Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    'Ονομα
    Θαλεια
    Post Thanks / Like

Καλησπερα! Ενας μακαο ζηταει βοηθεια!

Γεια σας

Ειμαι η Θαλεια απο Θεσσαλονικη. Ασχολουμαι κυριως με σκυλους και γατες και δεν ξερω πολλα απο παπαγαλους. Επειδη ομως εχω βοηθησει πολλα ζωα, βρεθηκε προσφατα στα χερια μου ενας μακαο. Δεν εχω τη δυνατοτητα να τον κρατησω δυστυχως, λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι και δεν εχω το χρονο. Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να βρουμε ενα πολυ καλο σπιτι για τον Τικο τον παπαγαλο.

Ο Τικο ειναι ενας 13χρονος blue gold ara macaw, και εχει δαχτυλιδι και ολα του τα χαρτια. Εζησε τα περισσοτερα του χρονια ως τωρα σε πετ σοπ και μερικους μηνες σε σπιτι, απο οπου και βρεθηκε σε μενα. Ειναι υγιεστατος, φιλικος, δε φωναζει εκτος αν τρομαξει απο κατι, και μιμειται λεξεις. Δεχεται το χερι μου αλλα δεν εχω δοκιμασει να τον βγαλω εξω. Ζει σε μεγαλο ολοκαινουργιο κλουβι, διπλο, με χωρισμα στη μεση.

Ο στοχος μου δεν ειναι να βγαλω χρηματα, αλλα να βρεθει ενα μονιμο σπιτι οπου θα ειναι χαρουμενος. Φοβαμαι ομως οτι αν τον χαρισω καπου θα τον πουλησουν, και θα συνεχισει να αλλαζει περιβαλλον και να ταλαιπωρειτε. Εχω φιλοξενησει και δωσει για υιοθεσια πολλα αλλα ζωα, και γνωριζω τις διαδικασιες - η δυσκολια μου ειναι οτι δεν εχω κυκλο που να ασχολειται με παπαγαλους.

Μπορειτε να με βοηθησετε; Τι θα με συμβουλευατε;

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όμορφο ζωντανό , θέλει κάποιο που να διαθέτει χώρο .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καταπληκτικό πουλάκι. Ελπίζω να βρει το κατάλληλο σπίτι και να το καμαρώνουμε και εμείς με καμιά φωτογραφία/βίντεο
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    May 2018
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σας , ήθελα να ρωτήσω τις διαστάσεις του κλουβιού και φυσικά εάν δεν το έχετε δώσει ακόμη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια & Παπαγάλους
    Post Thanks / Like
    Καλημερα.

Ειχα πανω απο 25 πουλια. Απο καναρια μεχρι παπαγαλους. Κοκατιλ, παροτλετ, λοβακια, σενεγαλης...

Το μακαο που εχεις ειναι *πολυ* ιδιαιτερο πουλι και συντροφος 'Ζωης'. Δεν ανηκει σε πετσοπαδικο. Ανηκει σε σπιτι που καποιος θα μπορεσει να του προσφερει προσοχη και το πιο σημαντικο 'αφοσιωση'. Μαθαινουν πολυ ευκολα. Εαν δεν εχεις χρονο και το πουλι δεν ειναι εξω απο το κλουβι *πολλες ωρες*, θα υπαρξουν σοβαρα προβληματα οσο περναει ο καιρος. Χρειαζεται να 'κινειται' και καποιος να κερδισει την εμπιστοσυνη του. Επισης 'διαδραστικα' παιχνιδια και *καλη διατροφη*.

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα θα ειμαι ειλικρινης γιατι ειναι κι αυτο το πλασμα μια Ζωη κι εχει μια καρδια που χτυπαει μεσα του. Υποθετω οτι σαν εθελοντρια εχεις βιωσει ασχημες καταστασεις με τα ζωντανα και θελεις να το δωσεις γιατι θελεις το καλυτερο γι αυτο. Εαν παραμεληθει, θα 'μαραζωσει'. Το κλουβι του ειναι αριστο γιατι ειναι μεγαλο και μπορει να κινηθει ανετα σε σχεση με καποια αλλα, αλλα δεν ειναι αρκετο.

*Προσεχε* που θα το δωσεις. Καποιος ισως το πουλησει που ειναι και πολυ πιθανο να γινει. Σου στελνω PM εαν χρειαστεις κατι.

Επειδη καταλαβα οτι πραγματικα νοιαζεσαι κι επειδη εχω κανει περιστασιακα εθελοντισμο με γατες περισσοτερο, νιωθω οτι θα πραξεις σωστα.

Με εκτιμηση παντα.
    ' Νομιζα οτι εχω Καναρινια και Παπαγαλους γιατι τα αγαπαω...
    Καταλαβα ομως, οτι ο πραγματικος λογος, ειναι επειδη δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα...'

6. Likes mariann@, MacGyver, dodonas liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας