Γεια σας είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα,
προσφατα έχασα ένα καναρίνι μωσαϊκό δυο ετών μέσα σε 24 ώρες. Το πουλί ήταν μια χαρά κελαηδούσε έτρωγε ήταν ζωηρό.
Μετα από το εβδομαδιαίο καθάρισμα του κλουβιου( με χλιαρό νερό μόνο) το πουλάκι καθόταν στον πάτο φουσκωμένο , έδειχνε αποπροσανατολισμένο ,είχε ανοίξει φτερά και έκανε κύκλους γύρω από τον εαυτό του. Στο σπίτι είχα μόνο aviomycin όποτε μετά από ερώτηση σε κάποιον που είχε εμπειρία από καναρίνια έδωσα 7 σταγόνες σε μια μικρή ποτίστρα με νερό. Το πουλί έτρωγε μόνο την αυγό τροφή κ όχι σπόρους κ επειδή δεν το είδα να πίνει νερό του έδωσα δυο σταγόνες με το σταγονόμετρο κ συνολικά 6 μέσα στην ημέρα.αυτα εμφανίστηκαν στις 24 Μαρτίου μετά τις 12 το μεσημέρι.
την επόμενη ημέρα το πουλί έδειχνε οτι ειναι κάπως καλύτερα έτρωγε κ έπινε νερό και έτρωγε κ σπόρους.
ομως όταν έτρωγε μετά φούσκωνε και κοιμόταν .
πηρα τηλέφωνο σε πτηνιατρο λόγω ημέρας και μου είπαν να σταματήσω την αντιβίωση να δώσω βιταμίνες με προβιοτικά ( που δεν είχα , είχα μόνο vitacomplex) την ποια και έβαλα στο νερό, και μ είπαν να συλλέξω κουτσουλιές για εξέταση.το πτηνό χειροτέρεψε ραγδαία το μεσημέρι δεν μπορούσε να σταθεί ούτε στη πατηθρα και άρχισε να πρήζεσαι το αριστερό του μάτι .χορηγησα μια σταγόνα aviomycin και μετά από υπόδειξη του πτηνιατρου μου είπε να κάνω διάλυμα δοξυκυξλινης και να χορηγώ μια σταγόνα κάθε ώρα και ενδιάμεσα σταγόνες από διάλυμα Almora. Μέχρι όμως να πάρω άδεια να βγω για να πάρω το φάρμακο από ένα φίλο το πουλάκι πέθανε. Το έστειλα για νεκροτομή αφού το έβαλα κατευθείαν στο ψυγείο κλεισμένο σε αλουμινόχαρτο και έφυγε την επόμενη μερα σε ισοθερμικού με πάγο κύστη.δηλαδη στις 26 Μαρτίου .τα αποτελέσματα της νεκροψίας βγήκαν στις 28 .
αμεση μικροσκοπική έδειξε αυγά ascaridia Galli και trichomonas gallinarum
καλλιέργεια παθολογικού υλικού staphylococcus aureus
μύκητες αρνητικό
διαγνωση σταφυλόκοκκικη λοίμωξη .
πως προέκυψε αυτό σε νεαρό πουλί που ζει μέσα σε καθαρό κλουβί και τρώει τροφή συσκευασμένη και Αυγ ιό τροφή υψηλής ποιότητας?
συγγνωμη για το....σεντόνι