Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Βαγγέλης
    Post Thanks / Like

Πρβλημα με κανάρα [Δεν μπορεί να σταθεί]

Καλησπέρα σε όλους. Από εχθές αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την κανάρα μου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Πριν περίπου 2 εβδομάδες ξαφνικά εκεί που καθόταν και φυσικά δίχως να πέσει ή να τραυματιστεί (είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί την έχω απέναντί μου που εργάζομαι) δεν μπορούσε να πατήσει το ένα του το πόδι και γενικά έδειχνε να το σέρνει σαν να μην το νιώθει. Μετά από 2-3 ώρες όμως επανήλθε κανονικά. Χθες το απόγευμα εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα στο άλλο πόδι, εντελώς ξαφνικά πάλι. Ενώ παράλληλα τινάζει συνέχεια τα φτερά του. Το βράδυ κοιμήθηκε στην κούνια όμως από σήμερα το πρωί κάθεται στον πάτο του κλουβιού. Τρώει, πίνει νερό και φέρνει βόλτες γύρω γύρω συνέχεια. Προσπάθησα να το κάνω να σταθεί στο κλαδί όμως το πόδι του φαίνεται να μην το νιώθει. Επίσης παρατήρησα πως όταν τρώει τους σπόρους έχει κάπως υπό κλίση το κεφάλι του και δυσκολεύεται να τους πιάσει. Σήμερα το πήγα σε κτηνίατρο (δεν υπάρχει πτηνίατρος στην πόλη μου) και μου είπε πως ενδεχομένως να είναι αρχή ποδάργρας, όμως δεν ήταν σίγουρος. Εγώ φοβάμαι όμως μην έχει κάποιο νευρολογικό πρόβλημα. Του έβαλα στην ποτίστρα 7 σταγόνες Aviomycine. Τι μπορεί να έχει συμβεί στο πουλάκι; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δυστυχώς είναι αυτό που φοβάσαι , νευρολογικό . Δεν ξέρω εάν θα τα καταφέρει . Καλή συνέχεια φίλε μου .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Έχει πρησμένα ή κόκκινα πόδια;Βάλε μια φωτό απο τα ποδαράκια του και αν μπορείς ένα βίντεο να δούμε και εμείς τη συμπεριφορά του.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    2 καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Ίσως έπαθε εγκεφαλικό.Μπορεί να το ξεπεράσει αν είναι ήπιας μορφής, κάνε λίγο υπομονή.Πως είναι τώρα;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Βαγγέλης
    Post Thanks / Like
    Ενημέρωση:

Η κουκλάρα μου είναι σαφώς καλύτερα. Τρώει και πίνει νερό κανονικά. Είναι αρκετά κινητική και δραστήρια (κόβει χαρτιά, κτλ), ενώ το βράδυ κοιμάται στην κούνια στο ένα πόδι, ακριβώς όπως και πριν. Επίσης όταν τη βγάζω έξω από το κλουβί πετάει κανονικά χωρίς να κουράζεται. Το μόνο που παρατηρώ είναι πως προτιμά να παίζει στον πάτο του κλουβιού, ενώ στα κλαδιά ανεβαίνει κυρίως για να πιει νερό. Φαίνεται να μην πατάει με άνεση το ένα πόδι, αλλά σε σχέση με την πρώτη μέρα (που το έσερνε) τώρα δείχνει πολύ καλύτερα. Τα ποδαράκια της δεν είναι ούτε κόκκινα ούτε πρησμένα. Σήμερα είναι η 5η μέρα που παίρνει Aviomycine στο νερό. Το σίγουρο είναι ότι αν εξαιρέσουμε το ότι περνά πολύ ώρα στον πάτο του κλουβιού δεν δείχνει άρρωστη (δηλαδή να έχει φουσκωμένα τα φτερά ή να κοιμάται μέσα στην ημέρα). Ας ελπίσουμε σε λίγες μέρες να έχει επανέλθει κανονικά.

6. Likes gianniskilkis, panagos liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Σκουφάτο καναρίνι Klaidi, κοινή κανάρα Χρυσαυγή, αρσενικό τιμπράντο καναρίνι Κώστας, κοινή Κανάρα Σοφία, καρδερίνα Παντελής και καρδερινοκάναρο Μήτσος.
    Post Thanks / Like
    Μπράβο μακάρι όλα να πάνε μία χαρά για το πουλάκι. Για το ότι κάθεται κάτω στο πάτωμα την περισσότερη ώρα της ημέρας αν το έκανε και πιο παλιά αλλά και γενικότερα αν το κάνει τώρα και είναι φυσιολογική η διάθεση της ίσως να είναι και θέμα χαρακτήρα γιατί έχω και εγώ ένα αρσενικό καναρινάκι εδώ και τρία χρόνια το οποίο γενικά στη ζωή του έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ αλλά ακόμη και τώρα που είναι τελείως καλά εδώ και ένα χρόνο εξακολουθεί να κάθεται κάτω την περισσότερη ώρα της μέρας έχοντας καλή διάθεση και κελαηδόντας και στα κλαδάκια ανεβαίνει σπάνια πιο πολύ το βράδυ για να κοιμηθεί αλλά τον έχω πετύχει και να κοιμάται κάτω το καλοκαίρι μία φορά και αυτό το κάνει ακόμα και τώρα που τον έχω βάλει για ζευγάρωμα αλλά γενικά είναι φυσιολογικός και τώρα και βοηθάει πάρα πολύ τη θηλυκιά στη φωλιά.. Οπότε κατά την γνώμη μου αν έχει καλή διάθεση αυτό δεν είναι κάτι το ανησυχητικό και σίγουρα το πουλάκι πηγαίνει πολύ καλύτερα και φαίνεται ότι θα το ξεπεράσει σύντομα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ωραία , ευχάριστα νέα , μακάρι να πάνε όλα καλά . Καλή συνέχεια .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας