Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2020
    'Ονομα
    Valantis
    Κατοικίδιο
    Indian Ringneck
    Post Thanks / Like

Ringneck δεν θελει το κλουβι..

Καλησπερα σε ολους, συγχωρεστε με για το σεντονι που παραθετω αλλα θελω να σας βαλω στο κλιμα..!
    Πριν λοιπον περιπου 6
    εβδομαδες αγόρασα ένα ρινγκνεκ θηλυκό 2 χρόνων περίπου υπολογιζω, από πετ σοπ οποτε λογικα και αγριο.
    Μεχρι και στις δυο βδομαδες μέσα στο κλουβί με απέφευγε συνέχεια όταν περνούσα πήγαινε από την άλλη μεριά.
    Το κλουβί από την μια έβλεπε τοίχο. Όσο ήμουν μακριά όλα οκ αρκετά δραστήρια έφερνε όλο το κλουβί σβούρα έτρωγε κλπ.
    Όταν πλησίαζα για αλλαγή εφημερίδας, τροφής, νερού κλπ έκανε σαν τρελή μέσα στο κλουβί σε σημείο που φοβόμουν μη σπάσει κανα φτερό οπότε με γρήγορες αλλά μαλακες κινήσεις έκανα τη δουλειά και απομακρυνόμουν καθώς της μιλούσα με ήρεμο τόνο για να ηρεμήσει.
    Να σημειώσω ότι την Τρίτη ημέρα μετα την αγορά, το πρωί έριξε την πατηθρα της και άνοιξα την πόρτα να την επανατοποθετησω και από τον φόβο της έφυγε από το κλουβί μέχρι που το βράδυ μπήκε να φάει και βρηκα ευκαιρία να την κλείσω.
    Επανέρχομαι στη δεύτερη βδομάδα που της έχω φτιάξει ένα σταντ και το έχω αφήσει δίπλα από το κλουβί να το βλέπει.
    Μετά από δυο μέρες έκανε σαν τρελή να βγει από το κλουβί δάγκωνε τα κάγκελα, έσπρωχνε το κεφάλι της ανάμεσα και φοβήθηκα μη χτυπήσει όποτε της άνοιξα με το σκεπτικό ότι μάλλον θέλει να πάει στο σταντ.
    Αμ δε! Την ειχα 4-5 μερες εκτός κλουβιού μες στο δωματιο μου, δεν πλησιαζε καν ούτε για φαΐ το κλουβι μέχρι που της έβαλα φαγητό και νερό εκτός κλουβιού για να μη πάθει τπτ. Η συμπεριφορά της δεν αλλάζει, όπου πάω πετάει απο την άλλη.
    Πηρα σαν συμβουλη απο καποιες ομαδες στο φβ να την πιασω με πετσετα κλπ που ουτε καν το εφαρμοσα και ουτε προκειται γιατι θελω να χτιστει μια σχεση που να ειναι βασισμενη στη θεληση του πουλιου να αλληλεπιδρα μαζι μ και οχι να ειναι αναγκασμενη επειδη δεν την ταιζω η δεν ξερω κι εγω τι αλλο.
    Η αλλη συμβουλη ηταν να εχω ΜΟΝΟ στο κλουβι τροφη, καποια λιχουδια που της αρεσει και νερο και καποια στιγμη σιγουρα θα μπει να φαει, οπως και εφαρμοσα.
    Οντως μπηκε στο κλουβι και την εκλεισα ομως μετα απο λιγες ωρες εκανε σαν τρελη να βγει παλι παρολα αυτα για τις επομενες δυο μερες δεν την εβγαλα.
    Επειτα ομως παρατηρησα οτι επεσε ψυχολογικα δεν κουνιοταν μεσα στο κλουβι παρα μονο σε καποιες φασεις παθαινε κριση και δαγκωνε τα καγκελα να βγει..οποτε την ξανα εβγαλα..με τον ιδιο τροπο ξανα μπηκε και την εκλεισα αλλες δυο φορες στο κλουβι ομως την αφηνα μετα απο λιγες ωρες να ξανα βγει σκεπτομενος οτι θα καταλαβει οτι θελω να μπαινει μεσα για λιγες ωρες και μετα ας ξανα βγαινει.
    Το προβλημα ειναι οτι εδω και μια βδομαδα δεν λεει να μπει μες στο κλουβι με τιποτα ουτε για φαι ουτε για νερο η τουλαχιστον δεν την εχω δει εγω οσο ειμαι στο δωματιο, ελπιζω οταν λειπω να μπαινει για νερο τουλαχιστον.
    Της βαζω μηλο που ειναι το αγαπημενο της μεσα στο κλουβι και την ωρα που δεν κοιταω η ειμαι απασχολημενος στο κινητο-λαπτοπ μπαινει αθορυβα μεσα παιρνει το μηλο και φευγει αμεσως γρηγορα.
    Καταλαβα οτι η τακτικη μου επεφερε τα αντιθετα αποτελεσματα απο τα επιθυμητα, το να μπαινει για υπνο μεσα στο κλουβι δλδ.

1) Καμια ιδεα στο τι να κανω για να μπαινει στο κλουβι; Η το εχω χασει το παιχνιδι;
    2) Καμια ιδεα για το τι να κανω ωστε να μην με αποφευγει σαν τον "εξω απο δω" με το λιβανι;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Μηπως ειναι αγριο- αγριο? Εχει δαχτυλίδι?

Νομιζω οτι έπρεπε να περιμενεις. Το πουλι ακομα σε φοβάται. Καλο θα ειναι να πιασεις με πετσετα και να ξαναβγει οταν θα εχει μαθει να τρωει απο το χέρι σου.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2020
    'Ονομα
    Valantis
    Κατοικίδιο
    Indian Ringneck
    Post Thanks / Like
    Όχι δεν έχει δαχτυλίδι όποτε φαντάζομαι ότι είναι άγριο άγριο. Άρα θεωρείτε ότι καλο θα ήταν να ξανά μπει στο κλουβί με τον οποιονδήποτε τρόπο και να ξανά βγει όταν και αν ημερευσει; Απ όσο έχω διαβάσει γενικά σε ελληνικα και ξένα σάιτ λένε ότι το ρινγκνεκ είναι αρκετά απαιτητικό ειδικά όταν είναι άγριο..αν πάρει δλδ ένα χρόνο να φάει από το χέρι μ να περιμένω ένα χρόνο μέχρι να το ξανά βγάλω έξω;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Stefanos
    Post Thanks / Like
    Επειδη υπαρχουν πλεον και ελευθερα ρινγνεκ στην Ελλαδα και το δικο σου είναι αρχεγονο χωρίς δαχτυλίδι τοτε παει το μυαλο μηπως ειναι καποιο πιασμενο απο τη φυση.

Ηλικια εαν ειναι ενηλικο δε ξέρω ποσο θα παρει να σε μάθει.

Εξηγούμαι οτι δεν ειχα ποτε ringneck αλλα μονο κοκατιλ και με βαση αυτη την εμπειρία μιλαω. Ο αρσενικος μου αγοραστηκε απο μαγαζι αγριος. Κοντα στο ηρεμο θηλυκο εμαθε απλα να μπαίνει μονος στο κλουβι. Στην αρχη εκανα αμαν να τον ξαναβαλω μεσα για αυτο και σταμάτησα μέχρι να ηρεμησει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2020
    'Ονομα
    Valantis
    Κατοικίδιο
    Indian Ringneck
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω πολυ!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις