Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Jennie
    Post Thanks / Like

Βοήθεια για το κοκατιλ μου?

Παιδιά γειά σας!! Έχω ξαναγράψει για τον Μπάμπη μου!! Δεν έχω κάποια απάντηση όμως και θέλω εάν είναι δυνατόν από κάποιον να με βοηθήσει γιατί θεωρώ ότι έχω κάνει κάποια λάθη.
    Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι έχω τον Μπάμπη το κοκατιλ Μ δύο χρόνια. Είναι αγριος. Αρχικά υπάρχει ελπίδα???
    Σας αναφέρω συμπεριφορές.
    Αρχικά κυρίως το πρωί φωνάζει. Παιδιά ξελαρυγγιαζεται. Μιλάμε τον ακούει όλη η γειτονιά. Το κάνει κ όταν ακούει ήχο νερού. Η αν καταλάβει ότι είσαι σπίτι αλλά σε άλλο δωμάτιο (για το τελευταίο δεν ορκίζομαι γτ το κάνει όχι πάντα αλλά συχνά).
    Από την άλλη, βγαίνει από το κλουβί, και εάν μασ πλησιάσει προτιμάει να κάθεται πάνω στο κεφάλι μας. Τρώει από το χέρι μας. Εάν δεν αραξει πάνω στο κουρτινοξυλο που είναι το θυρωρείο του δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ δεκτικός στο να τον πλησιάσω. Κάνει έναν ήχο κχχχχ και είναι επιθετικός..
    Εάν βρει τα δύσκολα πχ πέσει κάπου και αρχίσει να βαριάνασαινει, πηγαινοντασ να τον βοηθήσω με τα χίλια ζόρια θα κάτσει. Δεν θα δαγκώσει.
    Α!!! Βασικό !!! Ναι μένει ώρες μόνος του ... Η ψυχούλα

Θα μπορέσω ποτέ να τον μάθω κάτι? Να με αγαπήσει? Να κάνω ειρήνη μαζί του???

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    Αλκης
    Post Thanks / Like
    το κυριοτερο που πρεπει να κανετε ειναι να ξεκινησετε να αφιερωνεται πολλες..μα πολλες ωρες μαζι του.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερη ώρα μαζί σας. Τον βγάζεις κάθε μέρα έξω; Πόση ώρα;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2020
    'Ονομα
    Νίκη
    Κατοικίδιο
    Ένα κοκατίλ τον Ρίκο.
    Post Thanks / Like
    Είναι λίγο δύσκολο να τον εξημερώσεις επειδή δεν είναι και πολύ μικρός, είναι πάνω από δύο χρονών, αλλά αν αφιερώσεις πολύ χρόνο μαζί του και προσπαθείσεις πολύ ίσως κάτι να καταφέρεις. Όμως και να γίνει αυτό, δεν μπορείς να τον εξημερώσεις τελείως. Θα είναι ήμι-άγριος.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Θελει σίγουρα χρονο αλλα με αυτα που γραφεις δειχνει να σας εχει αποδεχτει, το οτι ουρλιαζει οταν πατε σε αλλο δωματιο ειναι αντιδραση οτι μενει μονος χωρις, τα κοκατιλ στη φυση ειναι σε κοπαδια και νιώθουν ασφαλεια ετσι.

Μπορει ποτε να μην αποδεχτεί χαδακια. Εχω την αίσθηση οτι τα αρσενικά ειναι πιο ανεξάρτητα ενω τα θηλυκα πιο χαδιαρικα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Jennie
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mariann@ Εμφάνιση Μηνύματος
    Και εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερη ώρα μαζί σας. Τον βγάζεις κάθε μέρα έξω; Πόση ώρα;
    Τον βγάζω σχεδόν κάθε μέρα. Πολλές φορεσ μένει έξω για ωωωωρες... Έχει τύχει να χρειαστεί να φύγω, και να τον αφήσω έξω..

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Jennie
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από NIKH Εμφάνιση Μηνύματος
    Είναι λίγο δύσκολο να τον εξημερώσεις επειδή δεν είναι και πολύ μικρός, είναι πάνω από δύο χρονών, αλλά αν αφιερώσεις πολύ χρόνο μαζί του και προσπαθείσεις πολύ ίσως κάτι να καταφέρεις. Όμως και να γίνει αυτό, δεν μπορείς να τον εξημερώσεις τελείως. Θα είναι ήμι-άγριος.
    Δύο χρόνων είναι αλλά τον έχω δύο χρόνια. Δεν τον πήραμε τώρα. Εξ αρχής κάνουμε προσπάθεια. Δεν ξεκινήσαμε ξαφνικά από το Μηδέν τωρα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Jennie
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από sarpijk Εμφάνιση Μηνύματος
    Θελει σίγουρα χρονο αλλα με αυτα που γραφεις δειχνει να σας εχει αποδεχτει, το οτι ουρλιαζει οταν πατε σε αλλο δωματιο ειναι αντιδραση οτι μενει μονος χωρις, τα κοκατιλ στη φυση ειναι σε κοπαδια και νιώθουν ασφαλεια ετσι.

Μπορει ποτε να μην αποδεχτεί χαδακια. Εχω την αίσθηση οτι τα αρσενικά ειναι πιο ανεξάρτητα ενω τα θηλυκα πιο χαδιαρικα.
    Από την συμπεριφορά του σε σχέση με το ουρλιαχτό εκεί έχω καταλήξει κ εγώ. Η αυτό θέλω να πιστεύω .
    Το γεγονός ότι δεν θέλει κ πολλά χάδια μάλλον ισχύει... Η τα θέλει οπότε έχει εκεινοσ όρεξη. Η μουχριτσα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Jennie
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ όλους για τισ συμβουλές... Οπότε keep trying to calm babis.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας