Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    kostis
    Κατοικίδιο
    καναρινι
    Post Thanks / Like

συμπεριφορα αρσενικου καναρινιου μετα το ζευγαρωμα

καλησπέρα σε όλους
    είμαι καινούργιος στην κοινότητα μόλις 20 λεπτά και αντιμετωπίζω ένα "πρόβλημα" .
    είμαι ερασιτέχνης και έχω δύο καναρίνια τα οποία ζευγάρωσαν πρόσφατα.
    σήμερα το πρωί η κανάρα έκανε το 4 αυγό της. ωστόσο το πρωί που καθόταν στη φωλιά της ο αρσενικός είχε μια υπερκινητικότητα , πατούσε πάνω της ενώ αυτή καθότανε πήγαινε πάνω κάτω ήθελε σαν να ζευγαρώσουν . αυτά γύρω στις 7 και 20 το πρωί.
    το απόγευμα που γύρισα η κανάρα καθόταν πάλι στη φωλιά και μόλις με είδε βγήκε και κελάηδησε (πάντα το κάνει αυτό / χαιρετισμός ) ωστόσο αφού τους έβαλα νεράκι φρέσκο και λίγο αγγουράκι , παρατήρησα ότι η θηλυκιά μαζεύει το αριστερό ποδαράκι της και όταν το πατάει ζορίζεται να το πατήσει.
    την έπιασα και είδα ότι ήταν κόκκινο και λίγο πρησμένο το μεσαίο δάχτυλο. την πήγα στο petshop (στο χέρι χωρίς κλουβί / είναι κάτω από το σπίτι μου) βάλαμε αλοιφή και γυρνώντας την στο κλουβί παρατήρησα κάτω στο κλουβί υλικό από την φωλιά .

έβαλα μέσα την κανάρα και έβγαλα έξω τη φωλιά και είδα σχεδόν τίποτα από υλικό φωλιάς και 3 αντί 4 αυγά . η φωλιά είχε από κατασκευής άχυρο χαρτί και κλωστές , στη βάση δεν έβαλα τσόχα γιατί αυτά τα έμαθα στην πορεία κι έτσι δεν θέλησα να την πειράξω.
    έβαλα ξανά κλωστές και πάτησα με μια λάμπα την φωλιά έβαλα μέσα τα αβγά ( από την αρχή έχω τα δικά της δεν έβαλα ψεύτικα κι αυτό μετά το έμαθα) και πήρα τον αρσενικό και τον έβαλα σε άλλο κλουβί χωρίς επαφή με την θηλυκιά.
    το κλουβί που τα είχα είναι μεγάλο το έφτιαξα εγώ με ξύλο από πηχάκια και σουβλάκια (το λουστράρισα για να αποφύγω ακάρεα)

συμπερασματικά νομίζω ότι ο αρσενικός πρέπει να χτύπησε / πλήγωσε το πόδι της κανάρας και έσπασε το ένα αυγό και γι αυτό τους χώρισα.

η ερώτηση μου είναι αν έκανα καλά και τι μέλλει γενέσθαι από δω κι εμπρός.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Η κανάρα έκατσε στα αυγά ύστερα από όλα αυτά;
    Θα σου έλεγα να δούμε μια φωτογραφία από το πόδι της, αλλά δεν πρέπει να την ενοχλήσεις τώρα
    μπας και ηρεμήσει και δεν παρατήσει τα αυγά.
    Τι αλοιφή έβαλες στο πόδι της;
    Το να θέλει να βατέψει ο αρσενικός είναι λίγο πολύ φυσιολογικό.
    Δύσκολα όμως θα τραυματίσει την κανάρα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    kostis
    Κατοικίδιο
    καναρινι
    Post Thanks / Like
    η αλοιφή δεν ξέρω τι ήταν απλά είδα ένα μικρό φαρμακευτικό βαζάκι και ήταν διαφανής
    η κανάρα έκατσε τώρα που βράδιασε στη φωλιά και επειδή έβαλα πάλι τον αρσενικό μέσα εκείνη τον καλοδέχτηκε και ενώ κάθεται αυτός την παρενοχλεί και θέλει να την σηκώσει για να βατέψει
    το πόδι της πριν πέσει το φως το πατούσε καλύτερα
    παίζει να το χτύπησε μέσα στη φωλιά ?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς όρισες , εγώ θα έβαζα χώρισμα .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2020
    'Ονομα
    kostis
    Κατοικίδιο
    καναρινι
    Post Thanks / Like
    καλοί μου φίλοι καλησπέρα σας!
    αφού χώρισα τον αρσενικό από την κανάρα το κορίτσι μου κάθεται ήσυχο και κλωσσάει τα αβγουλάκια της.

το ερώτημά μου είναι αν θα τα καταφέρει μόνη της ή θα πρέπει να ξαναβάλω μέσα τον αρσενικό όταν γεννηθούν τα μικρά ?

πρακτικά αυτό θα γίνει την 14 μέρα για το πρώτο αυγό και ανά μία μέρα τα υπόλοιπα ?
    ευχαριστώ

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας