρα και λίγο από την δεύτερη ομολογώ πως φοβήθηκα λίγο καθότι δεν έτρωγε ούτε έπινε νεράκι. Πράγμα το οποίο ευτυχώς πλέον δεν υπάρχει καθώς και τρώει και πίνει και η μουσική μας αρέσει και ξεκουφαίνουμε την πολυκατοικία και κάνουμε και τις βόλτες μας πέρα δώθε στο κλουβί.

Και προχωράω στις ερωτήσεις που ίσως σας φανούν απόλυτα λογικές άπλα ήθελα και την δική σας γνώμη:

1. Φαίνεται να τρομάζει λίγο εύκολα από απότομες εναλλαγές εικόνας (πχ όταν τραβάω την κουρτίνα) ή ήχους πχ όταν μου πέσουν κάτω τα κλειδιά (βγάζει μια κραυγή και πετάει στην απέναντι πλευρά από εκεί που θα ειναι) .
Δεν με φοβάται όταν βάζω μέσα το χέρι μου να του αλλάξω νεράκι ή να καθαρίσω κάτω το κλουβί αν έχουν μείνει κουτσουλιές στο κάγκελο (απλά πάει μόνος του ήρεμα στη γωνία και με κοιτάει). Να φανταστώ είναι θέμα προσαρμογής;

2. Ίσως να έκανα ένα λάθος. Την πρώτη μέρα επειδή αγχώθηκα γιατί δεν έτρωγε/έπινε του έβαλα το νεράκι σε ένα κρεμαστό πλαστικό μπολ (που μου το είχε δώσει για φρούτα) το οποίο ήταν δίπλα στο πάνω κλαδάκι άπλα για να το δει και να είναι κοντά του. Όταν προσαρμόστηκε και άρχισε και έπινε και έτρωγε κανονικά του έβαλα φρούτα στο μπολ που του είχα νερό αρχικά και το νερό του το έβαλα στο κάτω κλαδάκι όπου θα ήταν κανονικά η θέση του (50 πόντους δίπλα από το φαγητό). Παρατήρησα λοιπόν οτι νερό δεν πήγαινε να πιει. Ενώ έτρωγε τα φρούτα που του είχα και το φαγητό του το νερό δεν το πλησίαζε. Επίσης όταν τελείωνε τα φρούτα κούναγε με τη μύτη του το άδειο μπολ (που πριν είχε νερό μέσα). Τον άφησα έτσι περίπου 10 ώρες. Το αποτέλεσμα ήταν να βγάλω από εκεί τα φρούτα να του ξαναβάλω νερό που είχε αρχικά και όλα καλά πήγε αμέσως να πιει. Τα φρούτα του τα δίνω απο τα κάγκελα και πάει και τα παίρνει μόνος του. Άλλα το κάτω μπολάκι δε το πλησιάζει. Γενικά δεν τον έχω δει να κάνει βόλτες κάτω μόνο για φαγητό και αυτό για πολύ λίγο. Αν μπορεί να αρπάξει το φυστικακι από πάνω κρεμασμένος θα το κάνει και θα πάει να το φάει στο πάνω κλαδί.

Να αλλάξω θέση στο νερό του; θα το βρει μόνος του μετά απο ώρα; ή να το αφήσω έτσι; Για ποιο λόγο αισθανόταν ασφάλεια στο πάνω κλαδί;

3. Μέχρι στιγμής είμαστε όλα καλά και περνάμε και καλά. Γιατρό πότε θα πρέπει να δούμε; (και αν δεν υπάρχει πρόβλημα στείλτε μου μερικούς απο Αθήνα για να έχω υπόψιν μου) Όσο αφορά την διατροφή βλέπω και διάφορα βίντεο στο utube και τώρα του αγόρασα και pellet να τα εντάξω στη διατροφή του. Προς το παρών είμαστε μόνο μήλο ή αχλάδι ή σταφύλι και σποράκια. Υπάρχει κάτι που δεν κάνει να του δώσω από φρούτα ή λαχανικά;

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.

Συγνώμη εάν σας κούρασα και αν το μήνυμα δεν είναι για αυτή την ενότητα παρακαλώ πείτε μου να το ξαναγράψω άλλου.

Και κάλως σας βρήκα και πάλι.