Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Pavlina
    Post Thanks / Like

Κοκατιλ και εκπαίδευση

Καλησπέρα,πείνα από 1,5 μήνα απέκτησα ένα αρσενικό κοκατιλ με στόχο να βγαίνει από το κλουβί ώστε να μην είναι κλεισμένο.μια φορά το έβγαλα και το έπιασα να το βάλω μέσα αλλά φώναζε τόσο πολύ που σπαραξε η καρδιά μου!από τότε του άφησα την πόρτα του κλουβιου ανοιχτή και του έβαλα εκεί στην πόρτα κάτω ένα ξύλο να κάθεται.στην αρχή δεν καθόταν ,έμενε μέσα.τωρα πια βγαίνει μόνος του πετάει και ξαναμπαίνει και είναι μόνιμα πάνω στο ξύλο της πόρτας με το κεφάλι έξω από το κλουβί και την ουρά μέσαόμως με φοβάται αρκετά ακόμα.παω δίπλα του του μιλάω του βάζω σιγά σιγά το χέρι κοντά και αν δεν πλησιάσω πολύ κάθεται.αν πλησιάσω πολύ τρομάζει και πετάει...θέλω να ρωτήσω κάποιον που ξέρει,πως να το κάνω να με εμπιστευτεί.?έχει σίγουρα αποκτήσει οικειότητα με τον χώρο γιατί μπαίνει βγαίνει μόνος του..τον έχω κοντά μου στο σαλόνι.ευχαριστω!

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

2. Likes gtsaka liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2013
    'Ονομα
    Ανδρέας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Έχεις δοκιμάσει να χρησιμοποιήσεις σαν "δόλωμα" το τσαμπί από κεχρί millet ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes gtsaka liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Pavlina
    Post Thanks / Like
    Ναι...αυτός είναι ο μικρουλης

6. Likes amastro , komo liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ ωραία η φωτογραφία!!!

Καταρχάς χρειάζεται πολύ υπομονή και όταν αισθανθεί άνετα θα έρθει κοντά σου.
    Δοκίμασε το κεχρι που σου ανέφεραν πιο πάνω. αρχικα να ειναι το πουλακι μεσα στο κλουβι και το χερι σου απ'έξω και σιγά σιγά το βάζεις και μέσα.
    Ρίξε και μια ματιά στο forum, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Pavlina
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2019
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Σκουφάτο καναρίνι Klaidi, κοινή κανάρα Χρυσαυγή, αρσενικό τιμπράντο καναρίνι Κώστας, κοινή Κανάρα Σοφία, καρδερίνα Παντελής και καρδερινοκάναρο Μήτσος.
    Post Thanks / Like
    Όλες αυτές οι ενδείξεις δείχνουν ότι ο μικρούλης έχει αρχίσει να δείχνει εμπιστοσύνη. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή και προσεκτικές και ήρεμες κινήσεις. Προσωπικά θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια μία ιστορία όπου μου είχανε φέρει μία θηλυκιά καρδερίνα η οποία μετά από περίπου ενάμιση χρόνο αφού την είχα δεν ξεκόλλαγε από πάνω μου μόνο όταν έλειπα καθόταν στο κλουβί της και γενικότερα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας της είχα την πόρτα ανοιχτή έτσι ώστε να μπορεί να μπαινοβγαίνει στο κλουβί της και γενικά την είχα έξω στο μπαλκόνι οπότε έκανε τις βόλτες της και ερχότανε όποτε ήθελε αυτή και γενικά της είχα και μου είχε απόλυτη εμπιστοσύνη αλλά γενικά ήταν ήρεμη με όλους τους ανθρώπους. Αυτό το πουλάκι το έχασα σε μεγάλη ηλικία και δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Επίσης τα πουλάκια αυτά γενικά εξημερώνω ντε εύκολα με τον άνθρωπο και γενικότερα δείχνουν εύκολα εμπιστοσύνη. Οπότε υπομονή και επιμονή και όλα θα βρουν το δρόμο τους.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας