Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    Γιαννης.Κ
    Κατοικίδιο
    Κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Αποριες γενικης φυσης,κοκατιλ

Καλησπερα.Ζητω συγνωμη αν κανω καταχρηση του χωρου,ομως πραγματικα δεν εχω στον κυκλο μου καποιον με πουλια.
    Ο παμπλιτο μου κανει τα εξης.ενω δεχεται τροφη απο το χερι μας,καθεται στον ωμο μας καθως και χαδακια στο κεφαλακι του,σκυβει ελαφρα με συγκαταβαση και δειχνει να του αρεσει.
    Διατροφικα επισης δοκιμαζει νεες τροφες αργα αργα,κανοντας βεβαια προοδο.
    Αυτο που παρατηρω,ειναι οτι αν δεν τον παρουμε εμεις με την εντολη ανεβα,καθεται απλα πανω στο κλουβι του,οταν τον αφηνουμε ελευθερο.δεν ερχεται πχ στον καναπε κτλ η πανω μας.Θα βγει θα σκαρφαλωσει πανω στο κλουβι και τελος.
    Επισης αν τον αφησουμε αρκετη ωρα ωστε να κανει οτι αυτος θελει,πεταει 2 κυκλους στο δωματιο και ανεβαινει στο κουρτινοξυλο,οπου μενει εκει και δεν ξανακατεβαινει.
    Τον δελεαζουμε με λιχουδιες γλυκολογα κτλ αλλα οσες ωρες κι αν το κανουμε δεν αντιδρα.
    Στην καλυτερη θα πεταξει ξανα πανω στο κλουβι του.
    Καποια συμβουλη;Κανουμε κατι λαθος;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    'Ονομα
    Γαρυφαλια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα! Δεν είμαι ειδική, μπορώ μόνο να μιλήσω από την δική μου εμπειρία με την κοκατιλίνα μου: στην αρχή ενώ δεχόταν να την πάρω από το κλουβί, δεν ερχόταν από μόνη της. Την άφηνα πάνω μου, καθόταν λίγο και μετά έφευγε. Στα χάδια ήθελε (και θέλει) μόνο στο κεφάλι και μόνο όσο ήθελε εκείνη, μετά πήγαινε πάλι στο κλουβί της. Με πλησίασε από μόνη της μετά από 4 μήνες σχεδόν που την είχαμε (γενικά είναι ελεύθερη μέσα στο σπίτι) και με τον καιρό κατέληξε να μην φεύγει καθόλου από πάνω μου, ότι και να έκανα. Το φαγητό είναι σίγουρα τρόπος για να έρθει κοντά σου, είναι αρκετά ζηλιάρικα και όσο σε βλέπουν να τρως θέλουν κ αυτά. Θέλουν και αυτά φαντάζομαι τον χρόνο τους, οπότε μην απογοητεύεσαι!
    Όσο για το κουρτινόξυλο, είναι αγαπημένος της προορισμός μέχρι και σήμερα...!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2018
    'Ονομα
    tasos
    Κατοικίδιο
    2 κοκατιλ μανου και λιλου
    Post Thanks / Like
    αυτό κάνουν και στην φύση όταν βγαίνουν από την φωλιά ανεβαίνουν στα κλαδιά από επάνω , και όλα που έχουμε ανεβαίνουν στο κλουβί + όταν μεγαλώνουν προτιμούν να κάθονται στο κλουβι τους όλοι μέρα ,έχουμε παραδείγματα μόνα τους και να μην εχουν μετακινηθεί πάρα 40 ποντους επίσης πολλά μόνο περπατάνε είναι πουλάκια ιδιαίτερα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    Γιαννης.Κ
    Κατοικίδιο
    Κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Ok παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Τις τελευταιες ημερες ξεκινησε να περπατα στον καναπε,για λιγο και καθισε και πανω μας,επισης πεταει και καθεται στον ωμο μας

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    Γιαννης.Κ
    Κατοικίδιο
    Κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Μερικες στιγμες με τον παμπλο
    https://streamable.com/0x1b20
    Τελευταία επεξεργασία από P.Picassso; 01-08-2020 στις 23:45

Δικαιώματα Δημοσίευσης