Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2

Θέμα: κλουβί

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2020
    'Ονομα
    stathis
    Post Thanks / Like

Lightbulb κλουβί

καλησπέρα στην παρέα, είμαι σχετικά νέος με την εκτροφή καναρινιών, ξεκίνησα με ένα ζευγάρι και έχω μέχρι στιγμής 11 μικρά. Αποφάσισα και έκανα ένα κλουβί δικιάς μου κατασκευής από σίδερο περισσότερο γιατί μου είπαν πως το ξύλο πιάνει παράσιτα, λοιπόν στο θέμα που ήθελα να αναφερθώ έχω κάποιες ερωτήσεις
    1. θα έχω θέμα με ζευγάρωμα; πχ θα ενοχλεί το ένα με το άλλο η αν θα μαλώνουν με αποτέλεσμα να παρατήσουν τα αυγά;
    2. όταν ανακάλυψα την κόκκινη αυγοτροφη τα έκανα ανάμιξη με την κανονική τους υπάρχει θέμα? βέβαια τα σταμάτησα τώρα γιατί έγιναν κόκκινα.
    3. ανακάλυψα πως τα περισσότερα καναρινιά είναι αρσενικά δηλαδή από τα 11 πιστεύω πως τα 8 είναι αρσενικά θα υπάρξει θέμα με το κελάηδημα η με κάποιο τσακωμό μεταξύ τους;
    4. εάν πάρω και παπαγαλάκια lovebird θα υπάρξει θέμα εάν τα βάλω μαζί με τα καναρίνια;
    5. πόσα καναρίνια θα ήταν κάλο να είναι μαζί στο κλουβί αυτό; ειναι 2 στο ύψος χ2 βάθος χ3 στο μάκρος
    6. πρέπει να πάρω κάποια άλλη ράτσα για να μην υπάρξει πρόβλημα αιμομιξίας;

Ευχαριστώ πολύ

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στάθη καλησπέρα . Έβαλες πολλά θέματα εκ των οποίων τα περισσότερα είναι αντιφατικά . Ας τα δούμε ένα ένα . α) Για αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιούμε στο ζευγάρωμα κλουβιά μεγάλα , με χώρισμα , τα οποία αγοράζουμε διότι είναι σχεδόν ακατόρθωτο για τον μέσο χομπίστα να τα κάνει μένος του . β) Τα πουλιά που εκτρέφεις είναι κόκκινα ; Εάν ναι πιστεύω ότι καλά κάνεις και την έκοψες . Αυγοτροφή δεν χρησιμοποιούμε αυτή την σκόνη που στα πετ σοπ λένε βιταμίνα . Σε κάθε άλλη περίπτωση που τα πουλιά σου δεν είναι κόκκινου παράγοντα όλα αυτά τα πετάς . γ) Τα αρσενικά πρέπει να είναι σε ξεχωριστά κλουβιά . Στα θηλυκά μπορούμε να τα έχουμε μαζί , βέβαια σε ευρύχωρο κλουβί . Τα ζευγάρια δεν μπαίνουν μαζί παρά μόνο στην αναπαραγωγή , όταν προετοιμαστούν κατάλληλα . δ) Είναι ξεχωριστό είδος και δεν μπαίνει μαζί . Θα υπάρξουν τσακωμοί . Θέλουν πολύ μεγάλο χώρο για να συνυπάρξουν και πάλι δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα . Πρέπει να είναι σε ξεχωριστά κλουβιά . ε΄) καμμιά εικοσαριά πουλιά θα ήταν άνετα . Όμως αυτά τα κλουβιά τα κρατάμε για κλούβες πτήσεις νεοσσών . Μετά τα όριμα πουλιά πάνε στα κλουβιά τους . Διαφορετικά δεν θα μπορέσεις να τα διαχειριστείς και θα γίνει χαμός . Ακόμα και εάν χρησιμοποιείς δαχτυλίδια για να τα αναγνωρίζεις , πως θα τα πιάνεις , πως θα τα ζευγαρώνεις ώστε να αποφύγεις αιμομιξίες κλπ . αδύνατον . και στ΄) Όταν πάρεις άλλη ράτσα δημιουργείς αλλοίωση της ράτσας όχι αιμομιξία . Έτσι θα κάνεις πολλά καναρίνια που στο μεγαλύτερο μέρος τους θα είναι ¨ότι νάναι¨ . Πολλοί χομπίστες από αγάπη πήραν ότι καναρίνι έβρισκαν , στο τέλος απελπίστηκαν . Βρες τι θες , τι σου αρέσει , ενημερώσου και τότε προχώρα . Έντεκα πουλιά είναι πολλά για αρχή ώστε να μάθεις και να πας καλά . Θέλει σταθερά και προσεκτικά βήματα . Δεν έχω το αλάθητο άκου και άλλους φίλους ώστε να οδηγηθείς σε σωστά συμπεράσματα .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας