Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Προσπάθεια αναπαραγωγής καρδερίνες - φανέτα 2020

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως και το 2019 με το θέμα:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...%84%CE%B1-2019

και το 2018, για τα φανετάκια:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...%84%CE%B1-2018

και για τις καρδερίνες ορισμένα σκόρπια στιγμιότυπα από εδώ και κάτω:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...85%CF%80%CE%B1

έτσι και φέτος θα προσπαθήσω να σας παρουσιάσω στιγμιότυπα από τις προσπάθειες αναπαραγωγής από τα ζευγαράκια μου. Πριν ξεκινήσουμε, για όποιον ενδιαφέρετε, μπορεί να διαβάσει πώς φτάσαμε μέχρι εδώ:

http://www.greekbirdclub.com/showthr...81%CE%AF%CE%B1

Λοιπόν, φέτος υπολογίζω τα παρακάτω ζευγάρια:

• Θηλυκή καρδερίνα 4 ετών με αρσενικό 3 ετών (περσινό ζευγάρι με 3 ένσπορες γέννες)
    • Θηλυκή καρδερίνα 3 ετών (η τρελή!!!) με αρσενικό του 2019 που μου χάρισε ο Κώστας, (ευχαριστώ J )
    • Θηλυκή καρδερίνα με αρσενικό που είχα βγάλει το 2018 (6άρακι – παιδί της τρελής). Είναι περσινό ζευγάρι και είναι και τα δύο του 2018. Αυτά μου έδωσαν και ένα αρσενικό με γραβατούλα.
    • Θηλυκό δικό μου με δεύτερο αρσενικό του Κώστα, του 2019 και τα δύο πουλάκια.

Επομένως, από τα 3 περσινά ζευγάρια, όπου όλα έδωσαν πουλάκια, τα 2 παραμένουν τα ίδια. Το άλλο αρσενικό το έδωσα στον αδερφό μου με θηλυκό του 2019 από τα μικρά του πρώτου ζευγαριού. Την τρελή την κράτησα λόγω … χαρακτήρα (να δούμε τι θα κάνει φέτος). Θυμίζω είναι αυτή εδώ:

Επίσης, είναι 2 ζευγάρια φανέτα, 5 ετών τα αρσενικά και 3 τα θηλυκά, τα οποία είναι τα ίδια με τις προηγούμενες χρονιές. Θυμίζω ότι πρόπερσι πήρα πουλάκια και από τα δύο ζευγάρια (αριστεροπόδαρα και δεξιοπόδαρα από τα κλειστά δακτυλιδάκια που έβαζα για να ξεχωρίζω τα μικρά από πιο ζευγάρι είναι) και πέρυσι έβαλα μόνο το ένα ζευγαράκι όπου και πήρα πουλάκια, γιατί στο άλλο ζευγάρι το αρσενικό είχε επιτεθεί και τραυμάτισε το θηλυκό και δεν μπήκε για αναπαραγωγή. Το τελευταίο ζευγάρι λογικά θα μπει στην ταράτσα σε 60άρα, επειδή στην 6η 76άρα που είναι διαθέσιμη θέλω να έχω με χώρισμα τις 2 παραμάνες ντιμπράντο αν τυχόν χρειαστούν (είναι από τα πρώτα πουλάκια που είχα βγάλει το 2015, τότε που είχα μόνο καναρινάκια). Με τις παραμάνες θα έχω και από μια αρσενική καρδερίνα, από τα μικρά που ταΐζαμε πέρυσι με σύριγγα (δεν έχω που να τα βάλω), γιατί θέλω να τα κρατήσω για επόμενη χρονιά και είναι λαλίστατα (το ένα είναι με την γραβατούλα που ανέφερα παραπάνω). Αυτά δεν τα εμπιστεύτηκα φέτος για ζευγαράκια, γιατί νομίζω ότι είναι πιο αδύναμα σε σχέση με τα υπόλοιπα (δεν έχουν «νεύρο» όταν τα πιάνω στα χέρια μου).
    Δυστυχώς ο χώρος είναι περιορισμένος και κάποιο από τα παραπάνω ζευγαράκια μπορεί να το εμπιστευτώ σε κάποιο φίλο. Η λύση της ταράτσας αν και έχει βολέψει το 2018, προσπαθώ να την αποφύγω (βασικά, πέφτει παντόφλα!!!).

Όσο αφορά την προετοιμασία μέχρι τώρα, δεν έχω κάνει τίποτα σπουδαίο και δεν νομίζω ότι θα κάνω. Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα θέματα δεν χρησιμοποιώ πυρωτικά, δυναμωτικά, βιταμίνες και φάρμακα προληπτικά και έχω ελαττώσει και τα μαγειρέματα... Μπορεί να φτιάξω κάποια αυγοτροφή, κυρίως λόγω ευκολίας στη χρήση της για να μην βράζω αυγά κάθε μέρα, και μάλλον δε θα τους δώσω ούτε αυγοτροφή του εμπορίου και φέτος.

Η διατροφή τους λοιπόν αποτελείται από το μείγμα σπόρων που δίνω όλο το χρόνο (royal no3), που είναι αρκετά οικονομικό, μαζί με έξτρα ταΐστρες με καναβούρι, και μερικές φορές ηλιόσπορο, περίλλα, νίζερ, σουσάμι. Εκτός από βρασμένα αυγά, δίνω χορταρικά (τσουκνίδα, ιταλικό ραδίκι, αντράκλα, σπόρια πιπεριάς, κλωναράκια ξερής ρίγανης). Σε κάθε κλουβί έχω όλο το χρόνο σουπιοκόκκαλο και γκριτ με άνθρακα.

Τα παραπάνω σηκώνουν αρκετή κουβέντα, αλλά δε θα ήθελα να επεκταθώ εκτενέστερα. Κάθε εκτροφέας θέλει το καλύτερο για τα πουλάκια του και οι απόψεις διίστανται σε τι είναι το καλύτερο και αποδοτικότερο για την εκτροφή του. Δεν προτρέπω κανέναν να ακολουθήσει το δικό μου πρόγραμμα, γιατί είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο στην διατήρηση και αναπαραγωγή των πουλιών, όπως η, το μέγεθος και η θέση των κλουβιών, το φως, η ηλιοφάνεια, αν έχουν οπτική επαφή με άλλα πουλιά κλπ.

Κλείνοντας αυτό το πρώτο ποστ, να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν δεν μπορέσω να ενημερώνω το θέμα όσο συχνά θα ήθελα.

Καλή αρχή σε όλους μας!

Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Χρηστος
    Post Thanks / Like
    πολύ ωραίο το ποστ μακάρι να πάνε όλα όπως τα θέλεις... κάποια από τα ζευγάρια τα έχεις χωριά μέχρι να πυρωσουν? κ αν ναι ποτέ θα τα ενώσεις?
    Η ζωή μας δεν αξίζει όσο τίποτα πάνω στον κόσμο ... Ειναι ανεκτίμητη .....

3. Likes MacGyver liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλη αναπαραγωγη Νωντα !!!

5. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Xwriatis Εμφάνιση Μηνύματος
    πολύ ωραίο το ποστ μακάρι να πάνε όλα όπως τα θέλεις... κάποια από τα ζευγάρια τα έχεις χωριά μέχρι να πυρωσουν? κ αν ναι ποτέ θα τα ενώσεις?
    Σε ευχαριστώ για τις ευχές. Τα ζευγαράκια τα έχω μαζί όλο το χρόνο και δεν σκοπεύω να τα χωρίσω. Σε 2 ζευγαράκια καρδερίνες έδωσα λίγο βαμβάκι να δω αντιδράσεις και το πήραν αμέσως να το επεξεργαστούν, αλλά κατέληξε στον πάτο. Τους εβαλα από μια φωλιά, χωρίς κάλυψη, και με ραμμένη τσόχα για να γίνεται παιχνίδι σιγά σιγά. Αργούμε βέβαια ακόμα... Κυνηγητά και ψαλιδακια όμως κάνουνε μια χαρά.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Χρηστος
    Post Thanks / Like
    τα κυνηγητα είναι καλό σημάδι? παιδιά ακόμα μαθαίνω τα "σημαδια"συγχωρατε με

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Xwriatis Εμφάνιση Μηνύματος
    τα κυνηγητα είναι καλό σημάδι? παιδιά ακόμα μαθαίνω τα "σημαδια"συγχωρατε με
    Τα κυνηγητά και οι 'συζυγικοί καυγάδες' είναι σημάδι ότι πάνε καλά. Με αυτόν τον τρόπο φλερτάρουν, αν και υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να είναι βίαιες (όπως πέρυσι στο ένα φανέτο μου). Αν έχεις χρόνο κάθησε και παρατήρησε τις συμπεριφορές τους

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Χρηστος
    Post Thanks / Like
    παρατηρώ ναι ... μέχρι στιγμής αυτό που λες νορμάλ καυγαδες... όχι κυνηγητα κ τέτοια σε όλο το κλουβι... αλλά πολύ κελαιδαμα ο αρσενικός κ η θηλυκια ανταποδίδει με φωνές κ ψαλίδια...

10. Likes MacGyver liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Σκουφάτο καναρίνι Klaidi, κοινή κανάρα Χρυσαυγή, αρσενικό τιμπράντο καναρίνι Κώστας, κοινή Κανάρα Σοφία, καρδερίνα Παντελής και καρδερινοκάναρο Μήτσος.
    Post Thanks / Like
    Όλα να πάνε καλά όπως πέρσι και ακόμα καλύτερα. Αυτό με τους ήπιους καβγάδες το έχω παρατηρήσει και εγώ στα καναρίνια και είναι όπως έχω καταλάβει μία φυσιολογική συμπεριφορά ανάμεσα στο ζευγάρι και συνήθως ο αρσενικός κελαηδάει και κυνηγάει τη θηλυκιά για ζευγάρωμα ενώ εκείνη μπορεί να το παίζει και λίγο δύσκολη αλλά στο τέλος ανταποκρίνεται. Πάντα μιλάμε βέβαια για ήπιους καβγάδες και όχι για βίεες συμπεριφορές σε μεγάλο και επαναλαμβανόμενο βαθμό γιατί αν παρατηρήσουμε κάτι τέτοιο καταλαβαίνουμε πως κάτι δεν πάει καλά.τουλάχιστον στα καναρίνια κάπως έτσι είναι αλλά θεωρώ πως γενικά και στις καρδερίνες και στα φανέτα κάπως έτσι έχει το πράγμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. Likes MacGyver liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2015
    'Ονομα
    κωστας
    Κατοικίδιο
    καρδερινες,πεθερα
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλή αρχή φίλε!

και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...........

https://youtu.be/0_MZ9yOf7Z4

14. Likes MacGyver, adreas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gpolo250 Εμφάνιση Μηνύματος
    ... μία φυσιολογική συμπεριφορά ανάμεσα στο ζευγάρι και συνήθως ο αρσενικός κελαηδάει και κυνηγάει τη θηλυκιά για ζευγάρωμα ενώ εκείνη μπορεί να το παίζει και λίγο δύσκολη αλλά στο τέλος ανταποκρίνεται...
    Έτσι δεν γίνεται και στους ανθρώπους ?

16. Likes gpolo250 liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία