Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Σκουφάτο καναρίνι Klaidi, κοινή κανάρα Χρυσαυγή, αρσενικό τιμπράντο καναρίνι Κώστας, κοινή Κανάρα Σοφία, καρδερίνα Παντελής και καρδερινοκάναρο Μήτσος.
    Post Thanks / Like

Η δική μου προσπάθεια για το 2020

Καλησπέρα σε όλους. Φέτος και μετά από μία τραγική περσινή αναπαραγωγική χρονιά για μένα μιας και από ότι κατάλαβα το ζευγαράκι μου δεν ταίριαζε αποφάσισα να κάνω κάποιες αλλαγές και συγκεκριμένα φέτος έβαλα δύο ζευγαράκια για αναπαραγωγή. Έτσι λοιπόν την θηλυκιά που έβαλα πέρσι φέτος την έβαλα με το άλλο αρσενικό καναρινάκι τιμπράντο που έχω το οποίο υπολογίζω ότι είναι περίπου 6 με 7 χρονών και γενικότερα είναι ένα πάρα πολύ ταλαιπωρημένο πουλάκι και φέτος που γενικότερα είναι τελείως καλά θεώρησα πως είναι μία πολύ καλή ευκαιρία και αυτός επιτέλους να νιώσει λίγο χαρούμενος και μιας και με αυτή τη θηλυκιά από πάντα τα πήγαιναν πάρα πολύ καλά τους έβαλα για ζευγάρωμα. Το ζευγαράκι αυτό αφού ήταν για δύο εβδομάδες με χώρισμα μπήκε μαζί την Τετάρτη και από προχθές ξεκίνησαν να φτιάχνουν φωλιά ενώ σήμερα η φωλιά είναι σχεδόν έτοιμη και η θηλυκιά κοιμήθηκε μέσα οπότε ίσως αύριο να έχουμε αυγουλάκι. Για τον άλλον μου αρσενικό αποφάσισα να πάρω μία καινούργια θηλυκιά με την οποία τους είχα μία εβδομάδα περίπου με χώρισμα μιας και μου φαινόντουσαν και τα δύο πολύ πυρωμένα και μετά τα έβαλα μαζί. Εδώ ο αρσενικός φέτος όμως φαίνεται κάπως πιο ανώριμος από ότι τον είχα υπολογίσει μιας και ενώ αυτή τον προκαλεί συνέχεια αυτόν τον βλέπω πιο διστακτικό αν και νομίζω πως και αυτός έχει κάνει την πράξη αλλά γενικότερα πιο πολύ αυτά παίζουν με το νήμα και γενικότερα δεν τα βλέπω να θέλουν ακόμα να κάνουνε κάτι ωστόσο σήμερα το πρωί είδα πως η θηλυκιά αλλά και αυτός έβαζαν κάποια νήματα στη φωλιά. Και στα δύο ζευγάρια έχω κάνει διατροφική προετοιμασία εδώ και δύο μήνες ή μπορεί και περισσότερο δίνοντάς τους συνέχεια διάφορα φρούτα και λαχανικά καθώς επίσης και φρέσκο αυγό μία φορά την εβδομάδα και τους το βγάζω μετά από κάποιες ώρες αλλά και βιταμίνες αυτές του εμπορίου μάλλον τώρα θα κάτσω να τους φτιάξω και δική μου αυγοτροφή αλλά και αυτό το μίγμα σπόρων που επίσης υπάρχει στο εμπόριο και αραιά και που τους ρίχνω μέσα και λίγο παπαρουνόσπορο. Τα πουλάκια τα έχω μόνα τους στο πίσω μπαλκόνι όπου υπάρχει απόλυτη ησυχία και μεταξύ τους έχουν μόνο ακουστική όχι οπτική επαφή. Αυτά λοιπόν και με την Ελπίδα φέτος τα πράγματα να πάνε πολύ καλύτερα από πέρσι και φυσικά όχι μόνο για εμένα αλλά και για όλους τους φίλους μας εδώ μέσα που και αυτοί κάνουν τη δική τους προσπάθεια και αναπαράγουν τα αγαπημένα τους πουλάκια. Καλή αναπαραγωγική χρονιά λοιπόν σε όλους μας Με όμορφα και υγιή πουλάκια και χαρούμενες στιγμές για όλους μας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Likes wild15, dinosd, MacGyver, sotos2908, thanos. liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2019
    'Ονομα
    ΜΗΝΑΣ ΣΑΙΤΑΚΗΣ
    Post Thanks / Like
    Καλή αναπαραγωγική περίοδο να έχεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes gpolo250 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου εύχομαι τα καλύτερα για τα πουλάκια σου και θέλουμε και πολλές φωτογραφίες
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

6. Likes gpolo250, dinosd liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Σκουφάτο καναρίνι Klaidi, κοινή κανάρα Χρυσαυγή, αρσενικό τιμπράντο καναρίνι Κώστας, κοινή Κανάρα Σοφία, καρδερίνα Παντελής και καρδερινοκάναρο Μήτσος.
    Post Thanks / Like
    Εννοείται πως θα έχουμε και αρκετές φωτογραφίες. Τα νέα είναι ότι στο πρώτο ζευγάρι η θηλυκιά κάθεται μέσα στη φωλιά από εχτές αρκετά αλλά και σήμερα όλη μέρα και πραγματικά δεν σηκωνόταν σχεδόν με τίποτα κάποια στιγμή πριν από λίγο που τη σήκωσα να δω αν έχει αυγό που ακόμα δεν έχει κάνει αν και νομίζω πως είναι φυσιολογικό να κάθονται τρεις-τέσσερις μέρες πριν γεννήσουν το αυγό στη φωλιά. Εξελίξεις όμως είχαμε σήμερα στο δεύτερο ζευγαράκι καθώς ενώ μέχρι χθες το βράδυ η κατάσταση που επικρατούσε ήταν χαοτική και πραγματικά πίστευα ότι μπορεί και να μην κάνουμε τίποτα φέτος καθώς τα νύματα ήταν πεταμένα κάτω και γενικότερα δεν έδειχναν καμία διάθεση για να ασχοληθούν με τη φωλιά παρόλο που μεταξύ τους τα πήγαιναν μία χαρά από την πρώτη μέρα σήμερα ξαφνικά η φωλιά ήταν σχεδόν έτοιμη και από τα δύο πουλιά και αυτή τη στιγμή που κάθομαι και τα κοιτάω φτιάχνουν εντατικά τη φωλιά τους και μέσα σε το πολύ δύο ώρες πιστεύω πως θα έχουν τελειώσει. Δεν σταματούν όμως ποτέ να μας εκπλήσσουν και μου κάνει εντύπωση πως και η θηλυκιά από το πρώτο ζευγάρι δεν καθόταν ποτέ στη φωλιά αν δεν έχει κάνει το πρώτο αυγό και φέτος κάθεται από εχθές αλλά ειδικά σήμερα δεν σηκώνεται με τίποτα. Για να μην κρύβομαι αυτό με ανησυχεί λιγάκι στο συγκεκριμένο πουλάκι αν και νομίζω πως όλα θα πάνε καλά και αύριο μεθαύριο θα έχουμε το πρώτο αυγουλάκι. Αυτή είναι τριών χρόνων περίπου δεν τα έχει κλείσει ακόμα οπότε νομίζω δεν τίθεται θέμα ηλικίας.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μην αγχώνεσαι θα πάνε όλα καλά. Μην τα ενοχλείς συνέχεια, ξέρουν καλύτερα από τον καθένα μας. Μπορεί να παίζουν με τα νήματα για μέρες και να χτίσουν φωλιά σε μια ώρα όταν θα νοιώσουν έτοιμα.
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

9. Likes sotos2908, gpolo250 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν παιδιά οι εξελίξεις όσον αφορά στο πρώτο ζευγαράκι είναι οι ίδιες με χθες δεν έχει αλλάξει κάτι. Σήμερα το πρωί τους έβρασα αυγό και στα δύο ζευγάρια και καθώς τους το έβαζα η θηλυκιά σηκώθηκε από τη φωλιά για να φάει και είδα ότι ακόμα δεν έχει κάνει αυγουλάκι ωστόσο εννοείται ότι δεν ανησυχούμε και δεν αγχωνόμαστε καθώς όλα δείχνουν πως θα πάνε υπέροχα τουλάχιστον με αυτό το ζευγαράκι. Γιατί δυστυχώς για το δεύτερο τα νέα δεν είναι καθόλου καλά μιας και το μεσημέρι και ενώ μέχρι τότε η θηλυκιά μου φαινότανε σχετικά καλά το μεσημέρι την είδα να κάθεται φουσκωμένη με τα φτερά μέσα στο κεφάλι στον πάτο του κλουβιού. Εννοείται ότι τις έβγαλα τα πάντα από μέσα φωλιά νήμα και φυσικά τα καθάρισα πολύ καλά ενώ έβγαλα και τον αρσενικό από μέσα και τον έβαλα σε ένα άλλο κλουβάκι στο μπροστά μπαλκόνι με την καρδερίνα και το καρδερινοκάναρο. Την θηλυκιά την έβαλα μέσα σε ένα δωμάτιο με ζέστη και μπορώ να πω ότι η κατάσταση της βελτιώθηκε αισθητά καθώς ήταν φουσκωμένη λιγότερο από το μεσημέρι πριν από λίγο που βγήκα και την είδα αλλά είχε όρεξη έτρωγε έπαιζε και καλούσε τον αρσενικό. Η αλήθεια είναι πως έχω ένα κακό προαίσθημα μιας και πριν από λίγο καιρό πάλι είχε παρουσιάσει κάποια περίεργα συμπτώματα αλλά της είχα βάλει ένα φάρμακο για διάρροια τώρα να σας πω δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο είναι θα το τσεκάρω αύριο και η αλήθεια είναι ότι της έφυγε αμέσως και βέβαια ακολούθησα ακριβώς τη δοσολογία που έγραφε. Τώρα λογικά αύριο θα ανοίξω καινούργιο θέμα στην κατάλληλη ενότητα για αυτό το πουλάκι. Τι να πω αυτό δυστυχώς ήταν κάτι που δεν το περίμενα και μακάρι να αναρρώσει γρήγορα έτσι ώστε σε κανέναν μήνα να ξανασκεφτούμε το ενδεχόμενο να ξαναμπεί για αναπαραγωγή αν και χλωμό το βλέπω να την ξαναβάλω φέτος.

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Γιάννη, η μεταφορά σε ζεστό χώρο ήταν καλή κίνηση.
    Τη περίπτωση της δυστοκίας την έχεις αποκλείσει;

12. Likes gpolo250 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    το ενδεχόμενο της δυστοκίας το σκέφτηκα αλλά το απέκλεισα σχετικά γρήγορα καθώς από όσα τουλάχιστον έχω διαβάσει δεν εμφάνισε κάποιο σχετικό σύμπτωμα πέραν του ότι έκατσε κάτω φουσκωμένη αλλά κι αυτό δεν το έκανε με ανοιχτά τα φτερά ούτε έκανε προσπάθειες να γεννήσει. Από τότε που την έβαλα μέσα σε ζεστό χώρο συνήλθε αρκετά και χθες το πρωί και από εκεί και πέρα έδειχνε υγιέστατη και μία χαρά και μάλιστα και χθες και σήμερα που είχε ήλιο την είχα βγάλει στο μπροστά μπαλκόνι φυσικά μακριά από τα άλλα τρία πουλιά που είναι εκεί μήπως τυχόν τους μεταδώσει κάτι μιας και είχε ήλιο καθώς ξέρω πως ο ήλιος βοηθάει στα άρρωστα πουλάκια και όχι μόνο και μπορώ να σας πω ότι γινόταν χαμός και τις δύο μέρες καθώς είχε καταλάβει την παρουσία του αρσενικού και εκείνος τη δικιά της και όλη την ώρα το ένα πουλί καλούσε το άλλο. Όμως παρατήρησα χτες έντονη διάρροια και έτσι την ξεκίνησα aviomycine μιας και έχω διαβάσει ότι κάνει καλό στις διάρροιες και στις λοιμώξεις του εντέρου και να πω πως είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο φάρμακο και εύχομαι να βοηθήσει. Εννοείται πως όποια πρόταση η παρατήρηση πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτη και ο λόγος που δεν έχω ανοίξει θέμα ειδικά για αυτό το πουλάκι στην ενότητα των ασθενειών είναι γιατί δείχνει υγιέστατο και σήμερα οι κουτσουλιές του ήταν σχεδόν κανονικές και δείχνει να σφύζει από ζωή. Τώρα μακάρι όλα να πάνε καλά έτσι ώστε σε κανέναν μήνα το λιγότερο να ξανασκεφτώ το ενδεχόμενο να τη βάλω για ζευγάρωμα φέτος γιατί είναι κρίμα να χάσει τη χρονιά αλλά αυτό θα γίνει μόνο αν είναι 100% υγιή. Στο άλλο ζευγάρι σήμερα το πρωί που έβαλα αγγούρι και τα καθάρισα λίγο η θηλυκιά σηκώθηκε και είδα ότι ακόμα δεν έχουμε αυγό και να σας πω ότι πλέον έχω αρχίσει να ανησυχώ καθώς βλέπω ότι και η αμάρα της θηλυκιάς είναι φουσκωμένη σαν να έχει αυγά και να δυσκολεύεται να τα βγάλει όχι ακόμα σε δυστοκία μιας και το πουλί είναι πολύ ζωηρό και έχει όρεξη και το μεσημέρι που την πέτυχα εκτός αλλά δεν μπορώ να ξέρω τι θα ακολουθήσει και από εχθές της έβαλα σουπιοκόκκαλο δεν σηκώθηκε όταν της το έβαλα και δεν το έφαγε αλλά γενικότερα δεν συνηθίζει να το τρώει οπότε αποφάσισα να της το τρίψω τουλάχιστον όσο μπορούσα σε μία ταΐστρα και θέλω τώρα να δω αν θα το κοιτάξει καθώς όταν της το έβαλα αυτό το πρωί ήταν όλη την ώρα εκεί δίπλα και το κοιτούσε. Τώρα δεν θέλω να τα ενοχλώ θα τα κοιτάξω αύριο ξανά για να δω αλλά ελπίζω το ασβέστιο να την βοηθήσει να γεννήσει γιατί αλλιώς δεν ξέρω και φοβάμαι μήπως έχουμε κάποια άσχημη κατάληξη.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας