Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 11
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα στα πόδια καναρας

Καλημέρα,

Την βοηθεια σας παρακαλώ αν γνωρίζετε , εδω και ενα μήνα με ενάμιση το ένα δάχτυλο της καναρας είχε πρηστεί και δεν μπορούσε να πατησει το πόδι της (το αλλο πόδι ήταν μια χαρα )ξεκίνησα να της βαζω epitol, μετα απο 3-4 μέρες δεν είδα υποχωρηση ισα ισα εβλεπα οτι πριζόταν μεχρι που εγινε ετσι :
    τελικα την πήγα σε κτηνιατρο που βλέπει και πουλια όπου μου είπε οτι εχει κανει αποστημα και χρειαζόταν καθαρισμα και δεσιμο με αλοιφη και ολα θα πανε καλα , αφου το καθαρισε τησ έδεσε το πόδι αλλα το δεσιμο ηταν τοσο χάλια που κατεληξε να γίνουν ολα τα δαχτυλα χάλια και να κολησουν μεταξύ τους να μην τα πολυλογό στο τέλος της έκοψε το ένα δάχτυλο , τωρα παει καλυτερα είναι ακόμα δεμένο αλλα στην αλλαγη που έκανε το είδαμε οτι είναι σχεδον οκ και μαλλον την αλλη βδομάδα θα το λυσουμε. Τωρα αρχιζουν τα δύσκολα ������ σήμερα που την είδα να τρώει παρατήρησα οτι και στο άλλο πόδι ξεκινάει η ιδια ιστορία
    το εχετε ξανα δει ? Εχω τρελαθει, η κακομοίρα εχει ταλαιπωρηθεί αρκετα .Ξεκινησα παλι epithol μεχρι να δω τι θα κάνω .
    Την αποψη σας παρακαλώ.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Κώστα.Πρέπει να απευθυνθείς πάλι στο γιατρό σου.Προφανώς έχεις το ίδιο πρόβλημα και στο άλλο πόδι.Σου είπε που οφείλεται το προβλημά σου;Φαίνεται όντως ταλαιπωρημένο ,έχει χάσει αρκετά φτερά πιθανόν και απο στρες.Το έχεις έξω το πουλάκι;Αν ναι ίσως που απεύχομαι να έχει ξηρή ευλογιά

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Ναι , εξω την εχω αυριο θα την παω στον γιατρο να της κάνει αλλαγη στο αλλο πόδι , απ' οτι διάβασα για την ευλογια δεν υπαρχει καποιο σιγουρο φάρμακο όλοι δοκιμάζουν , εγω της βαζω betafusin.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    Θηλυκό κοκατίλ, καναρίνια, ενυδρειο 100λ
    Post Thanks / Like
    Μήπως είναι από αιμομιξία;;; Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις....το είχε ή τώρα το απέκτησε;;
    Το κάθε πουλί είτε 1ος€ είτε 100€ έχει ζωή. Κάντε το να τη ζήσει όμορφα...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Οχι, δεν υπάρχει αιμομιξία , τρια χρόνια που την εχω οτε δεν εχει βγάλει το παραμικρό

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Κώστα αν την έχεις έξω φρόντισε να φτιάξεις κάποιο τελάρο με σίτα να την προστατεύεις από τα κουνούπια.Πρέπει να την παρακολουθήσεις ,αν είναι είναι ευλογιά μπορεί να γυρίσει απο ξηρή σε υγρή.Αν είναι ξηρή είναι διαχειρίσιμο.Τι πατήθρες έχεις;

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Στο κλουβί έχω 2 ξύλινα και 2 πλαστικά , στο pet shop που έδειξα σε φωτό σε ένα παιδί εκεί που ξέρει κάποια πράγματα μου είπε ότι είναι ευλογία και να του βάλω μπετατιν και ότι θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει .

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Αν έχεις αποτέλεσμα με μια θεραπεία μείνε σ' αυτό.Αν δεν αλλάξει κάτι τότε δοκιμάζουμε κάτι άλλο.Βάλε παντού ξύλινες και να τις αλλάζεις τακτικά με καθαρές.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Moλις γυρισα απο τον γιατρό , λοιπον στο πρωτο πόδι ακόμα τα 2 δαχτυλα είναι πρισμένα και μετα τα δαχτυλα εχει ενα πριξιμο , στο δέυτερο πόδι το ένα δαχτυλο (αυτο που εχω ανεβάσει στην φωτό) εχει κάνει απόστημα , το καθάρησε κε της έβαλε αλοιφη bedadin αναπλαστική + στο ίδιο πόδι αλλο ενα δαχτυλο πρισμένο , της το έδεσε και αυτο το πόδι οπότε είναι με δυο μπαταρισμένα πόδια , τον ρωτησα αν είναι ευλογια και μου είπε οτι δεν είναι ετσι η ευλογια καποιο μικρόβιο είναι , μου εδωσε αντιβιωση απο μια σταγόνα πρωι βραδυ και meloxycam μια σταγόνα την ημέρα και επανέλεγχο την αλλη Δευτερα .

10. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Τα νεα μου δεν είναι και τόσο ευχάριστα στο πρωτο υπαρχει ακόμα ενα πριξιμο +οτι μετα απο τοσο δεσιμο το ποδι της εχει στραβώσει προς τα εξω , τωρα εχουμε και το αλλο πόδι δεμένο το οποιο μετα απο αντιβίωση και meloxicam δεν εχει συνελθει ακόμα . Την λυπάμαι γιατι είναι δεν εχει καταπέσει αλλα δείχνει να πονάει . Ο γιατρός μου είπε οτι ειναι απο καποιο μικρόβιο αλλα πλέον είμαι σιγουρος οτι δεν ξέρει και πλεον πειραματίζεται .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας