Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Μαρια
    Post Thanks / Like

Εξημερωση lovebird !!

Καλησπέρα
    Πρώτη μέρα στο σπίτι με τον νέο μας φίλο 3 μηνών. Πώς γίνεται η εξημερωση -εκπαιδευση του συγκεκριμένου παπαγάλου και πότε πιστεύεται ότι είναι καλό να το βγάλω για λίγο από το κλουβί ?

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Πρέπει πρώτα να συνηθίσει το κλουβί, το χώρο και τους ανθρώπους. Βρίσκεται σε νέο περιβάλλον
    και λογικά θα είναι στρεσαρισμένο. Μετά θα αρχίσεις να πλησιάζεις το χέρι σου και να το έχεις ακίνητο
    μέχρι να σταματήσει να το φοβάται. Θα προσπαθήσεις έπειτα να βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί, ίσως με κάποια
    λιχουδιά. Αν αρχίσει να σου δείχνει εμπιστοσύνη και τρώει, θα δοκιμάσεις και χάδια. Μετά θα ακολουθήσουν
    οι βόλτες εκτός κλουβιού με πολλές ελπίδες η επιστροφή στο κλουβί να γίνεται όμορφα και όχι με αναγκαστικά
    πιασίματα που θα πάνε πίσω την οποία εκπαίδευση.
    Μπορεί να φαίνονται βουνό όλα αυτά τα βήματα, αλλά είναι αναγκαία.
    Η ηλικία του όμως είναι αυτή που πρέπει και πιστεύω πως αν έχεις την απαιτούμενη υπομονή, θα δεις γρήγορα
    αποτελέσματα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Μαρια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα !! Ήδη όταν είναι στην άκρη και πάω κοντά του απομακρύνεται από μένα . Λογικά όταν θα μένει στην ίδια θέση θα σημαίνει ότι πλέον δεν με φοβάται.Οποτε τότε θα μπορώ να βάζω το χέρι μου μέσα ?

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Το κάθε βήμα της εξημέρωσης μπορεί να πάρει καιρό.
    Με ίδιας περίπου ηλικίας lovebird, ο γιός μου τα κατάφερε πολύ γρήγορα.
    Το είχε βέβαια στο δωμάτιό του, δίπλα στο γραφείο όπου διάβαζε και το πουλάκι τον εμπιστεύτηκε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μη προσπαθήσεις να βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί, γιατί ίσως το δει σαν απειλή, επειδή είναι ο δικός του προσωπικός χώρος. Δοκίμασε να βάλεις το χέρι σου στην είσοδο του κλουβιου, κρατώντας μια λιχουδιτσα και περίμενε να σε πλησιάσει εκείνο. Επειδή είναι μικρό ηλικιακά δεν νομίζω να δυσκολευτειτε. Σε γενικές γραμμές θέλει υπομονή και παρατήρηση της συμπεριφοράς του πουλιού, με τον τρόπο τους σου δείχνουν τι θέλουν. Καλή επιτυχία!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Μαρια
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Μαρια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους !
    Λοιπόν ενώ τα έχουμε κάνει τα παραπάνω εδώ και καιρό τον βγάζουμε από το κλουβί και κάθεται στον ώμο μας και στο χέρι μας .όλα καλα μέχρι εδώ
    Γιατί όμως μας τσιμπάει ? Στο χέρι στο αυτι στο μάγουλο .ΟΚ καταλαβαινουμε πως δοκιμάζεις υφές αλλά πώς.το σταματαμε .

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπράβο μια χαρά τα πάτε!! Μήπως κάνετε απότομες κινήσεις και τρομάζει; Ή μπορεί κάτι να το ενοχλεί. Τι εννοώ....τα δικά μου για παράδειγμα μας δαγκώνουν όταν τρώμε ή πίνουμε κάτι, όταν μιλάω στο τηλέφωνο, όταν φιλήσω τον άντρα ή το παιδί μου κα. Γενικά όταν ζηλέψουν (μάλλον) με κάτι. Γενικά τα παπαγαλάκια δαγκώνουν και δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι για να το σταματήσεις. Εάν υπάρχει κάτι είναι, ίσως, να επικρατεί ηρεμία όταν είναι έξω το πουλί για να μην του προκαλείται αυτή η αντίδραση. Ελπίζω να βοήθησα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Μαρια
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για την απάντηση . Όχι γενικά του συμπεριφερόμαστε με ηρεμία . Τώρα τον έβγαλα έκατσε το μπράτσο μου και του εδινα τροφή και εκείνος πήγαινε και με δάγκωνε στο χέρι

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επίσης, υπάρχει περίπτωση μεγαλώνοντας να σταματήσει!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας