Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2020
    'Ονομα
    Estranged
    Post Thanks / Like

Μωρό δεκαοχτουράκι

Καλησπέρα,

Βρήκα στην είσοδο της πολυκατοικίας μου μωρό δεκαοχτουράκι (η ΑΝΙΜΑ με ενημέρωσε για το τι είναι καθώς κ για το ότι είναι πολύ μωρό ακόμα για να τραφεί μόνο του).

Μίλησα και με την ΑΝΙΜΑ κ με τη Δράση για τα άγρια ζώα (γιατί είμαι Θεσσαλονίκη).

Αφού το έβαλα σε χαρτόκουτο σύμφωνα με τις οδηγίες τους και το έφερα πάνω στο σπίτι κ αφού έψαξα για τη φωλιά του - που δεν τη βρήκα, πιθανόν να είναι πίσω από κάποια ταμπέλα μαγαζιού ή κάτι παρεμφερές - το άφησα, με τις οδηγίες της Δράσης, σε μια γλάστρα στο μπαλκόνι μου μήπως το βρει η μάνα του. Αφού πέρασε κανά 2ωρο κ παραπάνω, κ έβγαλε αέρα κ κρύο κ ενήλικη δεκαοχτούρα δε φάνηκε, κ δε βρίσκω πια τη Δράση, η ΑΝΙΜΑ μου είπε να το ξαναβάλω στο χαρτόκουτο κ να το πάω σε ζεστό εσωτερικό χώρο, όπως κ έκανα.

Με ανησυχεί το πόσες ώρες έχει να φάει κ το πόσο ζέστη θέλει, γιατί ξέρω ότι θέλουν πολύ. Εγώ δεν έχω λάμπα ή κάτι άλλο, απλά το έβαλα σε ένα μέρος στο σπίτι.

Έχετε κάποια συμβουλή για τη ζέστη ή/και για σίτιση;

Δε μπορώ να σηκώσω φωτογραφίες ονλάιν αυτή τη στιγμή και δε βρήκα τρόπο να ανεβάσω φώτο κατευθείαν από το κινητό

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη, ευχαριστώ!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Υπάρχει κρέμα για μωρά που δίνουν με σύριγγα στα πετσοπ . Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά απ όσα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ θέλει πολύ προσοχή. Για ζέστη μήπως βοηθήσει λίγο μια κουβερτούλα στον πάτο.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2020
    'Ονομα
    Estranged
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω!

Δε χρειαστηκε τελικα. Ηταν ενταξει απο θερμοκρασια με τις λωριδες εφημεριδας που του βαλα στο κουτι. Οι γονεις του το ψαχνανε ακομα κοντα στο σημειο που το βρηκα.
    Οποτε το πρωι βρηκα τροπο κ βοηθεια να το βαλουμε καπου ψηλα κ προστατυεμενα κ ηρθε αμεσως η μανα του κ το ταισε.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ότι καλύτερο. Μπράβο.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018