Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4

Hybrid View

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    Γαρυφαλια
    Post Thanks / Like

Επαναλαμβανόμενο πρόβλημα με καναρίνι

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε καλά και με υγεία!
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε σχέση με το καναρινάκι μου. Είναι 3 ετών και θηλυκό. Αρχές Μαρτίου παρουσίασε τα εξής: ξεκίνησε να κάθεται στο κλαδί του με σηκωμένη την ουρά ψηλά (σαν να στηρίζεται στο στέρνο του) ενώ είχε σταματήσει να κελαηδάει. Μετά άρχισε να κάθεται στο πάτο του κλουβιού χωρίς να μπορεί να σταθεί στα πόδια του και είχε και διάρροια. Στις 03/03 πήγαμε σε πτηνίατρο, το εξέτασε και μου έδωσε vibramycin 1 σταγόνα πρωι-βράδυ για 10 ημέρες, ενώ συνέστησε περισσότερο ηλιακό φως (δυστυχώς είμαι ισόγειο και δεν μπορώ να το βγάζω έξω), αυγό 1 φορά την εβδομάδα (που έτσι και αλλιώς έτρωγε) και μια πολυβιταμίνη. Δεν γνώριζε τι ακριβώς έχει. Από την 3-4η ημέρα θεραπείας ήταν αρκετά καλύτερα και μέχρι την τελευταία ημέρα είχε αναρρώσει πλήρως. Δύο μήνες αργότερα, άρχισε πάλι η ίδια συμπεριφορά, να σηκώνει την ουρά του, λίγη διάρροια και το ένα του πόδι δεν το πατούσε καθόλου, ενώ ήταν κατά κόκκινο. Πήγαμε πάλι στον πτηνίατρο στις 05/05 και πήρε πάλι vibramycin 1 σταγόνα πρωι-βράδυ για 10 ημέρες και 1 σταγόνα το πρωί από meloxicam για 10 ημέρες. Κατά την εξέταση με ενημέρωσε ότι δεν γνωρίζει γιατί συμβαίνει αυτό, η μυική του μάζα ήταν εντάξει αλλά ψηλαφώντας τη κοιλιά του φαινόταν σαν να ετοιμάζεται να κάνει αυγό και αυτό ίσως να πίεζε κάποιο νεύρο στο πόδι του, αλλά και πάλι δεν ήταν σίγουρος. Μου είπε να περιμένω λίγες ημέρες και μετά να ξεκινήσω τη θεραπεία και έτσι και έκανα. Μετά την έναρξη της θεραπείας ήταν πάλι καλά, το χρώμα στο πόδι του επανήλθε και ανάρρωσε πλήρως.
    Και ερχόμαστε στο σήμερα: Από την Πέμπτη το βράδυ είδα ότι είχε ξεκινήσει πάλι διάρροια και σήκωνε ψηλα την ουρά του. Την Παρασκευή τοι πρωί ήταν στο κλαδί του και στεκόταν κανονικά, αλλά μέχρι το απόγευμα έκατσε στον πάτο του κλουβιού, ενώ το πόδι του πάλι κοκκίνησε. Δυστυχώς ο πτηνίατρος λείπει, οπότε οι συνεργάτες του μου έδωσαν να ξεκινήσω vibramycin (δεν το πήγα από εκεί, μου έδωσαν απλά την αγωγή). Ξεκίνησε τη θεραπεία την Παρασκευή το βράδυ, αλλά δυστυχώς αυτή τη φορά δεν βλέπω σοβαρή βελτίωση, ενώ η εικόνα του χειροτέρεψε πολύ γρήγορα. Δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του και φαίνεται σαν να πονάει, ενώ ίσως είναι λίγο πρησμένο από κάτω (στον ποπό του) και δεν βλέπω και κάποια βελτίωση στις κουτσουλιές του.
    Γενικά το παρακολουθώ, τρώει μεν αλλά λιγότερο από ότι συνήθως και πίνει νερό, τα οποία όλα τα έχω μεταφέρει στον πάτο του κλουβιού για να μην δυσκολεύεται. Δεν είναι φουσκωμένο και δεν στέκεται σχεδόν καθόλου στα πόδια του.
    Γενικά τρώει σπόρια (συσκευασμένα χωρίς μπισκότα), 1 φορά την εβδομάδα αυγό με το τσόφλι του και διάφορα φρουτα/λαχανικά (τώρα δεν δίνω τίποτα από αυτά, απλά έτριψα λίγο σουπιοκόκκαλο στα σπόρια), ενώ από τον Μαρτιο προσέχω αρκετά ώστε να το βλέπει για λίγο ο ήλιος. Στον πάτο έχω άμμο γιατί ότι άλλο βάζω καταλήγει κομματάκια και μέσα στο νερό του.
    Ο λόγος που σας ρωτάω είναι μήπως σας έχει ξανά τύχει κάτι τέτοιο και αν ναι πώς το αντιμετωπίσατε; Κάνω κάτι τόσο λάθος; Ο πτηνίατρος είναι αρκετά γνωστός και έμπειρος και μου είπε ότι δεν το έχει ξανά δει. Η περιοδικότητα που εμφανίζεται (ανά 2μηνο) μήπως πράγματι έχει να κάνει με τον κύκλο αναπαραγωγής του; Δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ και πέρισυ είχα βρει στο κλουβί 2 αυγά σπασμένα (μεσολάβησαν αρκετές ημέρες μεταξύ τους).
    Κάθε πρόταση δεκτή!
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα.Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό απο τη κοιλίτσα της με παραμερισμένα τα πούπουλα;Έχει κάνει αυγό; Τι μείγμα σπόρων δίνεις;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    Γαρυφαλια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα και πάλι!
    Τα γράφω μπας και μπορέσει κάποιος να ταυτιστεί μαζί μου και προλάβουμε κανένα πουλάκι!
    Σήμερα πήγα σε κτηνιατρική κλινική που προτάθηκε σε άλλο post καθώς διάβαζα μήπως κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και είχε ήδη συζητηθεί. Βρήκα κάποια κοινά σημεία και είπα να το πάω και εκεί. Έγινε ακτινογραφία και η διάγνωση ήταν ουρική αρθρίτιδα. Σε αυτή τη φάση το πουλί είναι σχεδόν παράλυτο και πονάει. Τρώει και πίνει αρκετό νερό, αλλά σχεδόν ότι κάναμε πριν ήταν λάθος. Η αντιβίωση δεν είναι σωστή και έπρεπε να δοθεί ξανά meloxicam για να βοηθήσει με τον πόνο, αν και επιβαρύνει τα νεφρά. Για το ουρικό δόθηκε allopurinol. Είχε και ένα θέμα στο δαχτυλάκι του (σαν να έχει σπάσει η τελευταία φάλαγγα και να είχε μείνει ανάποδα) το οποίο το είχαμε δει από τον Μάρτιο και τελικά οφείλεται στην αρθρίτιδα και όχι επειδή μπορεί να το χτύπησε, όπως μου είχαν πει. Δυστυχώς μου είχε συστηθεί να του δίνω αυγό 1 φορά την εβδομάδα, αλλά τελικά δεν κάνει καθόλου. Από τροφή να συνεχίσω να του δίνω την Versele laga που του έδινα. Είναι μόνιμο πρόβλημα, οπότε απλά κοιτάμε να προσφέρουμε ποιότητα ζωής. Επίσης, αυτό που φαίνεται στις κουτσουλιές δεν είναι διάρροια αλλά είναι λόγο του ουρικού και επειδή πίνει αρκετό νερό.
    Οι συμβουλές που έλαβα και θα ήθελα να μοιραστώ είναι οι εξής: αυγό/αυγοτροφή δίνουμε μόνο σε πουλιά που είναι σε διαδικασία αναπαραγωγής, αλλιώς δεν χρειάζεται. Η άμμος δεν κάνει και από διατροφή μπορούμε να δίνουμε όλα τα ελληνικά φρούτα και λαχανικά (εκτός από λάχανο), τα οποία θα αφαιρούνται μετά από 2 ώρες. Επίσης, μου προτάθηκε το σκεύασμα "Serinus canaries maintenance formula".
    Τελικά μια δεύτερη γνώμη χρειάζεται πάντα, για να μην χάνεται χρόνος που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύτιμος, όπως επίσης και εξετάσεις πέρα από την απλή ψηλάφηση της κοιλιάς. Δεν κατηγορώ κανέναν, απλά στεναχωριέμαι που ίσως θα μπορούσα να γλυτώσω από τη μικρή λίγη ταλαιπωρία. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

4. Likes Flifliki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    Γαρυφαλια
    Post Thanks / Like
    Δυστυχώς χθες το βράδυ το χάσαμε το πουλάκι. Το βρήκα σήμερα το πρωί πεθαμένο. Του δώσαμε τη καινούργια θεραπεία το βράδυ αλλά μάλλον ήταν πολύ εξασθενημένο για να αντέξει τα φάρμακα. Τι να πεις, τουλάχιστον δεν πονάει άλλο... Θα πάρω και στην κλινική να τους το πω, μήπως το έχουν υπόψη τους για άλλη φορά...

6. Likes gianniskilkis liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας