Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    παπαγαλάκι
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα υγείας σε budgie

Γειά σας,
    έχω ένα budgie, αρσενικό, 10 ετών, το οποίο μέχρι πριν 2-3 μήνες ήταν υγιέστατο. Τον έχω από μωρό και έχει μάθει να ζει ελεύθερος και το κλουβί του το χρησιμοποιεί μόνο για ύπνο και φαγητό.
    Αυτό σημαίνει ότι πέταγε πολυ και δεν ήταν περιορισμένος. Πριν 2-3 μήνες φάνηκε κάποια αδυναμία στο πέταγμά του, δηλαδή πετούσε προς κάποια κατεύθυνση και έπεφτε κάτω, και αλλαγή στην συμπεριφορά του, ενώ ήταν πολύ φιλικός και ολο επάνω μας ερχόταν, ξαφνικά δεν πολυήθελε, άρχισε να έχει συχνό τρέμουλο στο ένα φτερό καο όταν άρχισε να έχει λερωμένη αμάρα, διάβασα τα μηνύματα στο φόρουμ και τον πήγα σε γιατρό, για τον οποό είχαν γραφτεί πολύ καλές συστάσεις από τα μέλη σας.
    Η διάγνωση του γιατρού ήταν ότι είναι πολύ παχύς (57 γρ) και ότι θα έπρεπε να χάσει άμεσα 7 γραμμάρια. Του έβρεξε την κοιλιά και μου έδειξε λίπος στον πρόλοβο και χαμηλά ανάμεσα στα πόδια του.
    Το τρέμουλο στο φτερό δεν μπορούσε να το εξηγήσει, και όταν ρώτησα αν η αμάρα του πρέπει να είναι μαύρη (δεν την είχα παρατηρήσει πριν και δεν ξέρω αν ήταν μαύρη πάντα ή αν μάυρισε τώρα), μου έδωσε μία σύριγγα με 2.5 ml aviomycin και μου είπε να του δίνω μια μικρή ποσότητα για μερικές μέρες. κατάφερα να του δώσω 3 φορές, γιατί το φάρμακο που ήταν στη σύριγγα χυνόταν όταν την είχα φυλαγμένη.
    Ακολούθησα τις οδηγίες του γιατρού και αύξησα την ποσότητα των λαχανικών (ουσιαστικά από φρούτα και λαχανικά τρώει μόνο μαρούλι, ποτέ δεν ήθελε να δοκιμάσει και κάτι άλλο), μείωσα την ποσότητα των σπόρων και του κεχριού, και προσπάθησα κάθε μέρα να παίζω μαζί του για να τον αναγκάζω να κινείται για να χάσει βάρος.
    Όμως, δεν τον βλέπω ούτε να χάνει βάρος αφού δεν πετάει ή δεν παίζει, ούτε να νιώθει καλύτερα. Υπάρχουν ελάχιστες μέρες που μπορεί να πετάξει λίγα μέτρα, αλλά τις περισσότερες δεν μπορεί να πετάξει και πέφτει. Σήμερα του έβαλα σκάλα στην πόρτα του κλουβιού για να την ανεβοκατεβαίνει και να μπαινοβγαίνει απο το κλουβί. Δεν παίζει με τα παιχνίδια του, δεν θέλει να ανέβει στο χέρι μου τον πιάνει τρόμος και πιστεύω ότι υποφέρει.
    Και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Ακριβοπλήρωσα τον πτηνίατρο, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένη από την διάγνωση και δεν θέλω να πάω στον ίδιο αν και υποτίθεται τα χρήματα που πλήρωσα καλύπτουν και την δεύτερη επίσκεψη.
    Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε ιδιαίτερα, στεναχωριέμαι πολύ που τον βλέπω έτσι και περισσότερο στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να τον βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Κατοικίδιο
    Lovebirds
    Post Thanks / Like
    Μήπως υπάρχει περίπτωση να πέρασε αυτό που λένε νυχτερινό τρόμο; Να το τρόμαξε κάτι τη νύχτα και να χτύπησε; Σκέφτομαι, δεν ξέρω. Πάντως αφού είναι τέτοια η συμπεριφορά του καλύτερα να μην ταλαιπωρειται. Ακόμα και η εξέταση από γιατρό δυστυχώς είναι σοκ γι αυτά. Μακάρι να θέλει το χρόνο του και να επανέλθει. Αν μπορείς βέβαια να πάρεις δεύτερη γνώμη.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2019
    'Ονομα
    Σταυρούλα
    Κατοικίδιο
    παπαγαλάκι
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Τα βράδια κοιμάται στο κλουβί του και θέλει και να του σκεπάζω το κλουβί με μαύρο ύφασμα, δεν τον έχω ακούσει ποτέ να έχει τρομάξει την ώρα που κοιμάται. Ο γιατρούς του εξέτασε τα φτερά και είναι και τα δύο μια χαρά και δεν φαινόταν να πονάει, άρα το τρέμουλο στο ένα φτερό δεν ειναι από χτύπημα. Πράγματι η εξέταση στον γιατρό ήταν σοκ για τον καημένο τον Ορετάκο, έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας και δεν θέλει ούτε εγώ να τον πιάνω, ενώ δεν είχαμε τέτοια προβλήματα.
    Σε λίγες μερες θα πάμε για διακοπές και εξοχικό του αρέσει πολύ και γενικά είναι πολύ ευτυχισμένος εκεί, θα δω και την συμπεριφορά του εκεί, και όταν γυρίσουμε θα τον πάω και σε άλλο γιατρό. Είμαι λίγο πελαγωμένη με το θέμα του γιατρού, για άπειρα χρόνα για όλα τα ζωάκια που είχα ο γιατρός τους ήταν ο Καλογερόπουλος, τώρα που δεν υπάρχει άλλο γιατρό δεν ξέρω, ότι διαβάζω από τις δικές σας κριτικές.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας