Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like

Αιμοραγία κοκατίλ

Καλησπέρα, πιάστηκε το νύχι της Ρίκο στο πορτάκι και μέχρι να προλάβω να κάνω κάτι το τράβηξε με δύναμη και ξεριζώθηκε ολόκληρο με αποτέλεσμα να αιμορραγήσει αρκετά. Της έβαλα άμεσα αιμοστατικό βαμβάκι, σταμάτησε την αιμορραγία και της έχω δώσει και χυμό πορτοκάλι με σύρριγγα. Την έχω βάλει σε κλουβί μεταφοράς να ηρεμήσει και να μη μετακινήται και ξανανοίξει η πληγή. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Την βλέπω πονάει αλλά έχει ηρεμήσει σχετικά. Να δώσω αντιβίωση ή τοπικά να το καθαρίζω με λίγο μπεταντίν;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Επίσης έχει αρχίσει να το πειράζει. Τις έβαλα προσωρινά κολάρο. Μήπως να το τυλίξω με κάτι για να μην το ξανανοίξει;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορείς να βάλεις κρέμα μπεταντίν και όχι απευθείας το υγρό (είναι καυστικό για τα πουλάκια, απ' ότι θυμάμαι από παλαιότερα θέματα εδώ). Μπορείς να το βάζεις το βράδυ για να μην έχει το χρόνο να το πειράξει και δοκίμασε λευκοπλάστ για να το τυλίξεις
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

4. Likes koukoulis, CreCkotiels liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Πωωω τι μου θύμισες!!! Πριν 2 χρονια είχαμε το ίδιο θέμα, αυτό το κλουβί από εκείνη την μέρα το αντιπάθησα. Εγώ της έβαλα άμεσα κορν φλουρ θυμάμαι και επηξε τόσο γρήγορα που όταν εντός ώρας την πήγα στον "πτηνιατρο" μου είπε ότι αυτό δεν έγινε σήμερα αλλά χθες κλπ κλπ , μάλλον επηξε γρήγορα. Εγώ την άφηνα να το πειράζει, δεν το έκανε άμεσα αλλά μερικές μέρες αργότερα σαν να το καθάριζε. Εγώ είχα βάλει και κάποιες βιταμίνες, το ίδιο πλάνο δλδ με όταν χτυπησαμε την νύχτα και χασαμε φτερά. Η δική μου δεν πιάνετε όμως οπότε έπρεπε απλά να την έχω σε ηρεμία και να είμαι σε επιφυλακή αν πρέπει να την πάω σε ιατρό. Εμείς δεν βγάλαμε νυχάκι άλλο δυστυχώς.

Στάλθηκε από το BND-AL10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αργυρω
    Κατοικίδιο
    Κοκατιλ-Τακης
    Post Thanks / Like
    Καλά δεν μελεταγα τίποτε άλλο καλό? Χθες είχαμε ακριβώς το ίδιο περιστατικό, δεν καθυστέρησα και την πήγα άμεσα στην γιατρό. Βέβαια το δικό μου έβγαλε ήδη αυτό που του είχανε βάλει πριν προλάβουμε να πάμε σπίτι, το μαμούνι πραγματικά αλλά παρατήρησα ότι είχε ήδη σταματήσει. Τώρα δεν το πειράζει βέβαια.

Στάλθηκε από το BND-AL10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας