Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2020
    'Ονομα
    Ρενα
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια, σκυλους
    Post Thanks / Like

Απορία για το φύλο καναρινιών

Καλημέρα. Καλο μήνα. Διάβαζα τις συνομιλίες σας καιρό και αποφάσισα να πάρω μέρος. Έχω 4 καναρίνια, 3 αρσενικά και ένα θηλυκό. Αυτό που έχω να παρατηρησω είναι ότι τελικά οι Κανάρες κάνουν παραπάνω αυγά απ ότι ακούω. Σημειωτεον τα 2 καναρινια τα έχω από το καλοκαίρι που ήταν 3 μηνών και κανένα δεν είχε δείξει τι φύλο εινσι μέχρι που το ένα άρχισε να κάνει αυγά. Περίμενα να ολοκληρώσει την ασπορη ωοτοκια, τα αφαίρεσα και τα έβαλα μαζί. Εκεί έκανε 9 αυγά οπου ακούγοντας τον υπάλληλο ενός καταστήματος για Pet και κοναντας βιαστική ωοσκοπηση, τα αφαίρεσα. Αφαίρεσα και το ένα καναρίνι που μου είχαν πει ότι μάλλον ήταν θηλυκό και την έβαλα μετά από λίγες μέρες με άλλο αρσενικό Αυτη τη στιγμή είμαστε στην 7η μέρα και έχει 8 αυγά.Απλα το αναφέρω γιατί διαβάζω διαφορά περί συνηθισμένου ορίου αυγων. Δεν έχω πείρα σε αναπαραγωγή καναρινιων οπότε αν έχετε συμβουλές να μου δώσετε, καλοδεχουμενες. Καλημέρα και πάλι!! .

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Σωτήρης
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Ρένα καλώς ήρθες στην παρέα μας. Γράφω χωρίς να έχω πολύ καταλάβει το τι ακριβώς θέλεις να τονισεις στην κουβέντα. Πρώτα απολα ας ξεκαθαρισουμε ότι είμαι ερασιτέχνης με λίγες γνώσεις στα καναρινια,οπου κάθε χρόνο μαθαίνω και διαφορετικά πράγματα με την παρατήρηση που κανω. Μας λες ότι απομακρυνες τα αυγα με αποτυχημένη οωσκοπηση. Οωσκοπηση κάνουμε συνήθως την 5 μερα από την στιγμή όπου η καναρα θα έχει τελειώσει και με την γεννα του τελευταιου αυγου. Μετά ας συζητήσουμε το θέμα με τα αυγα όπου αναφέρεις. Αυγα κάνει όσα θέλει η καναρα. Προσωπικά έχει τύχει να κάνει από 1 μέχρι και 6 αυγα. Παραπάνω ποτέ όσα ζευγαρια και αν είχα.... Βεβαια στα πολλά αυγα το δύσκολο είναι ότι εάν δεν βάζεις ψεύτικα αυγα να σκασουν ολα μαζι το πρώτο πουλακι που θα βγει μέχρι το τελευταίο θα απέχει στα 9 αυγα, 9μερες.... Πράγμα το οποίο σημαίνει δυσκολία στην διατροφή διότι μέσα στην φωλια θα υπάρχουν θηρία τα οποία δεν θα προλαβαίνει να τρωει. Και αν προβάλει να φαει σε μια φωλια πάνω από 5 πουλιά είναι κομμάτι δύσκολο να χωρέσουν.... Όπου κάποια θα πετάγονται κάτω..... Αυτα ειναι τα προβλήματα. Δεν ειπε κάνεις νομίζω αλλά ούτε και έχει τεκμηρίωθει κανόνας που να λέει η καναρα κάνει τόσα αυγα......

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ρένα, μήπως τα 9 αυγά είναι από δύο πουλιά που θεωρούσες ζευγάρι και είναι και τα δύο θηλυκά? Μήπως έχεις πάνω από 2 πουλιά σε ένα κλουβί και στην ίδια φωλιά έχουν γεννήσει περισσότερα πουλιά?
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

4. Likes sarpijk liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2020
    'Ονομα
    Ρενα
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια, σκυλους
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα. Τα 2 καναρινια, όπως είπα, τα πήρα πέρυσι οπότε τωρα είναι ενός ετους.Η φωλιά έχει μόνο όσα αναφέρω, δεν έχει παραπάνω πουλιά. Πιστεψα ομως(δικαιολογημενα τελικά) ότι ήταν διαφορετικού φύλου αυτά τα 2 και αποφάσισα να τα ζευγαρώσω, βλέποντας και το θηλυκό να κάνει αυγά (στο δικό του κλουβί στην αρχή) .Την άφησα να τελειώσει τα ασπορα και μετά από λίγες μέρες την έβαλα μαζί με το άλλο. Εδώ αρχίζει η περιπέτεια. Έκανε 9 αυγά σε διάστημα 6 ημερών. Συμβουλευτηκα ένα pet shop όπου μου είπαν ότι "αποκλείεται να κάνει τόσα αυγά ένα καναρινι. Μάλλον είναι και τα δύο θηλυκά". (Το δεύτερο καναρίνι δεν είχε κελαηδησει ποτέ καθαρά και δυνατά). Έτσι τα απομάκρυνα, αφού έκανα βιαστική ωοσκοπηση γιατί ακουσα τα λόγια της πωλήτριας... Αγόρασα, λοιπόν, ένα αρσενικό από το μαγαζι(για να είμαι σίγουρη!!) και μετά από λίγες μέρες τους έβαλα μαζί. Έγιναν τα γνωστά... Άρχισαν να ψιλό τσακώνονται ώσπου στο τέλος ταίριαξαν και αυτή τη στιγμή έχω 8 αυγά σε 7 ημερες(έως εχτές).Τα εξιστορω αυτά απλά γιατί μάλλον κάποιες ράτσες καναρινιων κάνουν και 2 αυγά την ημέρα ή και πάνω από 5 η 6 που διαβάζω.Ήθελα να το γράψω μήπως βρεθεί κι άλλος στη θέση μου έχοντας την ίδια απορία... Όσον αφορά τα νέα αυγά, δυστυχώς, σαν πρωταρα δεν έβαλα ψεύτικα.... Οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει αν βγουν μικρά...Σημερα είναι η πρώτη μέρα που δεν έκανε νέο αυγό. Ξεκίνησε 25.4 να γεννάει και από τις 27.4 σχεδόν δε βγαίνει από τη φωλιά πάντα μαζί με το αρσενικο. (κάθονται και τα δύο, το ένα πάνω στο άλλο, μέσα στη φωλιά),

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2020
    'Ονομα
    Ρενα
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια, σκυλους
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα. Ίσως απ εδώ και έπειτα, να χρειαστώ τις συμβουλές σας.. Δεν έχει σημασία αν είστε ερασιτέχνης... Οταν και αν σκάσουν πουλάκια (θα κάνω σε 5 μέρες ωοσκοπηση) σε περίπτωση που είναι πολλά, θα ήθελα να μου γράψετε πως μπορώ να τα βοηθήσω. Η διατροφή των γονιων είναι πληρης. Βιταμίνες, αυγό με τσοφλι καθημερινά, αυγοτροφη,μήλο, βιταμίνες και στο νερο...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2020
    'Ονομα
    Ρενα
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια, σκυλους
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα και πάλι. Έκανα, τελικά ωοσκοπηση και προχτές αλλά και σήμερα που (από τις 27.4 που έκατσε) θεωρείται η 11η μέρα,ομως είναι ασπορα. Και μάλιστα δεν είχε 8 αλλά 9 αυγά γιατί βρήκα και ένα σπασμένο ανάμεσα στα νήματα.Τους χωρισα να ξεκουραστουν.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Ρένα, βγάλε καμία φωτογραφία των πουλιών χαμηλά στην αμάρα, με ελαφρώς βρεγμένα και παραμερισμένα τα πουπουλα.
    Ίσως καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη, αν και φοβάμαι είναι θηλυκά τα συγκεκριμένα πουλιά.
    Αν τραβήξεις τις φωτογραφίες με κινητό, το Tapatalk είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να τις ανεβάσεις.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2020
    'Ονομα
    Ρενα
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια, σκυλους
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα. Κανένα πρόβλημα για την αλλαγή στο άρθρο. Εντάξει, θα το παλέψω για τις φώτο. Αλλά είναι αδύνατο να είναι 2 θηλυκά γιατι το ενα το αγόρασα από pet Shop για "αρσενικο"!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας